Wiele osób utożsamia jogę z treningiem rozciągającym, podczas którego osoby ćwiczące przyjmują spektakularne pozycje. W rzeczywistości klasyczne rodzaje jogi kładą większy nacisk na pracę umysłową, niż na asany, czyli utrzymywane ułożenia ciała. Jakie są podstawowe rodzaje tego systemu ćwiczeń? Które z nich sprawdzą się lepiej w przypadku konkretnych osób? Czy tradycyjna joga jest jedyną opcją, z jakiej można czerpać korzyści?
Spis treści
Statyczna joga – rodzaje
Można wyróżnić kilkanaście typów jogi, jednak w celu klasyfikacji poszczególnych odmian warto przyjąć podział, który uwzględnia kwestię „dynamiczności”. Każdy typ ma swoją własną filozofię, historię i genezę, jednak z perspektywy osoby ćwiczącej większe znaczenie ma sama charakterystyka treningu.
W statycznych odmianach jogi większy nacisk kładzie się na pracę oddechem, poziom rozluźnienia oraz otworzenie ciała, niż na szybkie dążenie do osiągnięcia poszczególnych asan. Do tej grupy zalicza się między innymi systemy Hatha Joga, Yin Joga oraz Kundalini. Każda z nich znakomicie sprawdzi się w przypadku osób dopiero rozpoczynających aktywność fizyczną tego typu. To właśnie z tego powodu na zajęcia oparte na wymienionych systemach najczęściej uczęszczają także początkujący, seniorzy oraz osoby po kontuzjach. Filozofia jogi daleka jest od oceniania i porównywania się do innych ćwiczących, a rozpoczęcie przygody z nią od statycznych form wpływa korzystnie na budowanie świadomości własnego ciała oraz stopniowe zwiększanie elastyczności tkanek miękkich.
Dynamiczne rodzaje jogi
Na drugim biegunie można umiejscowić systemy, które opierają się na ruchu dynamicznym. Większość z nich kładzie duży nacisk na płynność przechodzenia do kolejnych asan, stawiając przed ćwiczącym wyzwanie pełnego kontrolowania własnego ciała. Są to między innymi systemy Joga Ashtanga, Joga Bikram oraz Joga Iyengara, natomiast pod względem kolejności asan oraz rygorystycznego podejścia do aspektów duchowych można wyszczególnić różnice również pomiędzy nimi. Rodzaje jogi dynamicznej stanowią o wiele większe obciążenie dla ciała – zarówno pod względem treningu siłowego, jak i wytrzymałościowego – niż ma to miejsce w przypadku systemów statycznych. Rozpoczęcie przygody z wybranym systemem warto zatem zapoczątkować przynajmniej jedną sesją zajęć statycznych – Hatha lub Yin – a następnie zapoznać się z charakterystyką filozofii prezentowanej na wybranych spotkaniach. Na niektórych z nich elementy filozoficzno-metafizyczne będą bowiem towarzyszyć ćwiczącym przez całe zajęcia, inne z kolei podchodzą do tej kwestii w mniej „konserwatywny”, by nie powiedzieć „świecki” sposób.
Joga na miarę XXI wieku
Większość z wymienionych powyżej systemów wywodzi się z tradycji opartej na sztuce sprzed kilku tysięcy lat, co jednak nie znaczy, że joga od tego czasu nie przeszła pewnego rodzaju ewolucji. Niezależnie od siebie wykształciły się bardziej współczesne systemy, które można uznać za wariację na temat całej tradycji wywodzącej się ze Wschodu. Warto jednak pamiętać o tym, że dla większości osób joga stanowi efektywny trening całego ciała, dlatego nie powinno szokować wykorzystanie w trakcie sesji… piosenek Beyonce lub Britney Spears. Taka sytuacja ma miejsce na zajęciach z Yoga Beat, czyli treningu luźno opartym na założeniach sprzed lat. Modyfikacja przebiegu sesji dotyczy również takich odmian jak Joga Air oraz Joga Antigravity – systemy te odbiegają znacząco od aspektów filozoficznych jogi, jednak wciąż są znakomitym typem aktywności fizycznej. Różne rodzaje jogi pozwalają odnaleźć na zajęciach prowadzonych zgodnie z wybranymi systemami odmienne elementy. Dla części ćwiczących joga będzie podróżą w głąb siebie, aby odnaleźć spokój i ukojenie, dla pozostałych kluczową rolę odgrywać będzie poziom trudności oraz charakterystyka przyjmowanych asan. Jedno jest pewne – wszystkie wymienione systemy mogą być niewyczerpanym źródłem korzyści, a ich różnorodność przyciąga każdego roku setki nowych osób, które są zainteresowane tym rodzajem aktywności fizyczno-umysłowej.