Ćwiczenia na stawy – zestaw ćwiczeń wzmacniających

Stawy to bardzo ważne części naszego ciała. Dzięki nim, możemy prawidłowo wykonywać ruch. Bardzo ważne jest, aby utrzymać połączenia kości zdrowymi, gdyż ich choroba wpływa na jakość naszego życia i ogólne samopoczucie. Największym problemem połączeń mazikowych stawów są tarcia i związana z nimi chrząstka szklista. Ćwiczenia stawów, warto włączyć do swojego cotygodniowego treningu, aby zapobiegać i leczyć nadarzające się kontuzje.

Choroby stawów i ich przyczyny

Ból stawów jest przypadłością zarówno osób młodych, jak i starszych. Dyskomfort stawu kolanowego może spotykać osoby młode, nieprawidłowo trenujące na siłowni. Starsze osoby, doznają bólu kolanowego z powodu infekcji bakteryjnych, zmian zwyrodnieniowych i innych. Kontuzja stawu biodrowego, kojarzona z silnym bólem, może być spowodowana zarówno zapaleniem ścięgien, jak i nadwyrężeń. Niestety, ale przyczyn bólów stawowych może być bardzo wiele. Mogą to być skręcenia, zwichnięcia, łuszczycowe zapalenia stawów, nowotwory, nadwaga, otyłość a nawet nadmierna intensywność treningów. Powszechnie znana borelioza, wpływa na odczucie dyskomfortu stawów na całym ciele, natomiast wypadki, mogą prowadzić do powstania kontuzji miejscowych. W każdym z tych przypadków, należy zasięgnąć opinii lekarza oraz szczególnie zadbać o kontuzjowane miejsca. Najczęstszymi objawami bólów stawowych są opuchlizny, zaczerwienienia oraz wyraźnie podwyższona temperatura w obrębie bolącego miejsca.

Jak zmniejszyć ból w stawie?

Pomimo, że każdy ból może być inny, istnieją sprawdzone sposoby, na złagodzenie dyskomfortów spowodowanych kontuzjami stawowymi. Głównym i najprostszym sposobem, jest wykonanie zimnego okładu , wprost na chore miejsce. Okłady lodowe apteczne będą szybkim, wydajnym rozwiązaniem. Dodatkowo, należy ograniczyć aktywność fizyczną, do minimum. W ten sposób niwelujemy dalsze uszkodzenia stawu. Osobom wcześniej ćwiczącym, zaleca się wykonywanie ćwiczeń wzmacniających oraz rehabilitacje. Trzecim sposobem, jest przyjmowanie leków przeciwzapalnych oraz przeciwbólowych. Te najbardziej potrzebne zapisze lekarz. Jeśli po konsultacji z lekarzem oraz odbytej rehabilitacji, leczenie nie przynosi skutków, stosuje się sterydy. Sterydy są podawane miejscowo poprzez zastrzyk lub za pomocą tabletek. Tą metodę stosuje się jednak, tylko w bardzo ciężkich przypadkach, kiedy zalet leczenia jest więcej, niż efektów ubocznych.

Ćwiczenia na stawy, dlaczego warto?

O zdrowie trzeba dbać zawsze, niezależnie od prowadzonego trybu życia. Zaproponowane ćwiczenia są proste, nie wymagają dużej ilości czasu, a jedynie chęci. Jeśli jesteś po kontuzji lub odczuwasz drażniący ból w stawach, warto je wzmocnić, aby lepiej pracowały i służyły nam jak najdłużej. Codzienny, lekki trening może poprawić twoją kondycje oraz zmusić różne partie ciała, które do tej pory były nieużywane. Trening należy wykonywać regularnie, rano lub wieczorem. Zestaw zawiera ćwiczenia na stawy biodrowe, stawy kolanowe i wzmacniające ogólne. Do dzieła!

Ćwiczenie 1. Nożyce – nogi

Połóż się na podłodze. Potylicę i dolne żebra dociśnij do podłogi, aby leżeć prosto. Dopnij mięśnie tułowia. Powinnaś czuć delikatne napięcie brzucha. Następnie podnieś obie nogi do góry, lekko zgięte w kolanach. Teraz możesz wykonać ruch, ponieważ jesteś w pozycji wyjściowej. Spuszczaj pomału jedną nogę w dół, drugą trzymając ku górze. Następnie wróć nogą do góry. Czynność powtórz, obiema nogami.

Ćwiczenie 2. Klęczenie – biodro

Uklęknij na jednym kolanie, drugą nogę przytrzymując do podłogi. Klęk powinien być szeroki, rozwarty. Mocno wypnij biodra do przodu. Zepnij brzuch i trzymaj kręgosłup prosto. Utrzymuj napięcie. W celu zwiększenia efektywności ćwiczenia, nogę na której klęczysz podeprzyj o ścianę. W tej pozycji możesz wykonać delikatny skłon tułowia do przodu. Zostań w tej pozycji, około dwie minuty.

Ćwiczenie 3. Podnoszenie drążka – bark

Stań w lekkim rozkroku. Nogi trzymaj na szerokość bioder. Do wykonania ćwiczenia, przygotuj lekki drążek. Trzymaj przedmiot w dłoniach. Powoli przenieś drążek przodem, do góry. Następnie opuść go. Przy ćwiczeniu napnij mięśnie brzucha. Wykonuj 10 powtórzeń.

Ćwiczenie 4. Skręty głowy – kark

Stojąc prosto, wykonuj skręty głowy w każdym kierunku. Od góry do dołu, od prawego boku do lewego. Pogłębiaj przy tym skręt. Ruch wykonuj powoli.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest