Dieta na myślenie i dobrą pamięć: co jeść, by usprawnić pracę mózgu?

Naukowcy udowodnili, że to, co dostarczamy naszemu organizmowi, ma wpływ na zdolności umysłowe. Jedzenie oddziałuje na mechanizmy, które wpływają na mózg, dlatego tak ważne jest to, co otrzymuje nasz organizm. Odpowiednia dieta może pomóc nam w poprawieniu koncentracji i pamięci. W takim razie co powinniśmy uwzględnić w naszym jadłospisie, żeby poprawić kondycje swojego mózgu. O wszystkim opowiemy.

Dieta dla mózgu – dlaczego jest ważna?

Stwierdzenie jesteś tym, co jesz, nie jest nam znane od dzisiaj. Sposób, w jaki się odżywamy, ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie, mózg i zdrowie fizyczne. Powinniśmy pilnować, żeby nasz mózg karmiony był jak najlepszym dla niego pokarmem. Jeżeli teraz zaczynacie się zastanawiać, co włączyć do swojego jadłospisu, żeby pobudzić mózg, to zaraz podsuniemy Wam kilka pomysłów.

Jak zwiększyć potencjał swojego mózgu? Jak wykorzystać jego możliwości? To pytania, które towarzyszą nam od dawna. Według badań to właśnie dobrze odżywiony mózg jest odpowiedzią na to, żeby jak najdłużej cieszyć się dobrą kondycją naszego umysłu.
Dieta dla mózgu – co jest najlepsze?

Pozytywny nastrój, sukcesy w pracy w dużej mierze zależą od tego, jak sprawny jest nasz mózg. To kolejny powód, przez który powinniśmy dbać o nasz umysł. Dieta dla mózgu to węglowodany, tłuszcze, witaminy, białko, minerały. W naszej diecie powinniśmy uwzględnić:

  • Węglowodany złożone
    Nasz mózg zużywa od 20 do 25% energii, którą dostarczamy do organizmu. Podstawowym pokarmem dla umysłu jest tlen i glukoza, a źródłem glukozy są właśnie węglowodany. Najlepsze są dla nas węglowodany złożone takie jak: soczewica, fasola, otręby, kasza, pieczywo pełnoziarniste, ziarna. Powinniśmy unikać cukrów prostych: napojów słodzonych i słodyczy. Nie są one dobrym rozwiązaniem, ponieważ powodują nagły wzrost poziomu cukru i jego spadek.
  • Tłuszcze nienasycone
    Kwasy Omega-3 oraz Omega-6. Chronią one neurony i wpływają na przyspieszenie przewodzenia impulsów. Niedobór tłuszczów nienasyconych prowadzi do zmniejszenia wydzielania hormonu szczęścia i serotoniny. Tłuszcze nienasycone dostarczymy przez spożycie: ryb, orzechów włoskich, nasion lnu, pestek dyni i słonecznika.
  • Magnez
    Działa na usprawnienie pracy szarych komórek, wpływa na układ nerwowy. Jego braki powodują senność, skurcze mięśni, rozdrażnienie. Źródłem magnezu jest pieczywo pełnoziarniste, orzechy i suszone owoce.
  • Kwas foliowy
    Obniża ryzyko wystąpienia chorób, charakterystycznych dla osób starszych. Wpływa na dotlenienie mózgu, pobudza wzrost komórek nerwowych. Kwas foliowy znajdziemy w: grochu, fasoli, szpinaku, jajkach.
  • Cynk
    Niedobór cynku jest przyczyną zmęczenia, senności i problemów z koncentracją. Żeby nie dopuścić do jego niedoboru, powinniśmy sięgnąć po: migdały, fasolę, groszek zielony, małże, pełnoziarnisty chleb.
  • Lecytyna
    Lecytynę na pewno większość kojarzy z poprawą pamięci. Wpływa ona także na zdolności psychofizyczne i refleks. Odnajdziemy ją w rybach, jajkach, kiełkach, orzechach ziemnych, soi.
  • Witaminy z grupy B
    Niedobory witaminy B wiążą się z problemami z pamięcią i mogą sprzyjać rozwojowi demencji starczej. Są one niezbędne do syntezy neuroprzekaźników. Witaminy te odnajdziemy w kaszy gryczanej, pistacjach, orzechach włoskich, roślinach strączkowych, otrębach, pieczywie pełnoziarnistym, awokado.
  • Witaminy A, E i C
    Witamina E również dobrze wpływa na pamięć. Witaminy A, E, C znajdziemy w wiśniach, borówkach, czarnej porzeczce, awokado, ziemniakach, kapuście, sałacie, szparagach.

Dieta dla mózgu – czego nie robić?

Oprócz mnóstwa zaleceń co do diety są również przeciwwskazania. Przede wszystkim głodówki nie są dobre dla naszego umysłu. Nieregularne odżywanie się doprowadzi nas jedynie do znużenia, złego samopoczucia, problemów z koncentracją. Powinniśmy również odstawić alkohol, a także ograniczyć spożycie kawy.

Dbanie o dobrą kondycję umysłu to dieta, ale nie tylko. Oprócz odpowiedniego odżywiania się powinniśmy pamiętać o dobrym nawodnieniu organizmu, zapewnieniu treningu szarym komórkom czy wysypianiu się. Dobrze odżywiony umysł zapewnia szczęście, stabilność emocjonalną i długotrwałe dobre samopoczucie.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest