5 najlepszych sposobów w walce z pieczeniem stóp

Pieczenie w stopach należy do bardzo powszechnych problemów. Pieczenie stóp może dosięgać ludzi w każdym wieku, a charakter może być różny. Poniżej podajemy 5 najlepszych sposobów, aby zwalczyć problem pieczenia stóp.

Przyczyny piekących stóp

Piekące stopy mogą towarzyszyć wielu łagodnym oraz ciężkim chorobom. Najczęstszą przyczyną piekące stopy są choroby skóry, czyli grzybica stóp. Zmiany pojawiają się na podeszwie stopy oraz w przestrzeni międzypalcowej. Na skórze pojawiają się lekkie pęcherze oraz skóra zaczyna się łuszczyć. Towarzyszy temu swędzenie oraz pieczenie stopy. Do pozostałych przyczyn pieczenia stóp zaliczamy:

  • zespół Guillaina-Barrego – choroba o podłożu autoimmunologicznym. Celem ataku jest obwodowy układ nerwowy, a objawia się drętwieniem, mrowieniem i pieczeniem stóp. Przemieszczając się obejmuje całe ciało.
  • dna moczanowa – objawia się podwyższonym stężeniem kwasu moczowego w surowicy krwi, który z kolei odkłada się w stawach.
  • toczeń rumieniowaty układowy
  • narażenie na działanie toksyn, oparzenia słoneczne
  • urazy
  • powikłania cukrzycowe
  • nadużywanie alkoholu
  • niedobór witamin: z grupy B, kwasu foliowego, tiaminy, wapnia
  • użądlenia i ukąszenia owadów

Objawy piekących stóp

Podczas wizyty u lekarza należy wspomnieć o wszystkich objawach piekących stóp. Należą do nich: słaby puls na stopach, trudności w chodzeniu, zaburzenia snu, owrzodzenia kończyn dolnych oraz zaburzenia koordynacji ruchowej. Diagnostykę lekarz rozpoczyna od badania fizykalnego oraz wywiadu dotyczącego istniejących chorób. Mowa tutaj o badaniach krwi i moczu, które mają za zadanie eliminację takich chorób jak cukrzyca, reumatoidalne zapalenia stawów. Często lekarz zleca RTG, tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny.

Domowe sposoby w walce z pieczeniem stóp

1. Zimna woda

Jeden z najlepszych domowych środków na piekące stopy. Moczenie stóp w chłodnej wodzie zapewnia również szybką ulgę przy mrowieniu, drętwieniu i obrzękach. Mocz stopy w zimnej wodzie nie dłużej niż kilka minut, gdyż długie zabiegi tego typu mogą zaostrzyć objawy. Pamiętajcie jednak, że nie należy stosować lodu lub okładów z lodu bezpośrednio na stopy.

OvrktkqTURBXy85ZjY2MzQ2YWFmNTMxNzJmZjlkYmU2M2VmZDU5OTdlZi5qcGVnkpUDAADNCcHNBX2TBc0DUs0B3g

2. Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy pomaga zrównoważyć poziom pH ciała, może być również korzystny w leczeniu pieczenia stóp.

3. Kurkuma

Przyprawa ta zawiera sporą ilość związku o nazwie kurkumina, który pomaga zwiększyć przepływ krwi i poprawia krążenie w całym organizmie. Kurkuma ma również właściwości przeciwzapalne, które pomagają zmniejszyć uczucie pieczenia oraz działają przeciwbólowo.

4. Sól epsom

Sól Epsom, czyli sól gorzka może pomóc ukoić stopy, daje ona natychmiastową ulgę w przypadku pieczenia. Sól, która jest wykonana z siarczanu magnezu, może przyczynić się także do zmniejszenia stanu zapalnego i bólu.

5. Imbir

Imbir, także należy do lekarstw na pieczenie stóp. Wiele aktywnych składników imbiru wspomaga wzrost cyrkulacji krwi w organizmie, co z kolei przynosi szybką ulgę.

Wykonuj jeden z powyższych sposobów przez kilka dni, a na pewno odczujesz ulgę oraz pozytywne działanie. Aktywność fizyczna, również jest skutecznym sposobem w walce z pieczeniem stóp. Ćwiczenia poprawiają krążenie krwi i zapobiegają problemom ze strony układu nerwowego.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest