Czy mleko tuczy? Sprawdź, co jest prawdą!

W natłoku informacji i mody na zdrową żywność często jesteśmy zalewani rozbieżnymi ciekawostkami. Dietetycy prześcigają się w tym co zdrowe, a co zabronione.
Dziś na tapetę bierzemy mleko.

Zmora dla wielbicieli kawy, owsianek czy wypieków, którzy mimo swojej ogromnej miłości do tego napoju odstawiają go i zamieniają na inne produktu. Osoby na diecie w obawie przed kilogramami sięgają po inne fit- zamienniki. Czy warto? Czy mleko naprawdę jest złe i tuczy?

Oto 6 faktów i mitów odnośnie mleka, sprawdziliśmy dla Was co jest prawdą!

1. Mleko to główne źródło wapnia.
Fakt. Mleko jest najlepszym źródłem pełnowartościowego wapnia, które buduje nasze kości. Jeśli spożywamy zalecaną przez lekarzy ilość mleka dajemy sobie gwarancję pokrycia 100% zapotrzebowania na wapń przez nasz organizm.

2. Mleko to puste kalorie.
Mit. Mleko, oprócz wyżej wspomnianego wapnia zawiera też tłuszcz mleczny, który jest ważnym składnikiem każdej diety, ponieważ to w nim rozpuszczają się witaminy takie jak : A, D, E, K. Dodatkowo w szklance mleka znajdziemy inne wartości odżywcze takie jak np. magnez.

3. Najlepsze mleko to takie od krowy.
Fakt. Należy jednak dodać do tego zestawienia mleko kozie. Dlaczego? Dlatego, że mleko to nie przechodzi wielu procesów technologicznych – takich jak np. pasteryzacja, a więc nie traci wielu ważnych i wartościowych witamin.

4. Przy diecie najlepsze mleko to 0%.
Mit. Najlepsze mleko, które zawiera witaminy ( w tym witaminę D!) to takie którego wartość tłuszczu oscyluje w okolicach 2%.

5. Mleko jest złe dla cukrzyków.
Mit i fakt. Mleko posiada indeks glikemiczny 30. Oznacza to iż nie jest to produkt zakazany i wart wyeliminowania. Istnieje jednak małe “ale”. W przypadku osób chorych na cukrzycę czy insulinooporność ważna jest kontrola glikemii. Dlatego też, w celu uniknięcia wyrzutu insuliny, należy ograniczyć mleko na czczo oraz sięgnąć po takie z niższą zawartością tłuszczu ( ok 1,5%).

6. Mleko ma wiele kalorii.
Mit. Wszystko oczywiście zależy od tego jakie mleko wybierzemy. Szklanka mleka to ok 80-100 kcal. By spalić taką ilość kalorii wystarczy 10-12 minut jazdy na rowerze. Pamiętajmy jednak, że w przypadku racjonalnego odżywiania ważne są nie tylko kalorie ale i wartości odżywcze produktu, (a tego mleko ma pod dostatkiem).
Najbardziej kaloryczne są dodatki do mleka, o których często zapominamy – miód, kolorowe płatki, czekolada czy słodzona kawa. Pamiętajcie też by nie przekraczać 2 szklanek dziennie.

Jeśli nadal macie wątpliwości, że picie mleka nie zagraża waszej wadze przytoczymy Wam badanie, przeprowadzone na terenie Stanów Zjednoczonych i Niemiec. Uczestnicy badania zmagali się z otyłością lub nadwagą. Część uczestników piła mleko podczas swojej diety, a druga z niego zrezygnowała. Wyniki po 2 latach odchudzania wykazały iż grupa pierwsza, pijąca mleko, schudła ok 2kg więcej.
To co? Warto ?

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *