Trening siłowy w domu – plan skutecznych ćwiczeń

trening-silowy-w-domu

Wykonywanie regularnych ćwiczeń niesie za sobą szereg zalet, związanych z poprawą kondycji, siły mięśni, jędrności i napięcia skóry oraz przywrócenia jej gładkości. Zależnie od swoich uwarunkowań, dostosuj plan treningowy do możliwości i celu, jaki chcesz osiągnąć. Zależy Ci na utracie kilogramów? Zyskaniu masy mięśniowej? Poprawie wydolności krążeniowo-oddechowej? Z powodzeniem możesz trenować we własnym domu!

Trening siłowy w domu – zalety

Podstawową zaletą treningu siłowego realizowanego we własnym domu jest oszczędność czasu i pieniędzy. Przed wizytą w siłowni musisz zaopatrzyć się w karnet, odpowiedni ubiór, torbę sportową, obuwie, ręcznik sportowy i poświęcić czas na dojazd. Wybierając regularny trening siłowy w domu, możesz uniknąć kosztów, związanych z opłatą miesięczną za udział w zajęciach lub korzystanie z otwartej przestrzeni siłowni. Oszczędzasz również czas potrzebny na dojazdy. Zastanawiasz się, jak osiągnąć efekt ćwiczeń na siłowni – w domu? Kluczem jest regularność i powtarzalność treningu, dobór odpowiedniego do swoich potrzeb zestawu ćwiczeń oraz dopasowanie częstotliwości i ilości powtórzeń.

Trening siłowy w domu bez sprzętu – jak zacząć?

By rozpocząć regularny trening siłowy w domu, niepotrzebny jest Ci sprzęt do ćwiczeń. Wystarczy odrobina miejsca, butelka wody i ulubiona muzyka. Przed rozpoczęciem ćwiczeń konieczna jest rozgrzewka przed treningiem siłowym w domu. Przez dziesięć minut wykonuj skłony, pajacyki, bieg w miejscu, aby wdrożyć organizm do wysiłku siłowego. Pierwsze sesje treningowe wykonuj z ciężarem własnego ciała – nie będą potrzebne Ci obciążniki. Trening siłowy w domu warto zacząć od wykonywania przysiadów, pompek, deski na łokciach, zakroków, brzuszków, rowerka, martwego ciągu, wznoszenia bioder w pozycji leżącej i wznosów nóg prostych z klęku podpartego. Wykonuj ćwiczenia piętnaście razy w trzech seriach. Na początek ćwicz trzy razy w tygodniu.

Trening siłowy w domu – plan zgodny z Twoimi potrzebami

W miarę zyskiwania lepszej kondycji i napięcia mięśniowego możesz przejść do ćwiczeń z obciążeniem. Trening siłowy w domu z hantlami powinien uwzględniać ćwiczenie określonych mięśni i poza liczbą powtórzeń zwracaj uwagę na dokładność wykonywania każdego ćwiczenia. Bardzo ważna jest prawidłowa pozycja ciała, pozwalająca zyskać efekty ćwiczeń. Zwróć uwagę na dopasowanie specyfiki ćwiczeń do swoich potrzeb. Jeśli chcesz zwiększyć napięcie mięśni i wymodelować konkretne partie ciała, świetnie sprawdzi się trening siłowy w domu z gumami oporowymi. Jeśli chcesz przeprowadzić trening siłowy na brzuch w domu, koniecznie sprawdź działanie brzuszków i ćwiczeń z unoszeniem nóg z pozycji leżącej. Doskonale sprawdza się drążek do podciągania. Dzięki niemu w domu możesz ćwiczyć mięśnie górnej partii ciała oraz brzucha. Trening siłowy w domu powinien być wykonywany regularnie, zależnie od Twojego stanu zdrowia, wieku oraz trybu życia. Jeżeli prowadzisz siedzący tryb życia, warto ćwiczyć nawet pięć razy w tygodniu po pół godziny. Osoby na co dzień aktywne, powinny trenować siłowo trzy razy w tygodniu. Nie zapomnij o odpowiedniej regeneracji.

Trening siłowy w domu – efekty, które musisz poznać

Efekty treningu siłowego w domu możesz porównać do efektów, osiąganych w regularnym treningu siłowym w klubie fitness – jeśli jesteś w stanie ćwiczyć regularnie i dokładnie. Podstawą sukcesu domowego treningu jest regularność. Oczywiście nie musisz trenować siłowo w czasie, kiedy Twój organizm jest osłabiony, np. podczas choroby lub w wyniku przemęczenia pracą fizyczną. Weź pod uwagę, że najlepsze efekty treningu możesz uzyskać wtedy, gdy Twój organizm jest zregenerowany. W miarę wzmacniania swojej formy możesz zwiększać obciążenie, poszerzać zestaw ćwiczeń i zacząć korzystać z gotowych planów treningowych, przygotowanych z myślą o osobach trenujących w domu. Aby osiągnąć taki efekt jak na siłowni, koniecznie zadbaj o zdrową dietę oraz suplementację, pozwalającą uzyskać efekty ćwiczeń, jakich oczekujesz. Bierz pod uwagę indywidualne możliwości i ciesz się drobnymi sukcesami. Z drobnych sukcesów zbudujesz wielką formę!

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest