Koszulki do biegania – jak je dopasować do pory roku?

Bieganie jest aktywnością, którą można uprawiać przez większą część roku. Jedynym okresem, który jest w stanie nas skutecznie zniechęcić do treningu, jest zima. Chociaż prawdziwi twardziele i w tym czasie sobie radzą, bo bieganie zimą niesie ze sobą wiele korzyści. Tym, o czym musimy pamiętać przy zmieniających się warunkach atmosferycznych, jest odpowiednie dopasowanie odzieży sportowej, co zapewni nam pełen komfort termiczny i swobodę ruchów. A wybór koszulki do biegania ma tutaj znaczenie zasadnicze. Jak zatem dobrać koszulkę biegową do pory roku?

Wiosna i lato – jakie koszulki do biegania wybrać?

Do treningów w czasie wyższych temperatur dedykowane są koszulki do biegania z krótkimi rękawami lub koszulki sportowe bez rękawów. Do wyboru mamy zarówno przewiewne luźne topy i t- shirty wykonane z oddychających materiałów, jak i obcisłe koszulki biegowe, które skutecznie odprowadzają pot na zewnątrz, zapewniając pełen komfort w czasie treningu. Tego typu ubrania sportowe wykonane są zazwyczaj z poliestru i odznaczają się przyjemną w dotyku strukturą. Pamiętajmy też o tym, że słoneczne pory roku to świetna okazja na złapanie naturalnej witaminy D, która wytwarza się w naszym organizmie poprzez ekspozycję skóry na promieniowanie słoneczne. Dlatego też, jeśli zaczynamy trening przy niższej temperaturze, ale wiemy, że w jego trakcie słońce wzbije się wyżej, a temperatura wzrośnie, to zamiast zakładania koszulki z długim rękawem, warto założyć rękawki do biegania, które zapewnią nam komfort termiczny do momentu podwyższenia temperatury, a później będziemy mogli je zdjąć i schować do kieszonki spodni czy sportowej nerki.

Bieganie jesienią i zimą

W czasie chłodniejszych pór roku trzeba zaopatrzyć się w koszulki do biegania z długim rękawem. To jednak nie wszystko. W przeciwieństwie do koszulek biegowych letnich powinny być to koszulki termoaktywne, które będą skutecznie chronić ciało przed niskimi temperaturami. Tego typu ubrania także odprowadzają wilgoć na zewnątrz, jednak przy okazji zapobiegają wychłodzeniu się organizmu. Są one zazwyczaj wykonane z poliestru i poliamidu w różnych proporcjach z ewentualną domieszką innych materiałów, takich jak np. elastyn. Do biegania przy niskich temperaturach dedykowane są koszulki biegowe z ociepleniem, które zapewniają jeszcze większy komfort termiczny. Mogą one pełnić funkcję zarówno koszulki z długim rękawem. Pamiętając o tym, że w okresie jesienno-zimowym zmrok zapada wcześnie, a widno robi się stosunkowo późno, warto zaopatrzyć się w koszulki wyposażone w odblaski, dzięki którym jesteśmy dobrze widoczni na drodze zarówno w ciemności, jak i w czasie brzydkiej oraz szarej pogody, kiedy widoczność także jest bardzo utrudniona.

Uniwersalne koszulki biegowe

Czy są w ogóle uniwersalne koszulki do biegania, które doskonale sprawdzą się we wszystkich porach roku? Producenci starają się wychodzić na wprost potrzebom swoich klientów i produkują coraz bardziej uniwersalną odzież sportową. Dlatego na rynku znajdziemy wiele koszulek biegowych, które można używać w szerokim zakresie temperatur. Ciekawym rozwiązaniem są wspomniane wcześniej rękawki biegowe, dzięki którym koszulki do biegania z krótkim rękawem można zakładać w chłodniejsze dni. Przy wyborze odzieży sportowej pod kątem pory roku ważne są także nasze indywidualne uwarunkowania do odczuwania temperatur, co także należy brać pod uwagę.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest