Drążek do podciągania robi się coraz modniejszy. Wiele osób zastanawia się nad inwestycją, dzięki której wzmocnią swoje mięśnie. Jeśli się zastanawiasz nad potrzebą takiego drążka zadaj sobie pytanie, czy będziesz korzystać z niego często, czy tylko sporadycznie? Co dadzą Ci codzienne ćwiczenia?
Spis treści
Jakie możemy wykonywać ćwiczenia?
Podstawowym ćwiczeniem jest właśnie podciąganie. Do tego głównie służy drążek. Może wydawać się to banalne, ale dzięki tak prostym jak mogłoby się wydawać ćwiczeniu modelujemy mięśnie grzbietu, ramion i brzucha. Osoby początkujące zmagające się z tym ćwiczeniem twierdzą, że czują pracę mięśni nawet w łydkach i pośladkach co jest normalne ponieważ to ich początki, wtedy mogą boleć mięśnie całego ciała. Ćwiczenie to króluje w programach treningowych zwolenników Crossfitu czy Street Workoutu. Doskonale nadaje się do wykonywania w domu czy na podwórku. Każdy może posiadać taki drążek i stać się mistrzem podciągania. Używając słowa podciąganie myślimy tylko o typowym nudnym podciąganiu, góra, dół. Znawcy tego sportu zaś mają wiele sposobów, aby zwykłe podciąganie zamieniło się w coś nietypowego. Oczywiście jeśli dopiero zaczynamy warto zacząć od klasycznego podciągania. Ma ono na celu wzmocnić głównie mięśnie grzbietu, ramion i brzucha, na początek wystarczy ci klasyczny drążek, nawet rozporowy, do zamontowania w futrynie. To najzwyklejszy rodzaj drążka, jeśli jesteś na bardziej zaawansowanym poziomie warto zainwestować w coś jeszcze. Coś co będzie bardziej wytrzymałe i da możliwość większej ilości kombinacji.
Jaki drążek wybrać ?
Na początek musimy się zastanowić na jakim etapie podciągania jesteśmy. To pokarze nam czego będziemy potrzebować. Warto też zwrócić uwagę, w jaki sposób podciągasz się na siłowni, gdzie masz do wyboru odpowiedni sprzęt.
Drążek rozporowy do podciągania
Jest to najbardziej typowy drążek, dla najmniej zaawansowanych. Jest on bardzo prosty, więc warto zacząć od niego. Służ on do zwykłego podciągania się, ale dzięki temu możesz świetnie wyćwiczyć sobie mięśnie grzbietu, ramion i brzucha. Fajne jest również to, że możesz go zamontować w wielu miejscach. Może to być zwykła ściana. Co do tego wybór jest ogromny, a montaż do ściany za pomocą kilku kołków rozporowych powinien dawać poczucie stabilności. Pamiętać trzeba jednak, że chociaż producenci dają gwarancję jakości i solidności wykonania swoich konstrukcji, to w żaden sposób nie mogą zagwarantować solidności ściany w danym domu. Można go również zamontować do sufitu. Jest to równie proste jak do ściany, a może nawet bardziej bezpieczne. Jest to ciekawe rozwiązanie, ponieważ zapewnia więcej miejsca ze wszystkich stron. Możesz śmiało robić dynamiczne wymachy i wymyki, a jeśli wykorzystasz drążek do powieszenia sprzętu bokserskiego, masz do niego swobodny dostęp z każdej strony. Jest on również bardzo prosty do montażu. Wystarczy kilka minut, mocne dokręcenie i po sprawie. Urządzenie to ma jednak swoje minusy. Wysokim osobom będzie zwyczajnie niewygodnie, a wszystkie podciągania będą musiały robić z mocno ugiętymi nogami.
Drążek do podciągania wolnostojący
Jest to już spory sprzęt z odpowiednim dociążeniem u podstawy, najczęściej połączony z innymi urządzeniami, np. poręczami do treningu tricepsów i mięśni brzucha. Wymaga zdecydowanie większej przestrzeni. Pozwala on jednak na wykonywanie podciągnięć nachwytem z szeroko rozstawionymi rękoma czy podciągnięć na drążku podchwytem i innych ćwiczeń. Ten format przyrządu jest bardzo stabilny i niezawodny Podczas montażu dobrze przemyśl wysokość umieszczenia drążka. Idealnie byłoby, gdyby udało się sięgnąć wyprostowanymi rękami przy lekkim uniesieniu się na palcach stóp. Wówczas wygodnie i dokładnie można ułożyć ręce, a jednocześnie nie będzie to utrudnieniem przy zaczepianiu stopami o podłogę podczas ćwiczeń.
Parametry warte uwagi
Kiedy dokonujemy zakupu musimy zwrócić uwagę na parametry sprzętu, warto wtedy zaczerpnąć wiedzy osoby z doświadczeniem. Warto zwrócić uwagę na:
- szerokość ma ona na celu zapewnienie wygody najczęściej używanego uchwytu;
- sposób mocowania czyli potrzeba sześć solidnych kołków rozporowych to minimum, jeśli sprzęt ma być bezpieczny;
- jakość stali i ilość spawów, jest to bardzo ważne, wielu producentów celowo podkreśla, że produkt jest z polskiej, wysokogatunkowej stali. Im bardziej jednolita konstrukcja, tym mocniejsza powinna być.
- grubość rurki , powinna mieć około 32 cm.
- udźwig jest to wytrzymałość, powinna mieć około 200, 300 kg
Taki drążek wydaje się być świetnym rozwiązaniem, jeśli planujemy trochę poćwiczyć. Sport ten staję się coraz popularniejszy i myślę, że na pewno jest wart uwagi.