Przekąski fitness: przegląd proteinowych przekąsek na trening dla aktywnych

Proteinowe przekąski na trening są nie tylko bardzo smaczne, ale też dodają energii i wzmacniając organizm.

Z artykułu dowiesz się:

  • co warto jeść w czasie treningu,
  • co warto jeść i pić, ćwicząc na siłowni,
  • jakie przekąski wysokobiałkowe sprawdzają się podczas treningu cardio,
  • jakie przekąski proteinowe sprawdzają się podczas treningu biegowego,
  • jakie są zasady nawadniania organizmu w czasie treningu?

Przekąski proteinowe charakteryzują się wysoką zawartością białka, kosztem węglowodanów oraz tłuszczów. Tego typu batony energetyczne sprawdzają się zwłaszcza w przypadku osób aktywnych, którym nie jest obojętne, co znajduje się w ich menu. Najczęściej sięgają po nie w czasie treningu lub po zakończeniu ćwiczeń, w zależności od potrzeb i preferencji.

przekaski proteinowe 3
Zdrowe – tradycyjne koreańskie przekąski energetyczne: słodkie przekąski z orzeszkami ziemnymi, pestkami dyni, czarną soją i chińską kaszą gryczaną.

Spożywanie przekąsek proteinowych ma wiele zalet, lecz jednocześnie trzeba przy tym przestrzegać kilku ważnych zasad.

Czytaj także: Szybki posiłek przedtreningowy – na co postawić?

Dieta dla aktywnych, czyli co jeść podczas treningu?

Spożywanie posiłków podczas treningów ma za zadanie dostarczyć nam porcji energii, a także niezbędnych składników odżywczych. Warto pamiętać o podstawowej zasadzie, która mówi, że przekąska treningowa powinna być przede wszystkim lekka, jednocześnie nie może obciążać żołądka ani jelit. Kiedy właściwie warto spożywać posiłki w czasie treningów? Otóż wiele zależy od tego, jak długo będą trwały ćwiczenia. I tak podczas:

  • treningu 60 minutowego zwykle nie spożywamy przekąsek – w zupełności wystarczy nam to, co zjedliśmy przed ćwiczeniami,
  • treningu 60-90 minutowego zazwyczaj wystarczy kilka łyków soku czy napoju energetycznego, aby uzupełnić zapasy energii,
  • treningu 90-120 minutowego najczęściej spożywa się lekką, lecz pożywną przekąskę.

Niektórzy sportowcy ćwiczą przez jeszcze dłuższy czas – ci zdecydowanie będą potrzebowali odpowiedniej dawki energii i składników odżywczych, gdyż organizm na dłuższą metę nie poradzi sobie z tak dużym wysiłkiem bez dodatkowego paliwa. Podczas treningu warto sięgnąć przede wszystkim po batony energetyczne. Są lekkostrawne, a jednocześnie dostarczają organizmowi sporej ilości węglowodanów, stanowiących podstawowe źródło energii. Ich szczególną odmianą są batony proteinowe, jednak te zawierają większe ilości białka kosztem węglowodanów.

przekaski proteinowe 2

Proteinowe przekąski na trening, czyli co jeść i pić trenując lub ćwicząc na siłowni?

Wybierając się na siłownię, warto wyposażyć się nie tylko w odpowiedni strój czy obuwie, lecz również w wysokiej jakości przekąski. Podczas treningu siłowego tracimy sporo energii a dodatkowo, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, spalamy także tkankę tłuszczową. Niektórzy spędzają na siłowni naprawdę dużo czasu, dlatego ważne, aby pomiędzy kolejnymi seriami ćwiczeń uzupełniać braki energetyczne. Co powinniśmy jeść i pić na siłowni? Zacznijmy od drugiej kwestii, a więc od napojów. W tabeli przedstawiono proponowane rozwiązania oraz zalety, jakie niesie przyjmowanie konkretnych napojów.

Napój Właściwości
Woda Najszybciej uzupełnia utracone płyny i jest najlepiej tolerowana przez organizm. Możemy dodać do niej miętę bądź cytrynę dla lepszych efektów smakowych
Napój izotoniczny Nawadnia organizm, a dodatkowo dostarcza mu niezbędnych mikro- i makroelementów
Sok owocowy Dostarcza sporej dawki energii, jednak w nadmiarze może obciążać organizm podczas ćwiczeń. Warto go pić wyłącznie wtedy, gdy nie mamy pod ręką żadnej przekąski, a odczuwamy lekki spadek energii
Sok warzywny Niektóre warzywa przyczyniają się do zwiększenia wydajności organizmu (np. burak). Jednocześnie sok z warzyw jest lekki i dobrze nawadnia organizm.

W kontekście przekąsek, warto sięgnąć po proteinowe słodycze batony, ciastka, żele), zwłaszcza po zakończeniu treningu. W krótkim czasie dodadzą nam energii, a jednocześnie dostarczą organizmowi odpowiednią ilość białka, które bierze udział w kształtowaniu masy mięśniowej.

przekaski proteinowe 5
Napój proteinowy najlepszy po treningu

Przekąski wysokobiałkowe przy treningu cardio

Trening cardio cechuje się tym, że jego głównym celem jest redukcja tkanki tłuszczowej. Bardzo istotne jest nieobciążanie organizmu przed wysiłkiem, tak aby był on w stanie skupić się na spalaniu tłuszczu. Niemniej jednak w efekcie możemy odczuwać lekki spadek formy już po godzinie treningu. Wtedy też warto sięgnąć po przekąski wysokobiałkowe, np. w postaci batonów czy muffinek. Dużą popularnością cieszą się również koktajle, sporządzone na bazie odżywek. Większość sportowców decyduje się jednak na baton, gdyż najczęściej to właśnie jego mamy pod rękę, kończąc trening. Dietetycy są zdania, że spożywanie batonów proteinowych przed treningiem cardio również może przynieść spore korzyści. Powodem jest fakt, iż białko pomaga w spalaniu tkanki tłuszczowej, a tego typu przekąska treningowa dodatkowo daje energię do ćwiczeń. Jest kaloryczna, lecz jednocześnie lekkostrawna. Wybierajmy jednak wyłącznie kaloryczne przekąski na trening, które zawierają jak najmniej tłuszczu. Ich spożycie nie jest wskazane ani przed wysiłkiem, ani w jego trakcie.

Proteinowe słodycze podczas treningu biegowego

Trening biegowy w większości przypadków nie trwa dłużej, niż 60 minut. Nie musimy więc sięgać po dodatkowe źródła energii; powinniśmy jedynie zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Niemniej jednak sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku osób, które przygotowują się do maratonów bądź planują pokonanie naprawdę długiej, wymagającej trasy. Zawsze powinny one mieć przy sobie przekąskę proteinową, która doda im energii w krótkim czasie, pozwalając jednocześnie zregenerować siły. Fit przekąski, choć niepozorne, dostarczają organizmowi sporej ilości kalorii – te jednak są bardzo potrzebne osobom, które planują kontynuowanie biegu, pomimo uczucia zmęczenia. Tutaj ponownie – proteinowe przekąski na trening , takie jak np. mini batoniki, czekoladki, ciasteczka czy musy energetyczne, powinny zawierać głównie białko oraz węglowodany, natomiast ilość tłuszczu musi być naprawdę symboliczna. Dzięki temu nie przeciążymy układu trawiennego, który w odwrotnym przypadku mógłby zareagować np. pojawieniem się kolki jelitowej, uniemożliwiającej kontynuację biegu.

przekaski proteinowe 4
Przekąski sportowe – batoniki proteinowe i shakerem

Co pić podczas treningu? Zasady nawadniania organizmu podczas wysiłku fizycznego

Wiadomo już, jakie przekąski warto spożywać podczas treningu siłowego, cardio czy biegowego. Na ogół obowiązują tutaj podobne zasady, dzięki którym nie przeciążamy naszego organizmu, a jedynie dostarczamy mu wartościowego paliwa. Jak natomiast wygląda kwestia nawadniania podczas wysiłku fizycznego? Bez względu na to, jaki rodzaj treningu wybierzemy, z pewnością stracimy sporo wody oraz cennych mikro- i makroelementów. Podstawowym napojem, po jaki sięgamy, jest woda. Możemy ją pić zarówno w czasie treningu, jak i po jego zakończeniu. Jeszcze przed rozpoczęciem ćwiczeń powinniśmy przyjąć około 400-600 ml wody bądź innego napoju. Następnie należy przyjąć 200 ml płynów tuż po rozgrzewce oraz uzupełniać ubytki wody co około 15 minut w porcjach po 200 ml. Nie czekajmy na to, aż będziemy odczuwać pragnienie – oznacza ono, że nasz organizm może być bliski odwodnienia. Ważne, aby sięgać po napój regularnie, w podanych odstępach czasowych. Co istotne, wodę możemy spożywać bez większych ograniczeń, jeśli tylko odczuwamy taką potrzebę. Inaczej jest w przypadku napojów izotonicznych, soków owocowych czy warzywnych. Choć stanowią one dobre źródło składników odżywczych, mogą nadmiernie przeciążać organizm, dlatego nie pijajmy ich w bardzo dużych ilościach, zwłaszcza w czasie treningu. W tym przypadku niezastąpiona okazuje się woda.

FAQ:

Czym są przekąski proteinowe dla sportowców?

Przekąski proteinowe dla sportowców mają najczęściej formę batonów i charakteryzują się dużą zawartością białka w stosunku do ilości węglowodanów czy tłuszczów.

Jakie przekąski należy spożywać w trakcie treningu?

Podczas treningu sięgamy wyłącznie po lekkostrawne, dostarczające sporej ilości energii produkty. Najlepszym wyborem będą przekąski dedykowane sportowcom, które zwykle są wysokokaloryczne.

Jakie są zasady nawadniania organizmu w czasie treningu?

Podczas treningu powinniśmy wypijać około 200 ml wody co mniej więcej 15 minut. Najlepszym wyborem będzie właśnie czysta woda, ewentualnie odrobina soku owocowego lub warzywnego czy napoju izotonicznego.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest