Retencja wody – czym jest nadmiar wody w organizmie?

nadmiar wody w organizmie

Opuchnięte palce i stopy, wrażenie obrzmienia i większy brzuch to częste zjawisko związane z zatrzymaniem wody w organizmie określanym jako retencja wody. To bardzo nieprzyjemna dolegliwość, której przyczyną mogą być zmiany hormonalne, a także zbyt mała podaż płynów. Co to jest retencja wody oraz jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu? O tym będzie nasz artykuł.

Co to jest retencja wody?

Retencja wody to zatrzymywanie wody w organizmie. Najczęściej wynika z zakłócenia działania mechanizmów odpowiadających za równowagę płynów, co prowadzi do gromadzenia wody i pojawienia się różnych objawów jak obrzęki ciała, dyskomfort, wzrost wagi ciała, spadek koncentracji czy ogólny spadek samopoczucia. Nadmiar wody w organizmie może być skutkiem:

 • wysokiego poziomu sodu gromadzonego w organizmie, co może być wynikiem spożywania dużej ilości soli;
 • nadmiaru przyjmowanej kreatyny;
 • zaburzeń hormonalnych, szczególnie u kobiet przed miesiączką, a także w czasie menopauzy;
 • picia alkoholu;
 • zaburzeń pracy układu moczowego, a szczególnie nerek;
 • zaburzeń pracy ciśnienia krwi oraz układu krążenia;
 • nieodpowiedniej diety ubogiej w białko;
 • ciąży;
 • niewielkiej aktywności fizycznej;
 • siedzącego trybu życia;
 • przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, które zatrzymują wodę.

Nagromadzona woda w organizmie – objawy

Nagromadzenie wody w organizmie objawia się obrzękami ciała. Najczęściej zauważalne są spuchnięte palce dłoni oraz stopy. Wśród objawów wyróżnia się także cellulit wodny, wzrost masy ciała nawet o 2-3 kg, a także problemy z koncentracją, bóle głowy, obrzęki na twarzy, uczucie ciężkich nóg, ogólny dyskomfort i spadek pewności siebie. O ile nagromadzenie się wody w organizmie może być przejściowe i związane ze złą dietą czy zaburzeniami hormonalnymi przed miesiączką, warto zwrócić uwagę na sytuację ciągłego zatrzymywania wody w organizmie. Szczególnie jeśli poniższe rady na pozbycie się wody z organizmu są skuteczne, jednak problem powraca. Jeśli taka sytuacji ma miejsce, warto skonsultować się z lekarzem i poszukać ewentualnych przyczyn.

Jak pozbyć się wody z organizmu?

Wbrew pozorom nadmiar wody można szybko zmniejszyć poprzez zastosowanie się do kilku rad. Przede wszystkim należy ograniczyć spożycie soli. Jej spore ilości znajdziemy w przekąskach takich jak: chipsy, paluszki, orzeszki i wiele innych dań typu fast food. Warto postawić na spożycie dużej ilości warzyw i owoców, w których znajdziemy spore ilości potasu i magnezu – minerałów regulujących wiele funkcji w organizmie. Co ważne, warto zwiększyć podaż wody mineralnej, która usunie toksyny, nagromadzoną wodę i zbędne produkty przemiany materii. Bardzo ważne jest, aby unikać spożywania alkoholu, który rozszerza naczynia krwionośne, prowadzą do obrzęków i nagromadzenia wody w organizmie. Doskonałym sposobem na usunięcie wody będzie wprowadzenie do swojego planu dnia regularniej aktywności fizycznej np. szybkich spacerów, jazdy na rowerze czy biegania, szczególnie jeśli nasza praca odbywa się w pozycji siedzącej, co może prowadzić do znacznych problemów z gospodarką wodną organizmu.

Jak usunąć wodę z organizmu – co jeszcze można zrobić?

Żeby usunąć nadmiar wody z organizmu, należy bacznie przyjrzeć się swojej diecie. Okazuje się, że za zatrzymywanie płynów w ciele może być odpowiedzialne nadmierne spożycie węglowodanów, chodzi głównie o cukier i białą mąkę. To produkty, które szybko podnoszą poziom insuliny we krwi. Może to prowadzić do wielu zaburzeń związanych z retencją sodu i wody w organizmie. Dodatkowo należy zadbać o sen i relaks, ograniczyć stres i po prostu zwolnić. Bardzo często przez cały dzień zapominamy o spożywaniu regularnych posiłków i piciu wody. Aby szybko pozbyć się jej nadmiaru, można zastosować natkę pietruszki, która działa moczopędnie, a także pomyśleć o piciu herbatek ziołowych np. z pokrzywy, która podobnie jak pietruszka działa moczopędnie. Usuwanie wody z organizmu jest także możliwe za pomocą gotowych suplementów diety z apteki opartych o wyciągi ziołowe.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest