Przepuklina przełyku – przyczyny, diagnostyka i leczenie.

Jest to schorzenie przewodu pokarmowego, które dotyczy głównie osób starszych z nadwagą – szczególnie palaczy prowadzących stresujący tryb życia. Jakie są jej przyczyny, czym się objawia i jak wygląda jej leczenie? Czy wymagane jest leczenie operacyjne?
Przepuklina rozworu przełykowego, bo taka jest pełna nazwa tego schorzenia dotyczy przewodu pokarmowego. Jest ona rezultatem przesuwania się żołądka ku górze, którego część przedostaje się z jamy brzusznej do klatki piersiowej poprzez otwór przełykowy przepony. Częściej dotyka ona kobiet niż mężczyzn, a do jej powstania najczęściej dochodzi po czwartej dekadzie życia.

Objawy przepukliny roztworu przełykowego

Do głównych objawów przepukliny przełyku należą wymioty, zgaga, bóle w klatce piersiowej czy też kłopoty z połykaniem, a więc są zbliżone do wielu innych chorób. Cofanie się kwasu żołądkowego do przełyku powoduje podrażnienie, a finalnie stan zapalny błony śluzowej, która wyściela wnętrze przełyku. Następuje wówczas ucisk i uczucie pieczenia za mostkiem, w okolicy serca, pocenie się, a nawet duszności. Dolegliwości te pojawiają się najczęściej po upływie około godziny od momentu spożycia posiłku. Objawy te często mylone są z niedokrwieniem serca, a nawet zawałem. Jednak o przepuklinie świadczy gorzkie odbijanie, wymioty i uczucie zatrzymania się pokarmu w przełyku.

Jakie są jej przyczyny?

Nie znaleziono do tej pory konkretnych przyczyn towarzyszących powstaniu przepukliny rozworu przełykowego. Lekarze zauważyli jednak, że częściej dotyczy ona kobiet po 50 roku życia. Choroba ta wiązana jest z wrodzonym osłabieniem mięśniowego pierścienia otaczającego końcowy odcinek przełyku, ale nie tylko. Może być ona spowodowana ciężkimi urazami jamy brzusznej, przewlekłymi zaparciami, którym towarzyszy nieustanne napinanie przepony, otyłością, dźwiganiem ciężarów połączonych z napinaniem mięśni brzucha, ale i ciążą!

Diagnostyka

Lekarz jest w stanie zdiagnozować przepuklinę przełyku już po rozmowie i badaniu pacjenta. Jednak pamiętając o tym, że wiele z jej objawów jest zbieżnych z chorobami mięśnia sercowego wykonuje się badanie endoskopowego górnego odcinka przewodu pokarmowego, prześwietlenie RTG z kontrastem, manometrię, tomografię komputerową oraz EKG z próbą wysiłkową.

Leczenie

Podstawowym celem leczenia jest łagodzenie objawów związanych z przepukliną rozworu przełykowego, ale i zapobieganie powikłaniom, jakie mogą się pojawić, a należy do nich owrzodzenie bądź rak przełyku. Kuracja farmakologiczna polega na przyjmowaniu leków zobojętniających lub powstrzymujących wydzielanie kwasu żołądkowego, jednocześnie przyśpieszających przemieszczanie pokarmu z żołądka do dwunastnicy i zapobiegających zaparciom. W przypadku, kiedy wspomniane leczenie farmaceutykami nie przynosi spodziewanych rezultatów, a schorzenie się rozwija, stosuje się wówczas leczenie operacyjne. Zabieg wykonywany jest laparoskopowo bądź tradycyjnie i polega on na wzmocnieniu pierścienia otaczającego roztwór przełykowy przepony lub na umocowaniu żołądka w jamie brzusznej, co uniemożliwi przemieszczanie się jego zawartości do przełyku.

Zmiana trybu życia

Nieodzownym elementem kuracji podczas przepukliny przełyku jest wprowadzenie lekkostrawnej diety. Należy pamiętać, że spożywane pokarmy nie powinny być ani zbyt gorące, ani tym bardziej zbyt zimne, a ostatni posiłek powinien być spożyty najpóźniej na 4 godziny przed snem.

Porcje powinny być również odpowiednio mniejsze, a osoby uskarżające się na tą przepuklinę nie powinny popijać ich dużą ilością płynów. Należy powstrzymać się od kładzenia się zaraz po jedzeniu, a podczas przyjmowania pozycji leżącej górna część ciała powinna znajdować się wyżej od reszty. Kolejną z rzeczy, o których warto pamiętać jest powstrzymanie się od noszenia ciasnej i obcisłej odzieży, gdyż nawet to powoduje cofanie się treści żołądkowej w kierunku przełyku.

Bagatelizowanie i nieleczenie przepukliny rozworu przełykowego jest groźne. Samo schorzenie nie jest groźne, jednak powstające na jej skutek powikłania są bardzo poważne.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest