Starzenie się skóry – główne czynniki, które wpływają na wiek cery

Która z kobiet nie chciałaby zatrzymać czasu i cieszyć się piękną cerą przez całe życie? Jest do niedoścignione marzenie niejednej z nas. Zatrzymanie młodości jest niestety poza naszym zasięgiem, ale możemy się przekonać, jak spowolnić proces starzenia skóry i tym samym cieszyć się jej witalnością trochę dłużej.

Czynniki egzogenne, czyli zewnętrzne powody starzenia skóry

Musimy liczyć się z faktem, iż środowisko, w którym żyjemy, jest pełne zanieczyszczeń negatywnie wpływających nie tylko na kondycję naszej cery, ale ogólnie całego organizmu. Skóra jest pierwszą warstwą zmagającą się z otoczeniem, osłaniającą bezcenne organy wewnętrzne, skórę właściwą i warstwy odpowiadające za regenerację. Wystawiamy ją na próbę każdego dnia wobec ciężkich i wymagających warunków.

  • Promienie UV. Są najbardziej zabójcze dla komórek skórnych całego ciała, albowiem przenikają do najgłębszych warstw skóry właściwej, niszcząc włókna kolagenowe, formując anormalne ilości elastyny i zwiększając produkcję metaloproteinozy. Może się to przyczynić do formowania komórek nowotworowych. Kolagen natomiast zaczyna niesprawnie funkcjonować i rozkładać się, tym samym niepoprawnie przebudowując i formując zmarszczki. Ten proces powtarza się za każdym razem, gdy skóra jest wystawiona na działanie promieni słonecznych. Aby uchronić swoją skórę przed tymi zmianami, najlepiej wybierać samoopalacze i używać dużą ilość kremów z wysokim filtrem, szczególnie na twarz i ręce. Nie należy zapomnieć o tejże ochronie nawet w okresie zimowym.
  • Alkohol i papierosy. W przypadku pierwszego nałogu zachodzą zmiany wewnętrzne, które doprowadzają do rozszerzenia naczyń włosowatych, które następnie sztywnieją i zostawiają nieestetyczne trwałe zmiany na cerze. Ponadto alkohol szybko odwadnia organizm, co odbija się w pierwszej kolejności na skórze. Papierosy natomiast wpływają na wygląd zewnętrzny. Jak się okazuje papierosy są jeszcze bardziej zdradliwe niż słońce. Badania informują, iż skóra palaczy jest trzy razy starsza od skóry ich niepalących rówieśników. Dym tytoniowy blokuje dopływ świeżego powietrza i tym samym blokuje pory. Niedotlenione komórki wystawione na działanie wielu toksycznych substancji zawartych w papierosach tracą elastyczność, stają się nadwrażliwe, rozszerzają się pory, a wewnętrzne procesy estrogenu zostają zaburzone i tym samym poziom produkcji estrogenu maleje.
  • Brak wody i świeżego powietrza. Już z powyższego przykładu dowiadujemy się o nałogach pozbawiających skórę wody i tlenu. Natomiast osoby, które nie dostarczają ciału odpowiedniej ilości tych dwóch składników, również doprowadzają do szybszego starzenia. Nie trzeba być uzależnionym od alkoholu czy papierosów. Wskazane jest spożywanie wody w minimalnej ilości 1,5 litra dziennie oraz 1,5-godzinny spacer, aby utrzymać optymalną kondycję skóry.
  • Dieta jest kluczowym składnikiem budulcowym zdrowej i młodej cery. Aby uchronić się przed utratą elastyczności, należy spożywać zbalansowane posiłki dostarczające wielu minerałów i witamin, w tym witaminy młodości, E, w połączeniu z A i C. Chroniczne przybywanie i tracenie na wadze również wpływa na młodość skóry. Efekt yo-yo jest jedną z najczęstszych przyczyn starzenia skóry u osób zmagających się z utrzymaniem wagi.
  • Niestety nie możemy zmienić miejsca zamieszkania ze względu na poziom zanieczyszczeń w mieście, stresującą pracę czy jej warunki w pomieszczeniach klimatyzowanych, ale warto wiedzieć, że mają jednak wpływ na to, jak szybko nasza skóra traci na młodości. W tych wypadkach należy szczególnie zadbać o jej nawilżenie za pomocą wody i kremów.

Kremy, diety, woda, optymalnie zdrowe i czyste środowisko to metody pomocne w przedłużeniu młodości skóry. Natomiast nie uchronimy się przed ostatecznością, którą jest starość. I chociaż możemy dbać o siebie na każdym kroku, to nie uciekniemy przed przeznaczeniem wpisanym w nasze DNA. Albowiem to właśnie w nim leży odpowiedź na nasze pytanie, czyli jak długo będziemy cieszyć się piękną skórą. Nic nie zaszkodzi w prewencji przed zmarszczkami i suchą skórą, dlatego warto pamiętać o odpowiedniej ilości aktywności fizycznej, zdrowym odżywianiu, regularnym piciu wody i przede wszystkim długiej dawce zbawiennego dla skóry snu.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest