Z pewnością każdy z nas będąc dzieckiem wspinał się na drzewa lub inne, podobne rzeczy, jak chociażby drabinki. Będąc na sali gimnastycznej, na lekcji wychowania fizycznego, to samo robiliśmy na linie. Czy zastanawialiśmy się kiedykolwiek, dlaczego ona tam wisi? Jeżeli doćwiczeń, to do jakich? No i jak powinniśmy przygotować się do tych ćwiczeń? Postaramy się przyjrzeć bliżej ćwiczeniom wykonywanym z użyciem liny. Warto wiedzieć, czy te z pozoru proste i łatwo dostępne ćwiczenia, są faktycznie tak łatwe, jak się przyjęło o nich mówić.
Spis treści
Skąd wzięły się ćwiczenia na linie?
Ćwiczenia na linie wywodzą się już ze starożytności, z tym wyjątkiem, że nie były wtedy wykorzystywane jako ćwiczenia, które mają na celu wzmocnienie ciała, a jako sposób, by dostać się w miejsca wysoko położone. W tamtych czasach z racji, że nierzadko był problem z dostępnością drabiny w danym momencie, trzeba było korzystać z rzeczy dostępnych pod ręką, czyli w tym przypadku – lin. Z racji, że wspinaczka po linie nie jest rzeczą prostą i wymaga ogromnej siły, a przy tym jednocześnie doskonałej kondycji. W miarę upływu czasu różne grupy społeczne zaczęły dostrzegać zalety tego rodzaju aktywności i coraz bardziej ją rozwijały, aż do takiej formy w jakiej znamy ją teraz. Wspinaczka po linie, to wcale nie taki nowy wynalazek. Warto pamiętać o pierwotnym celu tej aktywności.
Jak prawidłowo przygotować się do ćwiczeń?
Przed przystąpieniem do jakiegokolwiek rodzaju ćwiczeń, powinniśmy pamiętać o długiej i odpowiedniej rozgrzewce. Rozgrzewka pomaga uchronić się przed bolesną kontuzją, czy trwałym uszkodzeniem ciała. Jednakże, co powinniśmy jeszcze zrobić, by być odpowiednio przygotowanym do ćwiczeń na linie? Przede wszystkim, niezbędne jest wzmocnienie górnych partii ciała, a dokładnie obu ramion, klatki piersiowej, mięśni pleców i brzucha. W czasie wspinaczki używamy przeważnie rąk, nogi służą tylko jako podpora dla ciała oraz jako wsparcie przy zapobieganiu zsuwaniu się. Poza ćwiczeniami wzmacniającymi, z pewnością przydadzą się nam talk oraz rękawiczki do wspinaczki. Nawet niewielka ilość talku będzie wspomagać chwyt dłoni oraz zablokuje wydzielanie się potu, który może powodować ześlizgiwanie się rękawiczek. Odpowiednie rękawiczki pomogą uchronić nasze dłonie zarówno przed obtarciami, jak i przed pękaniem skóry. Co więcej, wysokiej jakości rękawiczki znacząco wspomogą nasz chwyt, przez co efektywność ćwiczeń będzie jeszcze większa.
Co daje ćwiczenie na linie?
W momencie wspinaczki, nasze ciało angażuje w ruch prawie wszystkie partie mięśni w ciele. Chcąc wspiąć się, angażujemy mięśnie posturalne, mięśnie głębokie oraz cały układ nerwowy, celem utrzymania prawidłowej postawy. Co więcej, w momencie wspinaczki musimy użyć bardzo dużo siły, w celu podciągnięcia całego ciała wyżej. Wpływa to na ogromny przyrost siły oraz momentalnie odczuwalny wzrost generalnej sprawności całego organizmu. A jak łatwo się domyślić, spory przyrost siły, w połączeniu z poprawą sprawności merytorycznej, skutkuje zwiększoną sprawnością w codziennych sytuacjach, co właśnie powinno być naszym celem ćwiczeń. Czy w takim razie ćwiczenia na linie można wykonywać w domu, aby efekty były szybciej zauważalne? Oczywiście, że tak. Tylko, jak przed wykonywaniem każdego innego ćwiczenia musimy pamiętać o rozgrzewce oraz odpowiednim przygotowaniu miejsca i samych siebie do intensywnego wysiłku.
Ćwiczenia na linie, to element treningu, którego pochodzenie zaczyna się już od najdawniejszych czasów. Praca całego ciała, która angażuje wszystkie grupy mięśni, zdecydowanie wpłynęła na szybko rosnącą popularność tego jednego elementu w całym treningu. Zdecydowanie na korzyść tego ćwiczenia wpłynęła możliwość wykonywania ćwiczeń w dowolnym miejscu, oczywiście odpowiednio wytrzymałym, w którym jesteśmy w stanie zawiesić linę. Czy warto zatem ćwiczyć na linie? Bezsprzecznie warto, tym bardziej, gdy przyjrzymy się efektom, jakie możemy osiągnąć. Jednakże, w tym wszystkim nie powinniśmy zapomnieć o rozgrzewce, która chroni nas przed urazami i poważnymi kontuzjami oraz zapobiega powstawaniu zbyt dużych przeciążeń na stawach, które mogą trwale je uszkodzić.