Co to jest trening circuit? Czym się wyróżnia?

O treningu circuit mogliście już słyszeć pod inną nazwą – znany jest również jako trening obwodowy lub trening stacyjny. Tworzy go zestaw ćwiczeń ogólnorozwojowych, które pomagają nie tylko wzmocnić ciało, ale także poprawić kondycję i osiągnąć piękną sylwetkę! Jest to forma ćwiczeń przeznaczona dla osób, którym zależy na osiągnięciu szybkich efektów.

Trening obwodowy – co to?

Trening obwodowy jest układem specjalistycznie dobranych ćwiczeń, które razem tworzą obwód. Pojedyncze ćwiczenie to tzw. stacja, po której ukończeniu przechodzi się do następnego ćwiczenia-stacji, aż do ukończenia serii. W obwodzie może być od 6 do 12 różnych stacji. Po ich przejściu zaczynamy od nowa – ilość serii-obwodów waha się od 2 do 4. Rodzaj ćwiczeń w treningu obwodowym można wybrać samemu, co zagwarantuje efektywność każdego wykonywanej serii. Cały trening w swojej idealnej wersji powinien wynosić 45 minut.

Trening obwodowy jest idealny dla początkujących, ponieważ ćwiczenia nie są skomplikowane i wymagają zaangażowania całego ciała – kluczem w treningu circuit jest wykonywanie ćwiczeń siłowych i aerobowych, angażujących duże grupy mięśni. Zadania mogą być dostosowane do wieku, zdrowia oraz kondycji ćwiczącego.

Trening circuit – efekty

Trening circuit wyróżnia się tym, że w bardzo krótkim czasie przynosi spore rezultaty:

  •  ujędrnia ciało,
  • modeluje sylwetkę
  •  wzmacnia mięśnie
  • zwiększa ogólną wydolność sercowo-naczyniową

Zalecane jest trenowanie od 3 do 4 razy w tygodniu z 1-dniową przerwą na regenerację mięśni, by w szybkim tempie uzyskać efekty. Dla zwiększenia efektywności treningu nie należy robić przerw pomiędzy kolejnymi ćwiczeniami, warto też jak najbardziej ograniczyć czas odpoczynku między obwodami.

Trening obwodowy w domu

Trening obwodowy najlepiej praktykować w klubie fitness lub na siłowni z racji potrzebnych do tego sprzętów takich jak: rowerek stacjonarny, hantle, sztangielki czy step. Pamiętajmy jednak, że nie jest to jedyna możliwość! Jeśli wolisz trenować w domowym zaciszu, to śmiało! – możesz ćwiczyć z pomocą np. gumy do ćwiczeń, skakanki lub hantli. Ważne jest jednak, żebyś odpowiednio dobrał plan treningowy, który będzie odpowiadał wydolności twojego organizmu.

W prawidłowo ułożonym planie co drugie ćwiczenie skupia się na innej części ciała. Istotną zasadą jest ułożenie treningu w taki sposób, aby pracowały wszystkie jego partie. Należy zadbać też o to, aby prawidłowo wykonywać ćwiczenia – obciążenie nie może przekraczać 50% możliwości ćwiczącego. Przerwa pomiędzy stacjami-ćwiczeniami powinna być sukcesywnie wydłużana, jednak nie może wynosić więcej niż 15 sekund.

Aby w ogóle zobaczyć, „czym to się je”, zachęcamy do odwiedzenia fit-kanałów na YouTube! Żeby zobaczyć, czy odpowiada Wam taka forma wysiłku, nie musicie od razu porywać się na 45-minutowy wycisk. 20 minut z Kasią na pewno sprawi, że poczujecie mięśnie – będziecie też mieli obraz tego, na czym polega trening circuit.

Trening circuit jest idealny dla osób, które mają mało czasu w ciągu tygodnia na aktywność fizyczną, a mimo wszystko chcą się cieszyć piękną, wysportowaną sylwetką. W połączeniu z odpowiednio zbilansowaną dietą, błyskawicznie poczujecie zmiany w swoim ciele i zyskacie więcej energii. Postawcie na trening circuit już dzisiaj!

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest