Na czym polega trening funkcjonalny? Przekonaj się, jak niesamowite efekty można dzięki niemu osiągnąć!
Czego dowiesz się z artykułu?
- Czym jest trening funkcjonalny?
- Jakie są efekty treningu funkcjonalnego?
- Jakie ćwiczenia podczas treningu funkcjonalnego spalają najwięcej kalorii?
- Czy trening funkcjonalny można wykonywać w domowym zaciszu?
- W jaki sposób łączyć trening funkcjonalny z dietą?
Zobacz też: Pallof Press – ćwiczenie. Na czym polega, jak poprawnie wykonać, efekty.
Trening funkcjonalny to doskonałe rozwiązanie dla niemal każdego człowieka. Można go wykonywać bez względu na wiek, a dzięki niemu ciało nabiera sprężystości i siły. Ten typ treningu polega na wykonywaniu ćwiczeń, które mają angażować podobne grupy mięśni co codzienne czynności. Takie podejście do aktywności sprawia, że jest ona naturalniejsza i aktywuje niemal całe ciało. Zainteresowany?
Spis treści
Czym właściwie jest trening funkcjonalny? Najważniejsze zasady i założenia
Trening funkcjonalny jest bardzo popularny, przez co jest oferowany niemal przez każdą siłownię. Zastanawiasz się, jak wygląda trening funkcjonalny?
Nowoczesny trening funkcjonalny jest oparty na ćwiczeniach, które mają imitować wykonywanie codziennych czynności. Dzięki takiemu podejściu w danym momencie pracuje niemal całe ciało. Inaczej mówiąc, wykonywanie tego typu ćwiczeń jest związane ze współpracą poszczególnych grup mięśniowych.
Zalety treningu funkcjonalnego:
- można go wykonywać w charakterze rehabilitacji,
- dzięki niemu utrwalają się prawidłowe wzorce ruchowe,
- poprawia postawę i sylwetkę,
- przyśpiesza metabolizm,
- poprawia ogólną kondycję fizyczną,
- zmniejsza zmęczenie podczas wykonywania obowiązków.
Dużym plusem treningu funkcjonalnego jest również możliwość wykonywania go przez osoby w każdym wieku i niemal każdym stanie zdrowia. Wiążą się z tym jednak niewielkie ograniczenia. Jest nim mobilność w treningu funkcjonalnym, która musi zostać określona przed dobraniem odpowiednich ćwiczeń. Dzięki temu trenujący zyskuje pewność, że aktywność przyniesie pożądane efekty i nie skończy się kontuzją.
Trening funkcjonalny a obwodowy
Trening obwodowy inaczej nazywany stacyjnym to trening metaboliczny. Podczas jego wykonywania łączy się ćwiczenia wytrzymałościowe i siłowe. Jego przebieg polega na wykonywaniu serii ćwiczeń na poszczególne obwody bez wykonywania przerw. Podobnie jak trening Ewy Chodakowskiej, jest nastawiony na redukcję oraz wzmocnienie mięśni. Aktywność opiera się na naprzemiennym zaangażowaniu grup mięśniowych. Jest to więc pewna organizacja ćwiczeń, która ma na celu stopniową aktywizację całego ciała. Od treningu funkcjonalnego odróżnia go właśnie to ukierunkowanie, ponieważ trening funkcjonalny ma za zadanie ćwiczenie określonych funkcji i zachowanie sprawności.
Trening funkcjonalny – jak się do niego przygotować? Wybieramy odpowiednią odzież
Do treningu funkcjonalnego potrzebna jest motywacja oraz odpowiednia odzież. Nie musi to być strój z górnej półki, jednak powinien być przewiewny, wygodny i elastyczny. Podczas wyboru najważniejszy jest komfort użytkownika. Jeżeli więc masz ubrania sportowe, w których czujesz się dobrze i nie krępują one ruchów, to właśnie je wybierz na trening.
Sprzęt do treningu funkcjonalnego
Trening funkcjonalny można przeprowadzać bez użycia żadnego sprzętu. Jeżeli jednak chcesz osiągnąć lepsze efekty, a kondycja fizyczna Ci na to pozwala, możesz użyć odpowiedniego sprzętu. Wymaga go zwłaszcza funkcjonalny trening siłowy.
Nazwa | Przykładowe ćwiczenie | Korzyść |
Hantle | Wiosłowanie hantlami w opadzie tułowia | Większa siła |
Sztangi | Przysiady | Większa siła |
Bosu | Przysiady z opuszczaniem rąk | Trening równowagi |
Drabinka | Unoszenie nóg wisząc | Większa siła mięśni i sprawność |
Kettel | Unoszenie rąk z obciążeniem | Większa siła |
Piłka lekarska | Przysiady z piłką | Większa siła |
Skakanka | Skoki różnymi stylami | Większa wytrzymałość i kondycja oraz poprawiona koordynacja ruchowa |
Efekty treningu funkcjonalnego – czego możesz się spodziewać?
Trening funkcjonalny jest popularną aktywnością, którą może wykonywać każdy. Jego wykonywanie jest proste i pomaga w utrzymaniu odpowiedniej formy fizycznej. Jakie efekty przynosi?
Trening funkcjonalny pomaga między innymi:
- w czasie rehabilitacji,
- w czasie spadku motywacji do innych treningów,
- w pobudzeniu metabolizmu,
- w wyrzeźbieniu mięśni,
- w poprawie ogólnej sprawności oraz gibkości,
- w poprawie koordynacji ruchowej,
- w treningu mięśni głębokich.
Ćwiczenia, które pomagają spalić najwięcej kalorii w treningu funkcjonalnym
Trening funkcjonalny opiera się na ćwiczeniach imitujących pracę mięśni podczas wykonywania codziennych czynności. Poszczególne aktywności aktywują grupy mięśni oraz stawów, przez co poprawiają ogólną koordynację i sprawność ruchową. Czy są jednak ćwiczenia polecane osobom zmagającym się z dodatkowymi kilogramami? Oczywiście, a ich listę znajdziesz poniżej.
Zależy Ci na szybkiej utracie wagi?? Oto najlepsze ćwiczenia spalające kalorie:
- przysiad,
- martwy ciąg,
- wejście na skrzynie,
- ćwiczenia na ławce rzymskiej,
- burpee, czyli padnij powstań,
- deska,
- wchodzenie po schodach.
Trening funkcjonalny – plan
Pierwszym etapem treningu funkcjonalnego zawsze jest rozgrzewka. Zwykle składa się ona z ćwiczeń cardio oraz dwóch-trzech ćwiczeń funkcjonalnych. Następnie przechodzi się do głównej części treningu. W czasie jego trwania wykonuje się zazwyczaj 3 serie po 6-8 ćwiczeń.
Ile powinna trwać każda z części?
- Pierwsza: 45 sekund na ćwiczenie.
- Druga: 60 sekund na ćwiczenie.
- Trzecia: 90 sekund na ćwiczenie.
Ostatnim etapem jest około 10-minutowe rozciąganie, a całość wykonuje się 2-4 razy w tygodniu.
Czy trening funkcjonalny można zrobić w domu? Rozwiewamy wątpliwości!
Wiele osób, zwłaszcza na początku swojej przygody ze sportem, zastanawia się, czy może wykonywać trening w domu na domowym sprzęcie. W przypadku treningu funkcjonalnego z powodzeniem można go wykonywać w niemal każdym miejscu. Do wykonywania podstawowych ćwiczeń potrzebne są tylko strój oraz kawałek wolnej przestrzeni. Należy jednak pamiętać, że wykonywanie treningu bez ciężarków i sprzętu będzie mniej efektywne. Oznacza to, że zwykle efekty będą bardziej odsunięte w czasie.
Nie jest to jednak jednoznaczne, z tym że trening zostaje pozbawiony sensu. Każda forma ruchu przynosi korzyści. Oczywiście pod warunkiem, że ćwiczenia są wykonywane prawidłowo. Osobom początkującym zaleca się wykonywanie ich pod czujnym okiem instruktora.
Jak połączyć trening funkcjonalny z dietą, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty w spalaniu kalorii?
W codziennym życiu, a tym bardziej podczas redukcji, bardzo ważną funkcję pełni odpowiednia dieta. Jak łączyć ją z treningiem funkcjonalnym? Przede wszystkim należy przestrzegać zasad zdrowego odżywiania i liczyć kalorie. Niestety tylko deficyt kaloryczny pozwala na utratę dodatkowych kilogramów. Warto również spożywać dodatkowe ilości białka, które pozwolą na szybsze budowanie masy mięśniowej.
Posiłki przedtreningowe powinny składać się z węglowodanów i białka, jednak nie mogą być zbyt obfite. Warto również spożywać je z odpowiednim wyprzedzeniem. W czasie treningu koniecznie należy pić wodę mineralną, aby uzupełnić elektrolity.
Najczęściej zadawane pytania:
Jaki jest niezbędny sprzęt do treningu funkcjonalnego?
Do wykonywania treningu funkcjonalnego potrzebna jest wygodna odzież i motywacja. Można również używać do niego sprzętu takiego jak sztangi, bosu, piłka lekarska czy zwykła skakanka.
Czy trening funkcjonalny w domu ma sens?
Trening funkcjonalny może być wykonywany w domu. W takim przypadku należy jednak uwzględnić poziom wiedzy trenującego. Niepoprawnie wykonywane ćwiczenia mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Dlatego początkującym zaleca się ćwiczenia pod okiem instruktora.
Czy trening funkcjonalny da efekty bez wprowadzenia diety?
Trening funkcjonalny ma za zadanie ćwiczenie poszczególnych funkcji ciała. Podnosi ogólną sprawność, poprawia metabolizm oraz zwiększa gibkość. Ten typ aktywności może być więc wprowadzony bez diety, jednak w takim przypadku efekt odchudzający będzie słabszy.