5 powodów, dla których nie możesz zbudować swoich mięśni

W temacie kształtowania sylwetki wiele się mówi o odchudzaniu, ale zbyt mało o budowaniu mięśni, a te również mają decydujący wpływ na wygląd. Proces ten jest tak samo trudny, jak nawet nie trudniejszy niż samo odchudzanie.

1. Brak cierpliwości

Większość ludzi chciałoby widzieć efekty swojej ciężkiej pracy na siłowni od razu. Myślą, że po tygodniu, czy dwóch będzie można pochwalić się już pierwszymi sukcesami, jednak niestety proces budowania mięśni nie jest tak szybki. Dlatego wiele trenujących osób traci zapał i poddaje się już na samym początku. Gdy brakuje nam sił i motywacji, trzeba sobie powtarzać, że każdy trening powoduje wzrost siły i ogólnej sprawności, więc niejako pomaga nam przy każdym kolejnym treningu i czyni go nieco łatwiejszym. Musisz być konsekwentny w tym co robisz i nawet gdy ogarnie Cie lenistwo, nie możesz się mu tak po prostu poddać, bo jeden opuszczony trening daje przyzwolenie na opuszczanie kolejnych.

2. Zła dieta

Sposób odżywiania jest jednym z głównych czynników decydujących o naszym sukcesie – osiągnięciu wymarzonej sylwetki. Istotnym błędem jest założenie, że skoro dużo ćwiczymy, to możemy jeść co chcemy i ile chcemy. Nic bardziej mylnego! Prawdą jest, że aby budować mięśnie, trzeba być w nadwyżce kalorycznej, przy zbyt małej ilości jedzenia nie da się zbudować mięśni. Jednak trzeba dbać o wysoką jakość jedzenia i dostarczać sobie wszystkich niezbędnych mikro- i makroelementów. Na pewno należy wystrzegać się monotonnej diety i w miarę możliwości urozmaicać ją. Warto wzbogacić dietę w większą ilość owoców, ponieważ fruktoza w nich zawarta wchłaniania jest inną drogą niż glukoza, co pozwala na lepsze wchłanianie energii z posiłków zawierających glukozę i skrobię, a w konsekwencji na zwiększenie przyrostu tkanki mięśniowej. Dużo mówi się o szkodliwości soli, jednak w okresie zwiększonego wysiłku nie może jej zabraknąć, gdyż sód w niej zawarty jest kluczowym pierwiastkiem potrzebnym do skurczu i regeneracji mięśni po wysiłku.
Jeśli w kwestii odżywiania jesteś laikiem, może warto zastanowić się nad profesjonalną poradą lub gotowym planem żywieniowym dietetyka lub trenera. Ważną rzeczą jest również odpowiednie wchłanianie pokarmów – jeśli zdarzają Ci się wzdęcia, gazy i tym podobne problemy gastryczne, to znak, że może być problem w tej kwestii. Warto w takim przypadku zastosować probiotyki, a w przypadku braku poprawy, udać się do lekarza.

3. Mało skuteczny trening

Jeśli nigdy wcześniej nie trenowałeś, najlepiej skorzystaj z porady doświadczonego trenera. Osoby nie posiadające wiedzy z zakresu treningu, często próbują doszkolić się na własną rękę, np. szukając informacji w Internecie. Niestety często kończy się to brakiem efektów, a nawet kontuzjami. Dobry trener z pewnością podpowie, jak ćwiczyć efektywnie, ale i również bezpiecznie. Pierwsza lepsza kontuzja może pozbawić Cię możliwości przeprowadzania treningów na długie tygodnie.

4. Stres i zmęczenie

Stres powoduje podniesienie poziomu kortyzolu we krwi, co niestety nie sprzyja budowaniu mięśni, a przeciążony układ nerwowy nie mobilizuje wszystkich jednostek motorycznych. Dlatego tak ważne jest, aby unikać stresujących sytuacji. Trzeba też pamiętać o odpowiedniej ilości snu i odpoczynku. Mięśnie nie rosną w trakcie wykonywania ćwiczeń, tylko dopiero gdy po nich odpoczywasz. Aby zregenerować ciało potrzeba minimum 7 godzin snu. Odpowiednia ilość snu ma też wpływ na optymalny poziom testosteronu, który odgrywa kluczową rolę w budowaniu mięśni.

5. Złe podejście do tematu

Często obserwowanym błędem jest nie trzymanie się założonego planu lub też zbyt częste zmienianie diety, suplementów i programu treningowego. Aby plan mógł zadziałać, trzeba skrupulatnie stosować go przez określony czas, inaczej nie ma on szansy zadziałać. Kolejne zbyt krótko stosowane plany działania nie przynoszą efektów i zbyt szybko zaczynamy nowy plan, by równie szybko się zniechęcić. To błędne koło. Dopiero, jeśli faktycznie przez dłuższy czas nie widzimy postępów, możemy zmienić plan na inny. Błędem też jest stawianie sobie na początku poprzeczki zbyt wysoko – stopień trudności treningów powinno zwiększać się stopniowo.

Budowanie mięśni jest procesem długotrwałym i wymagającym. Trzeba naprawdę sporej determinacji i wytrwałości, jednak dla pięknej sylwetki, warto ciężko pracować. Należy jednocześnie pamiętać o zdrowym rozsądku i pamiętać, że czasem mniej, znaczy więcej i nie przetrenowywać się, bo wtedy łatwo o kontuzję lub utratę zapału.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest