Połączenie aktywności fizycznej z odpowiednio zbilansowanymi posiłkami to nierozerwalny duet, który prawidłowo zastosowany może nam przynieść rewelacyjne efekty w kształtowaniu naszej sylwetki, czy to budowaniu masy mięśniowej, czy zbijaniu nadmiaru kilogramów.
Spis treści
Przedtreningowe jedzenie
Osobom uczęszczającym regularnie na siłownie pojęcie posiłku przedtreningowego jest doskonale znane. Jego podstawowym zadaniem jest dostarczenie energii, którą będziemy mogli wykorzystać podczas aktywności fizycznej, ale również ma on zapobiegać ewentualnemu katabolizmowi mięśni, który może się pojawić podczas wymagającego treningu. W posiłku spożywanym tuż przed wizytą na siłowni powinny znaleźć się zarówno węglowodany, białka, ale i zdrowe tłuszcze. Wiele osób poleca stosować do takowego posiłku substancje i przyprawy, które mają działanie pobudzające, jak chociażby kawa, która to zawiera kofeinę, ale również cynamon, który kojarzy się głównie ze słodkimi daniami.
Należy zwrócić uwagę na porę wykonywania treningu, gdyż posiłek przedtreningowy będzie zupełnie inny rano, a inny wieczorem. W przypadku wizyty na siłowni wieczorową porą mamy do dyspozycji energię, którą nagromadziliśmy przez cały dzień i wówczas wystarczy nam spożycie szybkiego szejka owocowo-białkowego. Wieczorem należy unikać spożycia węglowodanów, które mogą działać pobudzająco i skutecznie utrudniać zaśnięcie.
Posiłek przed treningiem powinno spożyć się na około godzinę, maksymalnie dwie przed jego początkiem, aby żołądek zdążył go przetrawić. Jeśli nie zdążyliśmy wcześniej przygotować sobie odpowiedniego posiłku, możemy zastosować wspomniany szejk, który w szybki sposób uzupełni energię.
Czego unikać?
Podczas przygotowania posiłku przed treningiem należy unikać potraw ciężkostrawnych, ale również i dań smażonych. Niewskazane są produkty wywołujące wzdęcia, a więc fasola, kapusta, groch czy inne nasiona roślin strączkowych. Posiłek powinien zostać spożyty z odpowiednim zapasem czasu, aby nasz organizm zdążył go strawić, w przeciwnym razie będziemy odczuwać dyskomfort. Wszystko to jednak jest ściśle związane z indywidualnymi predyspozycjami
Jak powinien wyglądać posiłek przedtreningowy?
Posiłek spożywany przez osobę będącą na redukcji będzie wyglądał identycznie jak osoby pracującej nad budową masy mięśniowej, różnica będzie jedynie w kaloryczności. Osoby będące na redukcji mogą zrezygnować z jedzenia przed aktywnością fizyczną, w przypadku gdy ich trening jest mało wymagający bądź liczba dostępnych kalorii jest zbyt mała.
Na około 2 godziny przed planowanym rozpoczęciem treningu warto spożyć posiłek mieszany, a więc taki który zawiera każdy ze składników odżywczych. Powinien on zawierać dużo węglowodanów, gdyż to one są odpowiedzialne za wydłużenie czasu trwania treningu. Jeśli chodzi o tłuszcze, tu warto zapamiętać, że utlenianie kwasów tłuszczowych jest optymalne przy umiarkowanej aktywności fizycznej, a następnie spada. Dlatego też podczas wysiłku fizycznego, który wymaga od nas większych nakładów energii jedną możliwością pozyskiwania energii jest utleniania węglowodanów. Polecane zatem są produkty zbożowe – pieczywo razowe, makaron, płatki owsiane czy kasze.
Warto także dostarczać białko do organizmu, gdyż umożliwia ono rozbudowanie tkanki mięśniowej, zmniejszając rozkład białek po zakończonym treningu, a tym samym przyśpieszając regenerację mięśni. Duże zawartości białka znajdziemy w twarogu, rybach, jogurcie naturalnym, nasionach roślin strączkowych, ale i w jajach. Należy pamiętać także o odpowiednim nawodnieniu organizmu przed treningiem. Jest to tak samo istotne, jak spożycie odpowiednio zbilansowanego posiłku.