O bezpieczeństwie stosowania substancji słodzących i ich wpływie na organizm człowieka dyskutuje się od dawna. Nadal zastanawiamy się, czy można słodziki włączyć do diety? Zwłaszcza jeśli zależy nam na zdrowiu. Wiemy przecież, że dieta powinna bazować na produktach możliwie jak najmniej przetworzonych, a z drugiej strony często wyzywaniem jest także kaloryczność naszych posiłków. Poznaj najczęstsze fakty i mity na temat słodzików!
O bezpieczeństwie stosowania substancji słodzących i ich wpływie na organizm człowieka dyskutuje się od dawna. Nadal zastanawiamy się, czy można słodziki włączyć do diety? Zwłaszcza jeśli zależy nam na zdrowiu. Wiemy przecież, że dieta powinna bazować na produktach możliwie jak najmniej przetworzonych, a z drugiej strony często wyzywaniem jest także kaloryczność naszych posiłków. Poznaj najczęstsze fakty i mity na temat słodzików!
Spis treści
Mity na temat słodzików
Zebraliśmy najczęściej powtarzane mity i postanowiliśmy zderzyć je z zaleceniami i wynikami najnowszych badań. Obawiasz się spożywania słodzików? Dowiedz się, czy słusznie!
Słodziki powodują nowotwory
Analiza dostępnych badań, zrealizowanych z udziałem ludzi i zwierząt, nie pozwala stwierdzić, aby istniała bezpośrednia zależność między spożyciem substancji słodzących a zwiększonym ryzykiem rozwoju nowotworów. Oczywiście w literaturze naukowej są dostępne badania, w których autorzy sugerują, że spożywanie słodzików przez zwierzęta (najczęściej szczury) może powodować wystąpienie wybranych typów nowotworów, jednak obecnie te badania nie są brane pod uwagę z uwagi na błędy w metodologii i organizacji badania.
Co więcej, zdaniem Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) i Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA), spożywanie słodzików w zalecanych dawkach jest bezpieczne. Podsumowując, badania naukowe nie wykazały związku pomiędzy spożyciem słodzików a wzrostem ryzyka rozwoju nowotworów.
Słodziki są szkodliwe dla zdrowia
Osoby, które są przeciwne spożywaniu substancji słodzących, twierdzą, że słodziki negatywnie wpływają na zdrowie. Należy jednak podkreślić, że słodzik, aby mógł być dostępny i dodawany do produktów spożywczych, musi przejść szereg badań, które udowodnią, że jest on bezpieczny i nie wpływa negatywnie na zdrowie. Przykładowo aspartam to słodzik, z udziałem którego zrealizowano ponad 600 badań (do 2013 r.). Co więcej, zgodnie z badaniem opublikowanym przez Toews i wsp. (2019) słodziki spożywane przez zdrowych dorosłych w zalecanych ilościach, nie wpływają negatywnie na zdrowie, w tym na ryzyko sercowo – naczyniowe.
Słodziki powodują uzależnienie
W obecnie dostępnej literaturze nie ma danych, które wskazywałyby na związek przyczynowo – skutkowy pomiędzy spożywaniem słodzików, a wzrostem spożycia produktów ze słodzikami ogółem. To, na co warto zwrócić uwagę to preferencje do smaku słodkiego.
Mianowicie, jeśli w naszej diecie dużo produktów to żywność wysoce przetworzona, tłusta, ale także o słodkim smaku, to zdecydowanie negatywnie wpływa to na zdrowie. Jednak nie wydaje się, żeby przyczyną tego jest spożywanie słodzików, a niezdrowa dieta ogółem.
Fakty na temat słodzików
Mimo iż obecnie dostępne badania potwierdzają bezpieczeństwo spożywania słodzików, to nadal część z nas obawia się ich spożywania. Warto zatem wyjaśnić, dlaczego ich włączenie do diety może być korzystne.
Słodziki są bezpieczne w zalecanych dawkach
Dla słodzików należących do grupy intensywnych substancji słodzących ustalono bezpieczne dzienne spożycie (ADI), czyli maksymalną wartość, która nie powoduje szkodliwych skutków dla zdrowia. W związku z tym należy pamiętać, że wyższy poziom spożycia mógł być niezbadany i nie wiemy obecnie, jak wpłynie na zdrowie.
Słodziki nie powodują próchnicy
Niewątpliwą przewagą słodzików nad cukrem jest to, że nie wpływają one negatywnie na zdrowie zębów. Substancje słodzące, w przeciwieństwie do cukru, nie ulegają działaniu bakterii obecnych w jamie ustnej. Dzięki temu nie powodują powstawania szkodliwych dla szkliwa zębów metabolitów.
Słodziki nie wpływają na glikemię
Zgodnie z tym, co mówi się o słodzikach, dzięki temu, że nie wpływają one na poziom glukozy we krwi, są dobrą alternatywą dla osób z cukrzycą lub insulinoopornością. Substancje słodzące, przyjęte wraz z pożywieniem, nie wymagają wydzielania insuliny, dzięki czemu nie zaburzają metabolizmu diabetyków. Aby dowiedzieć się więcej na temat korzyści wynikających ze spożycia słodzików, przejdź tutaj: https://dietetykanienazarty.pl/b/slodziki-sa-bezpieczne.
Podsumowując, słodziki nadal są źródłem wielu dyskusji. Warto jednak podkreślić, że obecnie nie udowodniono ich negatywnego wpływu na organizm. Wręcz przeciwnie, wydaje się raczej, że ich spożycie jest bezpieczne, a w przypadku niektórych z nas, może być nawet korzystne. Jeśli rozważasz włączenie substancji słodzących do swojej diety, warto skonsultować się z dietetykiem i dowiedzieć się więcej.
Bibliografia
- EFSA (2013). Scientific Opinion on the re-evaluation of aspartame (E 951) as a food additive.
- FDA (2018). High-Intensity Sweeteners.
- Toews, I., Lohner, S., Küllenberg de Gaudry, D., Sommer, H., & Meerpohl, J. J. (2019). Association between intake of non-sugar sweeteners and health outcomes: systematic review and meta-analyses of randomised and non-randomised controlled trials and observational studies. The BMJ, 364, k4718.
- Swithers, S. E. (2013). Artificial sweeteners produce the counterintuitive effect of inducing metabolic derangements. Trends in Endocrinology and Metabolism, 24(9), 431-441.
- Fernstrom, J. D. (2014). Non-nutritive sweeteners and obesity. Annual Review of Food Science and Technology, 5, 93-118.
- Lavin, J. H., & French, S. J. (2002). Readiness of U.K. consumers to use novel sweeteners in tea and coffee. Food Quality and Preference, 13(8), 419-425.
Artykuł dostarczony przez partnera strony.