Łojotokowe zapalenie skóry charakteryzuje się nieprzyjemnymi objawami, takimi jak łuszczenie się skóry we włosach czy na twarzy. Jest to częsty problem związany z procesem dojrzewania, ale nie wyklucza się go u dzieci i dorosłych.
Jakie są przyczyny choroby i jak załagodzić jej skutki?
Niestety łojotokowe zapalenie skóry twarzy to choroba przewlekła, a zatem nawet po wyleczeniu może nawracać. Jej przyczyną jest nadczynność gruczołów łojowych oraz nieprawidłowy skład łoju, ale to nie jedyne możliwe wytłumaczenie. Choroba może być związana z zaburzeniami i obniżeniem układu odpornościowego, dlatego nasilą ją takie czynniki jak nieprawidłowa dieta czy brak dbania o higienę osobistą. Oprócz tego wpływ na nadmierną produkcję łoju mają: stopień zanieczyszczenia środowiska, unikanie światła słonecznego, zaburzenia hormonalne, choroby neurologiczne oraz stres.
W pierwszym etapie choroby skóra staje się nadmiernie błyszcząca – zaczyna się nadmiernie przetłuszczać. Kolejne zmiany stają się bardziej niepokojące. Obok nadmiernego łuszczenia się naskórka kolejnym dokuczliwym objawem jest delikatny rumień. Na tłustej cerze mogą pojawiać się żółte łuski, a nawet strupy. Zmiany często wpierw dotykają skórę głowy, by wkrótce przenieść się na czoło, wokół brwi i uszu oraz w zagłębienie brody i okolice fałd nosowo-wargowych. To tam znajduje się najwięcej gruczołów łojowych. W skrajnych przypadkach może dojść do zapalenia brzegów powiek i nasilonego stanu zapalnego. Chorobie towarzyszy także uczucie swędzenia lub pieczenia.
Przed podjęciem się kuracji konieczne jest przeprowadzenie specjalistycznych badań i testów. Dobór leczenia będzie zależny od wieku pacjenta oraz lokalizacji i stopnia nasilenia zmian chorobowych. W przypadku częstego nawracania objawów konieczne może się okazać leczenie miejscowe i ogólne. Preparaty doustne są zarezerwowane dla osób dorosłych, a zdrowienie może okazać się długoletnim procesem. Poza antybiotykami zaleca się często naświetlanie zmian specjalnie przygotowanymi lampami, które wysuszają zmiany i mają działanie przeciwgrzybiczne oraz bakteriobójcze.
Warto pamiętać, że w przypadku ŁZS twarzy odradza się stosowanie leków sterydowych, a jeśli jest to konieczne – to tylko przez krótki czas i bez nakładania preparatów na duże powierzchnie skóry.