Skaza białkowa – objawy, leczenie i przyczyna

Skaza białkowa, określana także mianem pokarmowej, jest rodzajem alergii, zwykle obejmującej białka mleka krowiego. Może jednak wystąpić także po spożyciu mleka matki. Nie jest ona groźna dla zdrowia naszej pociechy. Należy jednak zmienić codzienną dietę oraz zwrócić większa uwagę na pielęgnację skóry dziecka, narażonej na zmiany. W nielicznych przypadkach, skaza ujawniona w tak wczesnym okresie, utrwala się, przez co występuje całe życie pod postacią alergii. Zwykle jednak zanika około trzeciego roku życia.

Skaza białkowa – objawy

Wystąpienie pierwszych zmian, możemy zaobserwować w drugim lub trzecim miesiącu życia. Rodzice zwykle nie zdają sobie sprawy, iż widoczne objawy, to efekt diety niesłużącej dziecku, jednocześnie szukają źródła problemu gdzie indziej. Istotnym jest w tym przypadku całkowite odstawienie produktów mlecznych oraz tych, które zawierają inne białka. Skaza może ujawnić się również poprzez proteiny, które znajdują się w jajkach, mięsie oraz rybach.

Genetyka czy nieprawidłowy styl życia?

Tak jak inne odmiany alergii, skaza ta, nie ujawnia się u każdego niemowlaka. Czynników wpływających na nią jest całe mnóstwo. Organizm w pewnym momencie zaczyna rozpoznawać substancje, które do niego docierają, jako zagrażające jego bezpieczeństwu. Białka konkretnego pochodzenia i rodzaju, traktowane są podobnie jak wirusy czy bakterie, które są rzeczywistym zagrożeniem. Nasz układ immunologiczny rozwija stan zapalny, który ma zadanie ochronne.

Pojedyncze przypadki są naznaczone także czynnikiem genetycznym. Istnienie wszelkiej predyspozycji do skazy pokarmowej, jest wtedy zależne częściowo od przypadłości naszych rodziców. Wśród potomstwa genetycznie obciążonego alergiami, nie tylko pokarmowymi, istnieje znacznie większe ryzyko wystąpienia skazy. Nie zawsze jednak się ona rozwija.

Skaza białkowa u niemowlaka

Pierwszą, a zarazem najszybciej zauważalną ze zmian u naszych pociech, jest ta w obrębie skóry. Pojawiają się wypryski, delikatnie wyczuwalne opuszkami palców. Wysypka zwykle znajduje swe umiejscowienie na policzkach i za uszami. W bardziej zaostrzonej odmianie, może wystąpić nawet na innych partiach ciała, w tym właśnie na tułowiu czy zgięciach kolan.

Postawienie diagnozy zajmuje dłuższą chwilę. Jest ona bardzo często mylona z innymi dolegliwościami, w wyniku czego jako skaza nieleczona, może skutkować poważniejszym już zapaleniem atopowym skóry. Zmienione miejsca stają się suche oraz bardzo podrażnione. Wysypka swędzi, co powoduje nieustanne drapanie. W efekcie skóra zaczyna się łuszczyć, mogą powstawać rany, w których może dojść nawet do grzybiczych zapaleń.

Oprócz zmian wizualnych, często zauważyć możemy nagłe problemy z wypróżnianiem. Dolegliwości pokarmowe zaburzają wnet rytm wypróżnień dziecka. Chory może skarżyć się na regularne biegunki, zaparcia, a nawet kolki i wymioty.

Nie tylko dzieci cierpią na tę dolegliwość

Skaza białkowa u dorosłych nie jest aż tak częstą przypadłością. Zwykle ujawnia się u niemowląt i po jakimś czasie znika zapomniana. Istnieją jednak przypadki, gdy objawy mimo całkowitego złagodzenia we wczesnym okresie życia, powracają i dają o sobie znać. Objawy uczulenia, których organizm nie zdołał całkowicie wyeliminować, jak w przypadku większości dzieci, zostają więc na całe życie. Zmiana nawyków i wprowadzenie odpowiedniej diety są wręcz nieuniknione…

Alergeny u dorosłych

Powszechnie to właśnie mleko zostało uznane za główny składnik uczulający. U starszych pokoleń sytuacja wygląda poniekąd inaczej. Otóż, nie tylko białka zwierzęce mogą mieć aż taki wpływ na nasz organizm. Białko roślinne, spożywane przez cierpiącego na skazę pokarmową, również może nieść ze sobą nieprzyjemne skutki. Dla osób podatnych na wszelkiego rodzaju nietolerancje, białko to może okazać się zbędnym produktem przemiany materii. Stąd też często problemy na tle układu pokarmowego oraz dolegliwości dermatologiczne. Uczucie świądu, wysypka, plamy, pojawiające się zaczerwienienia to typowe dla skazy objawy. Niesłusznie jest ona mylona z wyżej wspomnianym atopowym zapaleniem skóry. W ostateczności może jednak do niego doprowadzić. Leczenie skazy pokarmowej w żadnym z wymienionych wyżej przypadków nie wymaga podania leków. Jedynym sposobem na zlikwidowanie problemu tuż u jego źródła jest wprowadzenie nowej, restrykcyjnej diety u dziecka lub osoby dorosłej. Część objawów powinna ustąpi
po około trzech tygodniach. Nie należy jednak zwlekać z działaniem. Jeśli dojdzie do poważniejszego etapu, jakim jest atopowe zapalenie, warto wspomóc dietę, kosmetykami zawierającymi emolienty.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest