Macierzyństwo – jak zmienia się mózg kobiety po porodzie?

Pojawienie się nowego członka rodziny wiele zmienia. Wstawienie łóżeczka do sypialni, ciągły strach o dziecko to tylko niektóre zmiany. Badania wykazały, że ciąża powoduje również zmiany w mózgu kobiety.
Podczas ciąży, w mózgu kobiety zachodzi wiele zmian, które trwają przez przynajmniej dwa lata i powodują, że dziecko i jego problemy stają się dla matki najważniejsze.

Oto niektóre zmiany jakie następują w mózgu po porodzie

Podczas ciąży zmniejsza się mózg

Badacze z Wielkiej Brytanii odkryli, że w czasie ciąży mózg kobiety zmniejsza się nawet o 6%. Na szczęście zaraz po porodzie mózg z powrotem zaczyna się zwiększać. Zaobserwowano, że po porodzie zwiększa się istota szara w podwzgórzu, płacie ciemieniowym i w korze przedczołowej. Obszary te są odpowiedzialne za emocje, odbieranie uczuć, zmysły i odczuwanie przyjemności z nagród.

Oksytocyna

Po porodzie dochodzi do stymulacji obszaru w mózgu zwanego ciałem migdałowym. Region ten ma wysokie stężenie receptorów dla hormonów takich jak oksytocyna. Im wyższy poziom tego hormonu, tym matka jest bardziej zaangażowana w opiekę nad dzieckiem. Poziom oksytocyny rośnie, gdy matka patrzy na swoje dziecko, przytula je, karmi piersią, a także na dźwięk jego płaczu, czy tylko wtedy, kiedy czuje zapach dziecka – np. w trakcie wąchania ubranka.

Dopamina

Naukowcy zauważają, że uczucia i zachowania macierzyńskie mogą być wspierane przez system odpowiedzialny za przeżywanie przyjemności. Dochodzi do produkcji dopaminy, przekaźnika chemicznego, który współdziała z niektórymi komórkami mózgu, odpowiadającymi za dobre samopoczucie. Mózg odbiera sygnał dobrego samopoczucia, a my jako jednostki dążące do szczęścia, staramy się powtórzyć dane zachowanie, które dało taki efekt. Sygnałem dobrze spełnionego obowiązku może być uśmiech niemowlaka, który porusza obszar odpowiedzialny za motywację.

Aktywność w regionach kontrolujących empatię

Po porodzie mózg kobiety pracuje inaczej. Zwiększa się aktywność w regionach, które kontrolują empatię, niepokój i interakcje społeczne. Te zmiany w mózgu, według naukowców, mają również bezpośredni związek ze wzrostem ryzyka zachorowania na depresję i inne kompulsywne zachowania (jak ciągłe mycie rąk i sprawdzanie, czy dziecko oddycha), które u młodych mam pojawiają się u jednej na sześć kobiet.

Wielozadaniowość

Kobiety stają się mistrzyniami w wielu dziedzinach. Już na etapie ciąży przygotowują się do wzmożonej liczby obowiązków, z jakimi zmierzą się po porodzie. Udowodniono, że kobiety są lepsze w jednoczesnym wykonywaniu kilku czynności niż mężczyźni, a w ciąży ta umiejętność jest jeszcze bardziej uwydatniona. Wówczas wzrasta aktywność w korze przedczołowej, a ta część kobiecego mózgu jest odpowiedzialna za wielozadaniowość.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest