Od ilu lat można pić energetyki? Wiek kupującego popularne napoje

czy-dzieciom-mozna-sprzedawac-energetyki

Napoje energetyczne znajdziemy praktycznie w każdym małym sklepie spożywczym czy markecie. Bardzo często, efektownie wyeksponowane, przyciągają wzrok nie tylko osób dorosłych, ale również dzieci, które coraz chętniej je kupują. Pobudzają, dodają energii i siły. Niestety, nie pozostają one obojętne dla zdrowia, dlatego wprowadzono regulacje, które zakazują sprzedaży tzw. energetyków dzieciom. Kluczowe pytanie: czy można sprzedawać energetyki dzieciom?

Energetyki – od ilu lat?

Zgubne dla zdrowia energetyki prowadziły i prowadzą do wielu dyskusji wśród polityków, lekarzy, nauczycieli czy rodziców. Energetyki wyniszczają cały organizm, prowadzą do uzależnień, problemów z koncentracją i pamięcią. Znajdziemy w nich spore ilości kofeiny lub tauryny, cukrów i innych konserwantów. Prezydent RP podpisał ustawę, która zakazuje sprzedaży energetyków oraz napojów energetyzujących, które w swoim składzie zawierają kofeinę i taurynę wszystkim osobom niepełnoletnim. Warto wiedzieć, że regulacje obowiązują nie tylko w automatach, szkołach i innych placówkach oświatowych, ale również w sklepach spożywczych i monopolowych. Aby nabyć energetyki, każda młoda osoba będzie musiała okazać dowód osobisty.

Napoje energetyczne od 18 lat – ustawa

Sprzedaż energetyków i napojów energetyzujących reguluje Ustawa z dnia 17 sierpnia 2023 roku o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym. Ustawa ta wprowadza zakaz sprzedaży napojów z kofeiną i tauryną osobom niepełnoletnim do 18 roku życia. Warto wiedzieć, że napoje energetyzujące to według definicji środki spożywcze, które w swoim składzie posiadają kofeinę lub taurynę w ilości większej niż 150 mg/l z wyłączeniem substancji, które występują w nich naturalnie.

Czy dzieciom można sprzedawać energetyki?

Ustawa z 17 sierpnia 2023 roku wprowadza zakaz sprzedaży energetyków i napojów energetyzujących dzieciom oraz nastolatkom do ukończenia 18 roku życia. Wspomniane regulacje wchodzą w życie już 1 stycznia 2024 roku. Warto wiedzieć, że w ustawie zawarto zapis zobowiązujący producentów i importerów do czytelnego oznaczania opakowań jednostkowych informacją: „Napój energetyczny” lub „Napój energetyzujący”. Co istotne, za sprzedaż energetyków dzieciom na terenie szkoły, placówek oświatowych i w automatach grozi kara grzywny do 2000 zł. Taka sama kara przewidziana jest dla kierowników zakładów gastronomicznych i handlowych, które nie dopełnią obowiązku nadzoru nad sprzedażą energetyków. Sąd będzie mógł orzec konfiskatę napojów, nawet w sytuacji, gdy nie są własnością sprawcy. Każdy producent lub importer, który nie zastosuje się do zmian w przepisach, będzie podlegał karze grzywny do 200 tys. złotych lub karze ograniczenia wolności.

Od ilu lat można pić energetyki?

Wiele młodych osób często zastanawia się na tym, od ilu lat są energetyki. Otóż wcześniejsze regulacje nie zabraniały sprzedaży energetyków dzieciom, jednak duże zainteresowanie ich spożywaniem sprawiło, że stworzono ustawę, która reguluje sprzedaż takich napojów. Należy wiedzieć, czym są energetyki oraz jak wpływają na nasze zdrowie. Oczywiście jedna puszka nie musi być szkodliwa – zwłaszcza dla dorosłego/dorosłej – jednak osoby, które spożywają energetyki regularnie, mogą uskarżać się na wiele problemów zdrowotnych. To przede wszystkim przyśpieszenie akcji serca oraz zwiększenie ciśnienia krwi, co w dalszej perspektywie może prowadzić do chorób układu krążenia. Energetyki spożywane regularnie mogą prowadzić do zgagi, odwodnienia, osłabienia pracy mózgu, problemów z zasypianiem, a także do odczuwania lęków. W dalszej perspektywie mogą przyczynić się także do udaru czy zawału. Nadmiar cukru to również wysokie ryzyko otyłości, cukrzycy typu 2 i wielu innych problemów. Warto wiedzieć, że energetyki mogą wchodzić w interakcje z lekami, dlatego osoby, które przyjmują jakiekolwiek lekarstwa powinny skonsultować spożywanie takich napojów ze swoim lekarzem lub farmaceutą. Jak widać, regulacje podpisane przez prezydenta są koniecznością, aby uchronić wielu młodych ludzi przed problemami ze zdrowiem.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest