Tai chi – czym jest? Sprawdzamy na czym polega, zasady i opinie

Coraz więcej ludzi na całym świecie korzysta z profesjonalnych zajęć lub uprawia sport we własnym zaciszu. Jakie są tajniki niosącego za sobą tak ogromne korzyści sportu? Szczegóły przeczytasz poniżej.

Tai chi – historia

Trening został opracowany w XI wieku w Chinach. Taoistyczne Tai Chi to ćwiczenia zdrowotne, głęboko zakorzenione w tradycji taoistycznej – słynącej z kultywowania sztuki zdrowia i długowieczności.
Tai chi to chińska sztuka walki. Najczęściej jest stosowana jako trening obronny niosący ze sobą wiele korzyści zdrowotnych. Jest to idealny sposób na wzmocnienie organizmu, który ma pozytywny wpływ na organizm zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Jest połączeniem sztuk walki, medytacji oraz relaksu.

Tai chi – pierwsze kroki

Sport ten pomaga utrzymać odpowiednią równowagę całego organizmu. Dzięki temu można dążyć do uzyskania wewnętrznego spokoju oraz wyciszenia się. Tai chi jest polecane szczególnie osobom, które mają problem z nadmiernym stresem. Dzięki ćwiczeniom można się uspokoić oraz wyciszyć. Przy okazji można się nauczyć podstawowych sztuczek samoobrony.

Aby sport przyniósł jak najlepsze efekty, liczy się umiejętność wykonywania poszczególnych póz. Początkowo tai chi może się wydać nieco skomplikowane, jednak można skorzystać z profesjonalnych szkół, gdzie instruktorzy pokazują krok po kroku, jak trening ma wyglądać. Jeśli w twoim mieście jeszcze nie ma takich zajęć lub z jakiegoś powodu nie możesz się na nie wybrać, świetną alternatywą jest nauka we własnym zaciszu. Na YouTubie można wybierać między różnymi rodzajami tai chi i uczyć się od podstaw. To nic nie kosztuje, a niesie za sobą tyle korzyści.

Nawet jeśli początkowo ćwiczenia wydają się zbyt trudne i nie potrafisz się skupić, pamiętaj, że Tai Chi to nauka przez praktykę. Z czasem trening będzie się wydawał prostszy i efekty będą widoczniejsze.

Tai chi – korzyści

Ćwiczenia mają ogromny wpływ na poznanie swojego ciała. Można nauczyć się odczuwać potrzeby swojego organizmu. Dzięki temu poznasz swoje ograniczenia mentalne jak i fizyczne, a przy tym będziesz się uczyć przełamywać swoje bariery. Odpowiednio przeprowadzony trening wpływa na rozluźnienie, wzmocnienie mięśni, całego organizmu oraz mięśni. Nie bez powodu mówi się, że dzięki tai chi można osiągnąć ,,elastyczność dziecka, siłę drwala i umysł mędrca”.

Dodatkowo Tai Chi wpływa na codzienne samopoczucie. Praktyka uczyni Cię pogodniejszym, spokojniejszym i mentalnie będziesz czuć się młodziej. Regularne sesje treningowe przyniosą ogromne korzyści dla układu mięśniowego i kostnego, poprawia się również krążenie krwi.

Profesjonalny trening – cena

Jeśli decydujesz się na trening w szkole tai chi, koniecznie skorzystaj ze sprawdzonych źródeł. Trenerzy tai chi powinni być profesjonalni w swoim fachu. Wiele szkół proponuje pojedyncze zajęcia, co jest dodatkowym plusem dla osób zaczynających. Nie trzeba kupować całego pakietu ćwiczeń, a wyłącznie przetestować czy tai chi jest dla Ciebie. Cena jednych zajęć to koszt około 40 złotych, oczywiście jest zależna od danego miasta i szkoły.

Tai Chi – opinie

Trening Tai Chi nie jest jeszcze zbyt popularny w Polsce, jednak zaczyna być coraz bardziej doceniany w naszym kraju i zaczyna zyskiwać coraz większą grupę wiernych fanów. Osoby, które praktykują ten sport od dłuższego czasu przyznają, że ma on znaczny wpływ na ich życie i potwierdzają, że ta forma aktywności pozytywnie odbija się na ich zdrowiu psychicznym i fizycznym

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest