Aktualna piramida żywieniowa 2023, czyli zdrowy styl życia. Co uległo zmianie?

Piramida żywieniowa z warzywami w tle

Czy aktualna piramida żywieniowa 2023 wprowadza jakieś zmiany? Zobacz, jakie powinny być Twoje codzienne nawyki!

Czego dowiesz się z artykułu?

 • Jakie są podstawowe informacje o piramidzie żywieniowej?
 • Kto stworzył najnowszą piramidę żywieniową?
 • Jakie zalety ma żywienie zgodnie z piramidą żywieniową?
 • Jakie produkty są niezdrowe według aktualnej Piramidy Żywieniowej?
 • Jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas wdrażania w życie aktualnej Piramidy Żywieniowej?
 • Jakie są aktualne trendy dietetyczne?

Zobacz też: Surowe ziarna kakao i jego właściwości.

Aktualna piramida żywieniowa 2023 obowiązuje już od kilku lat i nie uległa zmianie. Wiele osób nie zdążyło jednak jeszcze zapoznać się ze zmianami, które wprowadzono. Jeżeli zasady zdrowego odżywiania nie są Ci znane, koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem. Odkrywamy w nim tajniki zdrowego stylu życia oraz przedstawiamy najnowsze odkrycia naukowe. Gotowy na solidną porcję wiedzy?

Piramida żywieniowa – podstawy, które musisz znać!

Aktualna piramida żywieniowa, która obowiązuje w 2023 roku, została wprowadzona w 2016 roku. Naukowcy opublikowali w niej szereg zmian, które w znacznym stopniu wzbogaciły poprzednio obowiązującą wersję. Zanim jednak przejdziemy do omówienia wszystkich nowinek, zajmiemy się podstawami. Na czym polega nowa piramida żywienia?

Nowa piramida żywienia tak jak poprzednia jest graficznym przedstawieniem ilości poszczególnych pokarmów, jakie powinniśmy spożywać. Dzięki przejrzystemu wykresowi łatwo się zorientować, jak prowadzić zdrowy styl życia. Jej odczytywanie jest bardzo proste. W podstawie znajdują się pokarmy, które powinno się spożywać najczęściej, a na górze te, które należy ograniczać.

Istnieją trzy typu wykresu zdrowego odżywiania:

 • piramida żywienia dla dzieci (najnowsza wersja pochodzi z 2019 roku),
 • piramida żywienia dla dorosłych,
 • piramida żywieniowa dla osób starszych (najnowsza wersja pochodzi z 2018 roku).

Powyższy podział wynika ze specyficznych potrzeb najmłodszej oraz najstarszej grupy wiekowej. Najnowsza piramida żywieniowa nie wprowadza nowości i trzyma się tego podziału.

Starsze małżeństwo przygotowujące jedzenie

Nowa Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej: opis

 

Modyfikacje Piramidy Żywieniowej wynikają z coraz lepszej i bardziej dogłębnej wiedzy o ciele człowieka. Współcześnie ludzie doskonale zdają sobie sprawę, jak ważne w życiu jest zdrowe odżywianie i odpowiednia dawka ruchu. Naukowcy zauważają też, że dla zachowania kondycji i odpowiedniej higieny życia ważne jest również ograniczenie korzystania z urządzeń elektronicznych. Z tego powodu nowa piramida zyskała nową nazwę, która od teraz brzmi: Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Widząc taką nazwę, nietrudno się domyślić, że w piramidzie zaczęto szczególnie naciskać na odpowiednią ilość ruchu. Pozostałe zmiany przedstawia tabelka poniżej.

Nazwa Piramida Żywności z 2009 roku Piramida Żywności z 2016 roku
Warzywa i owoce Produkty, które powinny być spożywane w dużej ilości, jednak mniejszej niż zboża. Produkty, które powinny być spożywane najczęściej.
Olej Na górze piramidy. Na górze piramidy, jednak dodano do niego orzechy.
Zioła Brak. Umieszczenie ich z boku piramidy jako produkty, które można spożywać bez ograniczeń.
Cukier, sól oraz słodycze. Sól uwzględniona jako produkt, którego należy unikać. Wszystkie wymienione przedstawione jako produkty, których należy unikać.

Kto jest twórcą aktualnej piramidy żywnościowej 2023?

Pierwsza piramida została wydana w 1992 roku przez USDA dla obywateli Stanów Zjednoczonych, w celu ich edukacji. Dokonano wtedy wstępnej selekcji i podziału produktów na kategorie. Na schemacie pokazano, jakich produktów należy unikać, a jakie są pożądane przez organizm. Aktualna piramida żywieniowa 2023 dla Polski różni się jednak od tej przyjętej w USA.

W Polsce Piramida Żywienia jest opracowana przez Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie. Ilości poszczególnych pokarmów są więc dostosowane do stylu życia, klimatu oraz innych uwarunkowań Polaków. Nie można jednak powiedzieć, że jest to twór idealny. Niestety indywidualne odstępstwa od jej zaleceń u wielu ludzi są wręcz wskazane do zachowania zdrowia.

Jakie korzyści przynosi stosowanie Piramidy Żywieniowej?

Aktualna piramida żywieniowa 2023 pozwala na zachowanie witalności i zdrowia. Badania pokazują, że stosowanie zrównoważonej diety i odpowiednia dawka ruchu to klucz do zmniejszenia ryzyka chorób oraz dolegliwości wieku starszego. U dzieci i młodzieży odpowiednie żywienie jest jeszcze bardziej istotne. Badania pokazują, że tylko optymalny sposób przyjmowania posiłków i ich balans pozwala na prawidłowy rozwój. Naukowcy są zgodni, że zarówno fizyczny wzrost oraz zdolności umysłowe w dużej mierze zależą od żywienia w dzieciństwie.

Również osoby starsze powinny dbać o dietę. Dzięki niej:

 • ich organizm będzie prawidłowo nawodniony,
 • wyeliminują ryzyko wielu chorób,
 • zmniejszą objawy chorób istniejących,
 • poprawią jakość życia.

Starszy pan trzymający koszyk z warzywami

Jakich produktów należy unikać według aktualnej Piramidy Żywieniowej 2023, aby zachować zdrowie?

Aktualna piramida żywieniowa 2023 zaleca spożywanie mniejszej ilości solicukru oraz słodyczy. Ma to na celu eliminację wielu groźnych chorób oraz poprawę stanu zdrowia. Jak to zrobić? Zgodnie z zaleceniami sól należy jak najczęściej zastępować ziołami. Cukier i słodycze zaś można zamienić na zdrowsze, mniej słodkie odpowiedniki. Dorośli powinni wystrzegać się także alkoholu, który nie tylko jest źródłem pustych kalorii, ale dodatkowo zatruwa organizm.

Najnowsza piramida zaleca też spożywanie większej ilości błonnika. Można to zrobić, zamieniając biały chleb na razowy lub spożywając kaszę zamiast ziemniaków. Zaleca się również bardzo częste spożywanie warzyw i owoców, najlepiej w proporcji 3/4 do 1/4.

Jakie są najczęstsze błędy w żywieniu popełniane w związku z piramidą żywieniową?

Zgodnie z aktualną wiedzą ludzie mają spore trudności z utrzymaniem prawidłowej diety. W dużej mierze jest to spowodowane dużą ilością żywności przetworzonej obecnej na półkach. Ciężko przejść obojętnie obok słodyczy, słodzonych napojów czy też słodkich przekąsek. Ludzie spożywają za dużo tych substancji, co jest pierwszym grzechem na liście.

Innym niedociągnięciem podczas przestrzegania zdrowej diety jest regularne spożywanie alkoholu. Wielu osobom wydaje się, że spożywa go w umiarkowanych ilościach. Często jednak jest tak, że po zrobieniu podsumowania wychodzi całkiem spora ilość trunków wypijanych w ciągu tygodnia czy też miesiąca.

Jednym z częstych przewinień jest także nieregularne spożywanie posiłków oraz spożywanie zbyt dużych porcji na raz. Taka postawa rozregulowuje organizm i nie pozwala układowi pokarmowemu na optymalną pracę.

Aktualna piramida żywieniowa a trendy w diecie – czego należy się spodziewać w 2023 roku?

Zdrowa szczupła sylwetka, wysportowane ciało i dobra kondycja. To coś, o czym marzy niemal każdy człowiek żyjący w XXI wieku. Widać to również w trendach. Aktualna piramida żywieniowa 2023 zakłada jedzenie większej ilości warzyw, więcej ruchu i więcej błonnika. Taki sposób żywienia sprzyja zachowaniu optymalnej wagi i odpowiedniej kondycji ciała.

W przyszłości można się również spodziewać stopniowego odchodzenia od diety mięsnej. Coraz więcej ludzi całkowicie lub częściowo rezygnuje ze spożywania pokarmów mięsnych. Dzieje się tak po części z powodów ideologicznych, a po części ze względu na chęć zachowania młodości i zdrowia. Społeczeństwo bez wątpienia jest coraz lepiej wyedukowane i świadome wpływu, jaki dieta ma na codzienne samopoczucie. Trend bycia fit będzie więc coraz silniejszy.

Najczęściej zadawane pytania:

Jakie są najważniejsze zmiany, jakim uległa piramida zdrowego żywienia? 

Najważniejszą zmianą jest wprowadzenie do nowej Piramidy Żywności ruchu. Naukowcy zalecają przynajmniej 30 minut aktywności fizycznej dziennie.

Jakich produktów należy unikać zgodnie z aktualną piramidą zdrowia?

Zgodnie z najnowszą Piramidą Żywienia należy unikać soli, cukru i słodyczy. Dorośli powinni również wyeliminować alkohol.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest