Stosujesz dobrej jakości szczoteczki do zębów oraz środki przeznaczone do higieny jamy ustnej i myślisz, że to wystarczy? Niestety jesteś w błędzie. Aby zadbać o zęby i dziąsła w sposób kompleksowy, należy również regularnie oczyszczać przestrzenie międzyzębowe, czyli obszary, w których gromadzą się spore ilości płytki nazębnej, osadów i resztek pożywienia. Czy warto w tym celu zaopatrzyć się w irygator do zębów? Odpowiedź na to pytanie została ukryta w naszym artykule.
Irygator do zębów to urządzenie elektryczne stworzone z myślą o oczyszczaniu jamy ustnej, a w szczególności trudno dostępnych miejsc, takich jak np. przestrzenie międzyzębowe czy kieszenie dziąsłowe. W swojej pracy korzysta on ze strumienia wody pod ciśnieniem oraz usuwa przy jego pomocy płytkę nazębną, osady i resztki pokarmowe. Irygator swoim wyglądem przypomina nieco szczoteczkę elektryczną, a swoim działaniem – myjkę ciśnieniową.
Spis treści
Jak działa irygator do zębów?
Zamiast standardowej końcówki z włosiem jak szczoteczka – irygator posiada cienką rurkę. Centralnym elementem irygatora do zębów jest silniczek elektryczny, który napędza pompę połączoną ze zbiornikiem wodnym. Przy wylocie urządzenia umieszczona jest dysza strumieniowa, przez którą przedostaje się sprężone powietrze. Wspomniany zbiornik na ciecz może być doczepiany do urządzenia lub stanowić jego integralną część. Irygatory posiadają zazwyczaj kilka trybów pracy lub skalę ciśnienia do wyboru. Do zestawów z nimi dołączane są dysze czyszczące o różnych właściwościach.
Rodzaje irygatorów do zębów
Możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje irygatorów do zębów. Irygatory stacjonarne gwarantują możliwie maksymalne ciśnienie, lecz podczas swojej pracy muszą być podłączone do gniazdka elektrycznego. Takie urządzenie charakteryzuje się pojemnym zbiornikiem na wodę (nawet do 600 ml), dzięki czemu nie wymaga uzupełniania podczas irygacji. Ponadto jest dość ciężkie i zajmuje sporo miejsca, lecz przy właściwej liczbie końcówek może być stosowane przez wszystkich członków rodziny. Irygator stacjonarny składa się z pojemnika na wodę, pokrywy, włącznika/wyłącznika przepływu prądu, rączki, pokrętła do regulacji strumienia oraz przewodu zasilającego.
Z kolei irygatory mobilne świetnie sprawdzą się podczas długiej podróży. Są wyposażone w akumulator, który pozwala na około dwóch tygodni codziennego działania bez konieczności podłączania urządzenia do ładowarki. Ciśnienie w irygatorach mobilnych jest odpowiednio mniejsze, tak samo jak zbiornik, który umieszczony jest w rękojeści urządzenia i wymaga nawet kilkukrotnego uzupełniania.
Istnieje jeszcze jeden typ irygatorów, a mianowicie są to urządzenia podłączane do kranu. Nie potrzebują one źródła zasilania ani akumulatora. W ich przypadku moc ciśnienia uzależniona jest od tego, jak mocno odkręcimy wodę.
Irygator do zębów – czy warto?
Zastanawiasz się, czy warto sięgnąć po irygator do zębów? Oczywiście, że tak! Jest to urządzenie, które zapewnia bardzo precyzyjne, a zarazem bezpieczne oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych, nie podrażniając przy tym ani szkliwa zębowego, ani też dziąseł. Jest świetną alternatywą dla nici dentystycznych czy wykałaczek, które niekiedy mogą uszkodzić wrażliwe struktury jamy ustnej.
Wspomniane już trudno dostępne obszary w postaci przestrzeni międzyzębowych wymagają szczególnej uwagi, gdyż to właśnie w nich gromadzą się największe ilości płytki nazębnej, osadów i resztek pokarmowych. Niestety włókna zwykłych szczoteczek do zębów nie są w stanie tam dotrzeć, dlatego też najlepszym rozwiązaniem będzie kupno profesjonalnego irygatora.
Jeśli chcesz zadbać o swoje przestrzenie międzyzębowe w najlepszy możliwy sposób, sięgnij po irygator do zębów. Sprawdź porównania produktów oraz rankingi irygatorów, aby dokonać właściwego wyboru. Do najciekawszych i najchętniej kupowanych w Polsce modeli zaliczamy irygatory: Smilesonic H2O, Waterpik WP-100 E Ultra, Panasonic EW 1211 czy Panasonic EW 1611. Mając tak szeroki wybór, z pewnością wybierzesz mądrze.
Artykuł gościnny.