Zdrowie to bez wątpienia numer jeden wśród najważniejszych kwestii w życiu. Potwierdzają to liczne badania, ankiety. Mając zdrowie wiele innych spraw schodzi niejako na dalszy plan. Dlatego też warto dbać o zdrowie na co dzień, a nie dopiero gdy zaczyna nam coś dolegać i z tego powodu udajemy się do lekarza. Profilaktyczne, regularne wykonywanie badań laboratoryjnych powinno stać się naszym nawykiem. W poniższym tekście przybliżymy temat badań robionych pod kątem diagnostyki tarczycy.
Spis treści
Regularne badania laboratoryjne to ukłon w stronę zdrowia
W przypadku pojawienia się różnych dolegliwości zdrowotnych udajemy się zwykle na wizytę do lekarza. O ile nie jest to zwykłe przeziębienie, bardzo często zleca on badania podstawowe. Dopiero na podstawie uzyskanych wyników badań, lekarz może ocenić nasz stan zdrowia i zalecić dalsze leczenie. Tak dzieje się zazwyczaj, a jak mogłoby być idealnie? Obecna możliwość skorzystania z szeroko dostępnej diagnostyki pozwala wykonać badania krwi, moczu praktycznie od ręki w jednym z wielu dostępnych punktów pobrań w twojej okolicy. Współcześnie realizacja samego poboru krwi i jak rejestracja na badanie nigdy nie była równie prosta.
Które z badań laboratoryjnych należy wykonywać minimum raz w roku?
Nie jest tajemnicą, iż profilaktyka to najlepszy sposób na uniknięcie wielu chorób lub chociażby ułatwienie ich leczenia w przyszłości. Wiele zmian w naszym organizmie potrafi przez wiele miesięcy nie dawać żadnych niepokojących objawów, ale można je wykryć właśnie dzięki monitorowaniu stanu zdrowia niejako na zapas.
Które zatem badania należy wykonywać regularnie?
Bez obaw, nie jest ich wcale tak wiele. Pomimo że każde laboratorium oferuje długą listę badań, nie wszystkie są konieczne. Do tych kluczowych zaliczamy morfologię, OB, TSH oraz glukozę. Można do nich dodać również badania moczu. Wykonywanie tych 5 badań pozwoli na ogólną ocenę stanu zdrowia.
Czym jest diagnostyka chorób tarczycy?
Zanim przejdziemy do samej diagnostyki przybliżmy czym jest owa tarczyca i jaką funkcję pełni w naszym organizmie. Tarczyca to niewielki gruczoł zlokalizowany w dolnej części szyi. Pomimo że on sam nie jest wielki jego rola dla prawidłowego zdrowia jest bardzo duża. Tarczyca jest odpowiedzialna za wytwarzanie niezwykle ważnych dla człowieka hormonów: tyroksyny, trójjodotyroniny i kalcytoniny. Prawidłowy poziom hormonów zapewnia nam m.in:
- odpowiednie tempo przemiany materii,
- metabolizm białek i tłuszczów,
- właściwe wchłanianie i metabolizm glukozy,
- metabolizm cholesterolu w wątrobie,
- zdrowy układ nerwowy,
- należyte wykorzystane witamin przez organizm,
Jak widać zdrowa tarczyca wpływa na szereg procesów zachodzących w organizmie. Aby mieć pewność, że wszystko jest z nią w porządku należy przeprowadzić badania laboratoryjne. Należą do nich: - stężenie hormonu (TSH) tyreotropowy,
- stężenie (FT3) trójjodotyroniny ,
- stężenie (FT4) tyroksyny,
- stężenie przeciwciał przeciw tyreoglobulinie (anty-TG),
- stężenie przeciwciał przeciw peroksydazie (anty-TPO),
Oczywiście przychodnie, poradnie posiadają specjalne pakiety na w.w badania
Na czym polega leczenie tarczycy?
W dużym uproszczeniu na wyrównaniu poziomu hormonów, gdyż zarówno nadczynność tarczycy, jak i niedoczynność nie są dla organizmu korzystne. Bardzo wiele osób zmagających się z nadwagą może nie zdawać sobie sprawy, iż za ich problemy odpowiada właśnie nieprawidłowa praca tarczycy. Regularnie przyjmowane leki i badania laboratoryjne wykonywane co kilka miesięcy pozwalają utrzymać poziomy hormonów na właściwym poziomie. Choroby tarczycy, pomimo że należą do grupy przewlekłych są do zdiagnozowania i leczenia, dzięki czemu pacjenci mogą w pełni cieszyć się życiem pamiętając jedynie o stosowaniu się do zaleceń lekarza.