Trycholog – kim jest i kiedy się do niego udać?

Polacy są narodem uwielbiającym lekarzy i posiadający niemałą wiedzę na ich temat. Nie mniej jednak na słowo trycholog popadamy w zastanowienie. Czym zajmuje się lekarz medycyny nazywany trychologiem? I kiedy jego pomoc jest na wagę złota?

Słowo „trychologia” pochodzi od greckiego słowa „trikhos”, które oznacza „włos”. I tym też zajmuje się lekarz nazywany trychologiem, który bada i diagnozuje problemy skórne głowy, a także włosów.

Początki trychologii

Powodem, przez który niewiele osób słyszało o tego rodzaju nauce jest fakt, iż powstała ona dość późno w 1860 roku, a do Polski trafiła dopiero w 1970 roku dzięki książce „Choroby włosów” Wojciecha Kostaneckiego. W XXI wieku trychologia jest już odrębną dziedziną studiów medycznych, ofertą edukacyjną wielu uczelni, a także kierunkiem kursów.

Czym współcześnie zajmuje się trychologia?

Wysoce rozwinięta dziedzina za granicą, w Polsce dalej na etapie raczkowania, jednakże z zaawansowanymi prognozami. Trycholodzy na Zachodzie pomagają już milionom pacjentów z atopowym zapaleniem skóry, łojotokowym zapaleniem skóry, łuszczycą, łupieżem, wypadaniem włosów i łysieniem. Te choroby rosną w siłę, jako jedne z chorób cywilizacyjnych. Chemia w środkach codziennego użytku doprowadza do tworzenia nienaturalnej powłoki na skórze głowy, wysusza ją, aby w konsekwencji doprowadzić do obumarcia mieszka włosowego. Zanieczyszczenia środowiskowe także wpływają na ich osłabioną i krótkotrwałą żywotność.

Kiedy potrzebujemy pomocy trychologa?

Utrata włosów jest naturalnym procesem u każdego człowieka, zupełnie jak łuszczenie się naskórka. Dziennie każdy z nas traci do około 150 włosów. Problem pojawia się wtedy, gdy utrata włosów wymyka się poza granice normy i nie potrafimy poradzić sobie z objawami bez wykrycia przyczyny. To jest ten moment, w którym wizyta u trychologa jest już koniecznością. Czy trycholog odpowie nam na wszystkie pytania? Nie. Powinien wręcz konsultować swoje badania z ginekologiem, endokrynologiem i dermatologiem. Istnieje wiele powodów, przez które dochodzi do uszkodzenia struktury i porostu włosów, jak również zaburzeń skóry głowy. Czasami wizyta u trychologa może nakierować nas do prawdziwej przyczyny naszych problemów, które na przykład mają podłoże hormonalne.

Etap pierwszy – badanie struktury włosa

We włosach znajduje się informacja genetyczna każdego człowieka. Możemy z nich wyczytać dosłownie każdą historię ludzkiego organizmu. Samo badanie przebiega bezboleśnie i nie wymaga odpowiedniego przygotowania. Zanim do niego przejdziemy lekarz medycyny przeprowadza wywiad na temat stanu zdrowia, diety, stosowanych produktów, dokonuje się badania krwi, czyli morfologii, a także w przypadku kobiet, środków hormonalnych i antykoncepcji. Badanie polega na powiększeniu skóry głowy, włosów na całej długości i cebulek za pomocą mikrokamery z nawet 400-krotnym powiększeniem.

Powody wypadania włosów

Według trychologa zaburzenia hormonalne u kobiet i u mężczyzn są najczęstszym powodem wypadania włosów. U płci pięknej jest to o tyle kłopotliwe, że w niektórych przypadkach nadprodukcja testosteronu prowadzi do wypadania włosów na głowie, ale także zaczynają rosnąc w innych miejscach na ciele. Kolejnym powodem już na miarę czasów cywilizacyjnych jest stres, który prowadzi do obkurczania naczyń krwionośnych odpowiedzialnych za dotlenianie skóry głowy. Włosy słabną i wypadają. Zła dieta i niedobór odpowiednik składników odżywczych tak samo wpływają na utratę włosów. Genetyka także odgrywa znaczącą rolę w historii łysienia.

Czego możemy dowiedzieć się dzięki analizie pierwiastkowej włosa

Na takie badanie może skierować tylko trycholog, a naprawdę warto do niego przystąpić. Włos jest magazynem wszystkich związków odżywczych dostarczanych przez krew, przez co można z nich wyczytać znacznie więcej niż z samej krwi. Dzięki takiej analizie możemy dowiedzieć się o wielu chorobach: schorzeniu tarczycy, stwardnieniu rozsianym, padaczce, autyzmie, cukrycy, osteoporozie, otyłości, dnie moczanowej, hiperlipidemii. Inne informacje zawarte w strukturze włosa: niedobory minerałów, oszacowanie szybkości starzenia się organizmu, wpływ smogu na zdrowie, zatrucie metalami ciężkimi, tendencje do kontuzji w sporcie.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest