Moda na weganizm przyszła do nas stosunkowo niedawno, jednak już zdążyła sobie zjednać wielu zwolenników. Wśród osób będących na diecie wegańskiej są tacy, którzy zrezygnowali z jedzenia produktów pochodzenia zwierzęcego ze względów etycznych czy zdrowotnych, ale również ci, którzy „podążyli za modą”. Weganizm jest często mylony z wegetarianizmem, zwłaszcza przez osoby, które niewiele wiedzą na ten temat. Pojęcia te jednak nie są tożsame, weganizm jest o wiele bardziej rygorystycznym stylem życia.
Spis treści
Weganizm a wegetarianizm – jakie różnice można zaobserwować między tymi dwoma pojęciami?
Wegetarianizm oznacza świadomą rezygnację ze spożywania mięsa, w tym również ryb oraz owoców morza. Wegetarianie rezygnują także z innych produktów pochodzących od zwierząt (w szczególności z uboju), np. ze smalcu czy żelatyny. Robią to najczęściej ze względów etycznych, ale także zdrowotnych czy ekonomicznych.
Z kolei weganizm to bardziej rygorystyczna odmiana wegetarianizmu, która nie odnosi się wyłącznie do diety, ale do wszelkich aspektów życia. Zatem można powiedzieć, że weganizm to nie dieta, a styl życia.
Osoby będące na diecie wegańskiej dbają o dobro zwierząt, dlatego też ostrożnie dokonują zakupu ubrań i kosmetyków. Definitywnie odrzucają te produkty, przy produkcji których mogło ucierpieć jakiekolwiek zwierzę. Z tego też względu mają bardziej ograniczone źródła pozyskiwania produktów i bardzo często muszą poświęcić znacznie więcej czasu na ich poszukiwanie. To jednak nie jest koniec „ograniczeń”, które przypisuje się weganom. Otóż osoby te unikają i nie pochwalają również form rozrywki, które krzywdzą bezpośrednio zwierzęta, tylko dlatego aby dostarczyć ludziom rozrywki. Przykładami takich aktywności jest polowanie, cyrk, a nawet zoo.
Weganizm – czym charakteryzuje się dieta wegańska?
Jak już wcześniej zostało wspomniane weganie eliminują ze swojej diety wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego, tj. mięso, wszelkie podroby, ale także nabiał: mleko, sery, kefiry, jogurty, masło, jajka itd. Niektórzy z nich odrzucają również miód. Wszystkie te produkty wiążą się z eksploatacją zwierząt, co nie jest akceptowane przez wegan.
Co zatem jest podstawą żywienia na diecie wegańskiej?
Otóż najważniejszą częścią piramidy żywieniowej wegan są produkty zbożowe, m.in. pszenica, żyto, ryż, owies oraz warzywa i owoce. To właśnie one powinny być spożywane w największych ilościach. Idąc dalej, kolejnymi ważnymi produktami są rośliny strączkowe, które dostarczają nam duże ilości białka, orzechy, wszelkie nasiona typu pestki słonecznika, pestki dyni, sezam czy siemię lniane, grzyby i glony morskie. Obok nich znajdziemy również zamienniki mleka i sera, tj. mleko roślinne (np. ryżowe, sojowe) oraz tofu. Nie są to jednak produkty, które można jeść bez umiaru. Na samej górze piramidy żywieniowej znajdują się te produkty, które powinny być znacznie ograniczone, czyli cukier, herbata i kawa.
Może się wydawać, że dieta wegańska posiada same zalety. Minimalizuje ryzyko występowania otyłości, chorób układu krążenia, nadciśnienia, cukrzycy i wiele wiele innych. Nie jest to jednak tak proste, jak mogłoby się nam wydawać. Nieodpowiednio zbilansowana dieta może spowodować niedobory energetyczne oraz doprowadzić do niedoboru składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. To z kolei może być przyczyną wystąpienia różnych chorób takich jak anemia czy niedożywienie białkowe. Dlatego też zanim zaczniemy rygorystycznie zmieniać swój jadłospis zapoznajmy się ze źródłami poszczególnych składników odżywczych, przykładowymi jadłospisami, a razie potrzeby zasięgnijmy porady dietetyka lub osoby, która jest doświadczona w tym temacie. Najważniejsze jednak jest to, aby zmiany wprowadzać stopniowo i powoli przyzwyczajać organizm do nowego stylu życia.