Joga antigravity na czym polega i jakie niesie ze sobą korzyści?

Kluby sportowe kuszą bogatą ofertą zajęć. W ostatnich latach bardzo popularna stała się joga. Joga to złożona filozofia pochodząca z Indii. Ma ona na celu zintegrować ciało, umysł i duszę. Coraz więcej osób wybiera tę formę gimnastyki, która polega na ćwiczeniach kontrolujących oddech i na tworzeniu konkretnych pozycji ciała. Człowiek dzięki jodze jest w stanie się wyciszyć i nauczyć się skupiać na konkretnej czynności. Ćwicząc regularnie rozciągane są mięśnie co powoduje poprawę wyglądu sylwetki a także człowiek staje się bardzo gibki. Są różne rodzaje jogi, gdzie każda odmiana skupia się na czymś innym, między innymi na dynamice wykonywanych ćwiczeń czy na temperaturze panującej w pomieszczeniu, w którym się aktualnie trenuje. Jedną z odmian, ostatnio bardzo popularną, jest antigravity joga.

Co to jest antigravity joga?

Twórcą jogi antigravity, zwaną także aerojogą jest Michelle Dortignac. Jest instruktorką od ponad 20 lat, natomiast ten rodzaj ćwiczeń zaczęła popularyzować w Nowym Jorku od 2006 roku. W tym typie jogi zastosowane są nie tylko znane z klasyki asany, ale także elementy tańca, stretchingu i fitnessu. Antigravity joga różni się od innych tym, że tutaj ćwiczy się za pomocą chusty, hamaka, który jest wykonany z miękkiego materiału oraz przymocowany jest do sufitu. Początkujący najpierw muszą oswoić się z chustą oraz pozbyć się strachu wynikającego z przeniesieniem ciężaru swego ciała na hamak.

Aerojogę, tak jak każde inne zajęcia sportowe, zaczyna się od rozgrzewki. Na typ etapie ma się kontakt z podłogą, a ćwiczenia takie jak skłony mają za zadanie rozgrzać, wzmocnić oraz rozciągnąć mięśnie. Podczas tego etapu poznaje się też techniczne elementy, które ułatwią dalsze ćwiczenia na hamaku. W kolejnej części zajęć ciężar ciała przenosi się bardziej na chustę, ma się niewielką styczność z podłogą a rodzaj ćwiczeń uzależniony jest od stopnia zaawansowania. Początkujący wykonują podstawowe asany, natomiast bardziej zaawansowani dołączają elementy akrobatyki, wchodzą różnego rodzaju zwisy głową w dół a nawet robienie szpagatu w powietrzu. Bardziej doświadczeni jogini wykonują już wszystkie ćwiczenia w powietrzu.

Gdy się obserwuje trenujących aerojogę ma się wrażenie, że jest to bardzo trudna i skomplikowana forma aktywności. Jednakże już po pierwszych zajęciach można się przekonać, że nawet początkujący są w stanie szybko opanować podstawy. Ten rodzaj jogi wymaga od ćwiczącego znacznego wysiłku ale także daje wiele satysfakcji, dostaje się dużą dawkę pozytywnej energii, a zgodnie z założeniem jogi, łatwo oczyścić umysł.

Joga antigravity  – korzyści i efekty

Dzięki ćwiczeniom w hamaku ciało robi się coraz bardziej elastyczne i gibkie. Trenując ten rodzaj jogi dzięki zastosowaniu chusty odciąża się stawy i kręgosłup. Wzmacnia się także mięśnie nóg i ramion – to dzięki temu, że ćwiczenia są wykonywane w podwieszeniu. Trzeba kontrolować każdy ruch będąc w hamaku, co powoduje, że mięśnie nieustannie pracują. Dzięki temu, że przechodzenie z jednej asany do kolejnej odbywa się w powietrzu pracują też mięśnie brzucha, które dzięki temu się wzmacniają, na czym wielu osobom zależy, gdy decydują się na trening. Poprzez wykonywanie ćwiczeń, które są wykonywane do góry nogami jest się w stanie udoskonalić krążenie oraz świetnie dotlenić mózg, co sprawia, że poprawia się koncentracja, a także usprawnia się system trawienny. Trenując aerojogę człowiek staje się bardziej pewny siebie, swojego ciała a kobiety mogą się czuć bardziej kobieco i powabnie.

Antigravity joga jak widać może przynieść wiele korzyści. Należy pamiętać, że tak jak przed każdym podjęciem aktywności fizycznej, trzeba najpierw upewnić się, czy nie ma żadnych zdrowotnych przeciwwskazań, szczególnie przy tego typu ćwiczeń, gdy dużo się buja, kręci i zwisa głową w dół. Jednak gdy się już zacznie, to z treningu na trening zyska się piękną, wyrzeźbioną sylwetką, umysł będzie spokojniejszy a po każdej sesji aero jogi straci się co najmniej 150 kalorii.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest