Wymyk i odmyk na drążku – co dają te ćwiczenia i jak zacząć?

Wymyk i odmyk na drążku

Wymyk i odmyk to jedne z najpopularniejszych ćwiczeń gimnastycznych wykonywanych na drążku. To znakomite ćwiczenia koordynacyjne, które wykonuje się poprzez wykorzystanie ruchów pchających i ciągnących. Co ważne, wymyk i odmyk angażują wiele grup mięśniowych. Dzięki temu ćwiczenia wpływają na poprawę koordynacji ruchowej, a także rozwijają mięśnie. Oczywiście pod warunkiem, że ćwiczenia wykonywane są regularnie i poprawnie. Jak zatem wykonać właściwie wymyk i odmyk na drążku?

Czym jest wymyk i odmyk na drążku?

Zanim przejdzie się do praktyki, warto poznać nieco teorii. W pierwszej kolejności odpowiedź na pytanie, czym jest wymyk na drążkuOgólnie rzecz ujmując, jest to ćwiczenie polegające na przejściu ze zwisu do podporu. Ruch, o którym mowa wykonywany jest poprzez przewrót w tył wokół trzymanego rękoma drążka. Jak wspomniano, to jedno z podstawowych i popularnych ćwiczeń gimnastycznych. Dużą zaletą tego ćwiczenia jest fakt, że jego nauka nie jest trudna. Jeśli jednak jest się osobą początkującą w tym zakresie, to warto wcześniej poćwiczyć samo podciąganie się na drążku. A na czym z kolei polega odmyk? Tak naprawdę jest to po prostu przeciwieństwo wymyku. Ćwiczenie polega na przejściu z podporu do zwisu. Także wykonywane jest poprzez przewrót na drążku, tylko tym razem w przód.

Jak przygotować się do wykonania wymyku i odmyku na drążku?

Osoby, które zamierzają dopiero rozpocząć swoją przygodę z wymykiem i odmykiem, warto, aby wcześniej wykonały kilka ćwiczeń przygotowujących. Jednym z nich jest wspomniane już podciąganie się na drążku. Jest to ćwiczenie wzmacniające ramiona, które są bardzo ważne przy wykonywaniu wymyku i odmyku. Innym ćwiczeniem jest wykonanie wskoku do podporu. Warto do tego wykorzystać niski drążek do podciągania. Takie ćwiczenie utrwala właściwą pozycję do wymyku. Mowa tu o wyprostowanym tułowiu i ramionach. Warto jeszcze wspomnieć o częściowym odmyku. Jest to ćwiczenie polegające na wykonaniu częściowego obrotu w przód i ponownego powrotu do podporu. Ćwiczenie doskonale wzmacnia mięśnie ramion i uczy prawidłowej postawy.

Jak zrobić wymyk na drążku?

Aby ćwiczenia przyniosły zamierzone efekty, muszą być wykonywane prawidłowo. Jak zatem to robić? Przede wszystkim pamiętać trzeba o kilku istotnych krokach. Po pierwsze, należy wykonać zwis przy wyprostowanych ramionach w stawach i podciągnąć się na drążku. W kolejnym kroku należy odchylić barki od płaszczyzny drążka, przy jednoczesnym wyprostowaniu delikatnie rąk w stawach i unoszeniu bioder w kierunku drążka. Ważne, aby nogi pozostawały wyprostowane. Osoby początkujące mogą jednak pozwolić sobie na ugięcie kolan. Kolejny etap polega na odciągnięciu tułowia do drążka. Jest to moment rozpoczynający przewrót. Teraz należy przenieść nogi nad drążkiem i okręcić się wokół niego. Na koniec należy wyprostować ramiona do podporu. Wykonanie odmyku wygląda bardzo podobnie. W tym przypadku także wszystko opiera się na zwisie z wyprostowanymi ramionami. Następnie przenosi się biodra na wysokość drążka, opierając przy tym ciężar ciała na wyprostowanych rękach. Kolejny etap to wykonanie skłonu w przód. W tym momencie rozpoczyna się faza obrotu. Ćwiczenie kończy się na zwisie z wyprostowanymi rękami w stawach łokciowych. Jak zatem widać, wymyk i odmyk nie są trudnymi ćwiczeniami. Wystarczy się do nich dobrze przygotować i potrenować.

Wymyk i odmyk na drążku – jakie efekty?

Ćwiczenia na drążku cieszą się dużą popularnością ze względu na efekty, jakie można dzięki nim osiągnąć. Przede wszystkim wzmacniają cały tułów, barki, ramiona i przedramiona. Jak bowiem wspomniano, w trakcie ich wykonywania pracuje wiele grup mięśniowych. Wymyk i odmyk to doskonały wybór, jeśli chce się poprawić swoją koordynację ruchową, a także rozwinąć mięśnie. Poza tym ćwiczenia poprawiają kondycję i pozytywnie wpływają na ogólny stan zdrowia organizmu. Biorąc pod uwagę, że nauka tych ćwiczeń nie jest skomplikowana, to naprawdę warto spróbować. Jeśli będzie się je wykonywać systematycznie, to szybko zauważy się wspomniane efekty.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest