Trądzik na piersiach – jak sobie z nim radzić?

Nie mówi się tak o tym często, ponieważ ten problem dotyka raczej mniejszej grupy kobiet, lecz wciąż jest to ogromny problem. Nie tylko przeszkadza wizualnie, ale także sprawia, że psychicznie czujemy się równie źle. Trądzik jest uciążliwy i nie łatwy do uleczenia. A co tak naprawdę sprawia, że pojawia się on na piersiach kobiet?

Czym jest trądzik?

Trądzik jest chorobą skóry, która kojarzy się głownie z młodymi ludźmi oraz nastolatkami. Niestety ten problem dotyka coraz częściej również i starsze osoby. Ta choroba pojawia się niezależnie od płci czy wieku.
Jak już wiemy, trądzik występuje nie tylko na twarzy. Możemy zmagać się z nim także na innych częściach ciała. Jednym z najbardziej uciążliwych miejsc jest właśnie biust. Kobiety mogą ten fakt przeżywać psychicznie, ponieważ odbiera im to pewności siebie i wstydzą się własnego ciała. Te małe pryszcze, krostki czy zaskórniki mogą wyskakiwać na naszym ciele ze względu na wiele różnych czynników. Zła dieta, problemy hormonalne, stres oraz kosmetyki czy perfumy, mogą przyczyniać się do powstawania zmian w okolicach dekoltu oraz biustu. Na szczęście z takim przeciwnikiem da się walczyć.

Skąd się bierze trądzik na dekolcie?

Jak już wiele osób wie, trądzik jest ściśle związany z produkcją łoju. Przez to, że na klatce piersiowej jest wiele gruczołów łojowych sprzyja to powstawaniu tam trądziku. W szczególności wzdłuż mostka – to miejsce nazywane jest rynną łojotokową.

Oczywiście nie u wszystkich nadmiar łoju będzie prowadził do problemów trądzikowych. Tutaj ogromny wpływ mają również hormony danej osoby, styl życia, dieta, produkty które spożywa oraz kosmetyki do pielęgnacji jakie nakłada na ciało.

Trądzik różowaty pojawiający się na piersiach ma jednak kilka głównych przyczyn. Jest to głównie stres lub intensywny wysiłek fizyczny, podczas którego nasz organizm wytwarza bardzo dużą ilość potu. Jednocześnie nie oznacza to, że musimy rezygnować z naszych treningów.

Jak sobie z nim poradzić?

Najważniejsze, aby pozbyć się wszelkich kosmetyków, w szczególności tych pielęgnacyjnych, które zatykają pory. WIele balsamów jest perfumowanych oraz zawierają wiele sztucznych składników, które właśnie to robią. Należy tego unikać.
Produkty antybakteryjne czy wysuszające również nie będą tutaj odpowiednie. Poszukajmy kosmetyków, które mają nawilżać oraz mają pH podobne do pH naszej skóry.

W aptece można również znaleźć wiele specyfików na trądzik bez recepty, lecz nie zalecamy kupować takich rzeczy. Skóra każdego z nas jest inna, a ta trądzikowa jest jeszcze bardziej delikatna, więc zalecamy wizytę u dermatologa i skonsultowanie się.

Leczenie trądziku

Proces leczenia trądziku nie jest łatwy. To skomplikowany proces zajmujący czasami lata, a i tak do końca nie da się go w większości przypadków wyeliminować. Ważny jest tutaj również stan wyjściowy naszej skóry. Czasami będzie potrzebne zastosowanie antybiotyków, jeżeli mamy stany grudkowe lub krostkowe, które oznaczają zakażenie bakteryjne. Jeżeli nasz trądzik to głównie zaskórniki, stosuje się retinoidy zewnętrzne, które działają złuszczająco. Są to leki na receptę.
Jednakże zanim zaczniemy działać z jakimkolwiek preparatem, należy udać się najpierw do dermatologa. To on pozwoli nam dowiedzieć się jaki typ trądziku mamy i jakie odpowiednie lekarstwa przypisać na jego zwalczanie.

Co sami możemy zrobić?

  • nie wyciskać pryszczy. Pod żadnym pozorem tego nie robić, ponieważ zostawia to bardzo często blizny na naszej twarzy,
  • używać nawilżających kosmetyków, a nie wysuszających,
  • regularnie nawadniać organizm,
  • zacząć zdrowo jeść oraz dbać o jakoś posiłków. Fast foodom mówi stanowcze nie,
  • ubrania na trening niech zawsze będą świeże,
  • po treningu natychmiast wziąć prysznic,
  • nie używać kosmetyków, które zatykają nam pory.

Jak wiemy, walka z trądzikiem nie jest łatwa. To długa droga, wymagająca cierpliwości i zrozumienia. Najważniejsze to skonsultowanie się z dermatologiem oraz zmienienie swoich nawyków żywieniowych. To co jemy ma ogromny wpływ na kondycję naszej skóry. Antybiotykami czy lekami możemy jedynie ją wspomóc. Tak samo z piciem wody. Jeżeli taki trądzik pojawi się na piersiach, powinniśmy natychmiastowo udać się do lekarza, ponieważ rozeznanie jaki typ trądziku mamy, jest bardzo ważne. Nie należy pod żadnym pozorem ignorować tego problemu.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest