Lęk jest naturalną reakcją twojego organizmu na stres. To uczucie strachu lub obawy o to, co nadejdzie. Pierwszy dzień szkoły, pójście na rozmowę kwalifikacyjną lub wygłoszenie przemówienia może spowodować, że większość ludzi będzie się bać i denerwować. Ale jeśli twoje lęki są ekstremalne, trwają dłużej niż sześć miesięcy lub utrudniają ci codziennie funkcjonowanie, możesz cierpieć na zaburzenie lękowe.
Spis treści
Co to są zaburzenia lękowe?
Zaburzenia lękowe to uczucie strachu, które może ci towarzyszyć przez cały czas. Może z czasem zmieniać swoje nasilenie, lecz nieważne jak próbujesz się z nim uporać, nie odchodzi. Ten rodzaj niepokoju może spowodować, że przestaniesz robić rzeczy, które lubisz. W skrajnych przypadkach może to uniemożliwić wejście do windy, przejście przez ulicę lub nawet opuszczenie domu. Nieleczony niepokój będzie się nasilał. Zaburzenia lękowe są najczęstszą postacią zaburzeń emocjonalnych i mogą dotyczyć każdego w każdym wieku. Według American Psychiatric Association kobiety częściej niż mężczyźni mają zdiagnozowane zaburzenie lękowe.
Rodzaje zaburzeń lękowych
Lęk jest kluczową częścią kilku różnych zaburzeń psychicznych, może to być:
- panika: doświadcza powtarzających się ataków paniki w nieoczekiwanych momentach,
- fobia: nadmierny strach przed określonym przedmiotem, sytuacją lub działaniem,
- zespół lęku społecznego: skrajny strach przed osądzeniem przez innych w sytuacjach społecznych,
- zaburzenie obsesyjno-kompulsywne: powtarzające się irracjonalne myśli, które prowadzą do wykonywania określonych, powtarzających się zachowań,
- lęk separacyjny: strach przed przebywaniem poza domem lub bliskimi,
- hipochondria, ciągły i irracjonalny niepokój o swoje zdrowie,
- zespół stresu pourazowego (PTSD): lęk po zdarzeniu traumatycznym,
- depresja lękowa.
Możliwe objawy
Lęk jest różny w zależności od osoby, która go doświadcza i od konkretnego zaburzenia. Uczucia mogą wahać się od kołatania serca, rozstrój żołądka, bezsenność, duszność, problemy z koncentracją, ciągłe uczucie przygnębienia czy nagłe „napady gorąca”. Inne sposoby odczuwania lęku to koszmary senne, ataki paniki oraz bolesne myśli lub wspomnienia, których nie można kontrolować. Możesz mieć ogólne poczucie strachu i zmartwienia lub możesz obawiać się określonego miejsca lub wydarzenia. Twoje objawy mogą powodować wycofanie się z kontaktów towarzyskich a nawet spotkań z najbliższymi.
Jak sobie pomóc?
Istnieje wiele naturalnych sposobów zmniejszenia lęku i poprawy samopoczucia. Zdrowa dieta bogata w warzywa i owoce, wysokiej jakości mięso, ryby, orzechy, produkty pełnoziarniste mogą zmniejszać ryzyko wystąpienia zaburzeń lękowych. Ograniczanie kofeiny, alkoholu oraz papierosów, ponieważ nadmierne spożycie tych substancji może pogorszyć uczucie lęku u niektórych osób. Medytacja, ponieważ wykazano, że jeden rodzaj terapii opartej na medytacji, zwanej redukcją stresu opartą na uważności (Mindfulness), znacznie zmniejsza objawy u osób z zaburzeniami lękowymi. Pomocne może okazać się również praktykowanie jogi, ćwiczenia połączone ze skupieniem się na oddechu, zrelaksowanie całego ciała może wpłynąć tylko pozytywnie na samopoczucie.
Ale to nie wystarczy. Jeżeli doskwierają ci różnego rodzaju stany lękowe, konieczne będzie skonsultowanie się z psychologiem lub odbycie krótko- lub długoterminowego leczenia u psychoterapeuty. Jest on odpowiednią osobą do tego, aby pomóc ci uporać się ze swoimi lękami poprzez rozmowę i przepracowanie problemów. Możliwe, że potrzebna będzie konsultacja z psychiatrą, który w zależności od stopnia nasilenia objawów może zastosować niezbędne leczenie farmakologiczne.