Zabawki sensoryczne – jak działają?

Zespół procesów integracji sensorycznej jest jednym najważniejszych elementów podczas dorastania dziecka. Każdy z nas odbiera świat poprzez zmysły, a przede wszystkim wzrok, dotyk i słuch, jak również węch oraz smak, ale również zmysł równowagi czy kinestezję, czyli poczcucie ruchu. To poprzez wzrok czy dotyk, dziecko odczytuje informacje z otoczenia i przetwarza je w procesie integracji sensorycznej. Dlatego właśnie powstały zabawki sensoryczne. Aby wspomóc małe pociechy w odczytywaniu różnych bodźców oraz odkrywaniu świata.

Czym są zabawki sensoryczne?

Zabawki sensoryczne to taki rodzaj zabawek, które mają na celu pomaganie w rozwoju dziecka. Fizycznym oraz umysłowym. Działają one na wszystkie zmysły – od wzroku, przez dotyk, słuch, węch, aż do smaku. Najczęściej mają one przeróżne faktury oraz zrobione są z różnorodnych materiałów, aby dziecko odbierało jak najwięcej bodźców. Tak samo jest również z kolorem takiej zabawki. Celowo są tam używane błyszczące czy świecące elementy. Wydają różne dźwięki, pachną, a nawet mają specjalny smak. A to wszystko ma na celu zachęcić małego dzieciaka. do poznawania i odkrywania świata oraz pomóc w jego rozwoju.

Rodzaje zabawek sensorycznych

Jest kilka typów zabawek sensorycznych, które skupiają się na określonym zmyśle. Oczywiście zdarzają się takie, które rozwijają dotyk, węch i wzrok na raz, jednakże jest ich zdecydowanie mniej.
Zabawki sensoryczne najczęściej dzielą się na:

Rozwijające dotyk

W tej kategorii można znaleźć zabawki z mnóstwem tekstur. Różne faktury, wypukłości czy kształty. Pozwala to naszemu małemu dziecku ćwiczyć zręczność paluszków oraz szybkie reagowanie, jak i również maluch poznaje nowe tekstury i faktury.
Najczęściej są to gniotki, pluszaki, pluszakowe książki czy maty sensoryczne.

Rozwijające wzrok

Zabawki sensoryczne rozwijające wzrok są specjalne tak stworzone, aby szybko łapać uwagę malucha. Dzięki temu może on ćwiczyć swoją spostrzegawczość. W takich przedmiotach najczęściej są umieszczane kontrastowe kolory lub bardzo wyróżniające się, aby stymulować umysł niemowlaka. Przykładem takich zabawek są specjalne kolorowe książki.

Rozwijające słuch

Zabawki emitujące ciche i ciekawe dźwięki to na pewno dobry wybór, jeżeli chcemy stymulować zmysł słuchu. Nie chodzi tutaj tylko o przyjemne melodyjki, a o dźwięki natury, zwierząt czy instrumentów muzycznych. Przykładem takich zabawek jest grzechotka czy grająca książka.

Rozwijające równowagę

Rozwój równowagi u dziecka można ćwiczyć nawet jeszcze przed tym jak zacznie chodzić. Wystarczy zaopatrzyć się w huśtawkę, koniki do bujania czy rowerki. Takie ćwiczenia to również integracja sensoryczna!

Wybieraj odpowiednie zabawki do wieku!

Oczywiście podział zabawek na różne zmysły to jest odpowiednia rzecz. Jednakże trzeba również pamiętać, że bardzo ważną kwestią jest tutaj wiek dziecka. Nie wszystkie zabawki nadają się do każdej grupy wiekowej. Jak wiemy, im starsze dziecko, tym szybciej się nudzi i trzeba inaczej przykuwać jego uwagę. Dlatego niezwykle jest również podział na wiek dziecka.

Dla niemowlaków

Tutaj świetnym wyborem będą wszelkiego rodzaju grzechotki, maty edukacyjne czy miękkie zabawki takie jak kostki sensoryczne. Ważne, aby maluch nie zrobił sobie tym krzywdy, ani nie odłamał małych elementów, które łatwo połknąć. Należy wybierać zabawki w kontrastujących lub intensywnych kolorach. Najnowszym wynalazkiem są szumisie. Zdobyły niezwykłą popularność na przestrzeni ostatnich lat. Nic w tym dziwnego. Wydają one przyjemne ciche dźwięki dla niemowlaka oraz są niewzykle miękkie i przyjemne do przytulania.

Dla dwulatków

Tutaj mamy już trochę większą dowolność. Najlepszym wyborem w tym wieku bedą piłki, klocki sensoryczne oraz puzzle. Należy tutaj również zadbać o różne struktury czy kolory zabawek, aby zmysły dziecka można było pobudzić na wiele sposobów.

Dla starszaków

Puzzle w tym wieku to świetny wybór, a w szczególności jeśli są one sensoryczne. Specjalne globusy czy piłki pozwolą rozwinąć nie tylko umysł małego dziecka, ale również odpowiednie poruszanie się. Takie dziecko również więcej rozumie z otaczającego go wokół świata, więc dobrze byłoby przy okazji uczyć podstawowych rzeczy, w przystępny i ciekawy dla niego sposób.

Zabawek sensorycznych nie powinno zabraknąć w pokoju żadnego dziecka. Przyczyniają się one w dużej mierze do rozwoju maluchów. Fizycznego oraz umysłowego. Takie zabawki to nie tylko drogie gadżety, ale również proste przedmioty, które łączą przyjemne z pożytyecznym. A rozwój małego dziecka powinien być dla rodzica najważniejszym elementem wczesnego etapu dorastania.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest