Popcorn to świetna przekąska podczas oglądania filmu w kinie czy przed telewizorem z przyjaciółmi. Nawet podczas diety nie ma się ochoty rezygnować z takich przyjemności. Jednak czy popcorn jest aż tak szkodliwy? Weźmiemy pod lupę przekąskę i dowiedzmy się czy popcorn jest zdrowy i czy od czasu do czasu możemy po niego sięgnąć?
Popcorn to nic innego jak prażone w wysokiej temperaturze ziarna kukurydzy. Pod wpływem gorąca z łupiny zostaje uwolniony środek białkowo-skrobiowy. Generalnie sam popcorn nie jest niebezpieczny dla naszego zdrowia, pod warunkiem, że zostaje on przygotowany w odpowiedni sposób. Na co zwrócić uwagę i w jaki sposób przygotować posiłek, aby nie był aż tak kaloryczny i niezdrowy?
Spis treści
W domu czy w kinie (popcorn kalorie)?
Zjedzenie popcornu czy innej kinowej przekąski raz na jakiś czas nam nie zaszkodzi. Chodzi o to, aby umieć zachować umiar i nie jeść fast foodów często. W 100 gramach popcorny znajduje się prawie 400 kcal. W domu możemy przyrządzić odchudzoną wersję przekąski. Bez dużej ilości tłuszczu czy niezdrowych dodatków.
Przekąski dostępne w kinie zazwyczaj są pełne oleju i soli. Dodatkowo wszelkie dodatki do popcornu typu karmel są ogromnie kaloryczne. Biała pianka, która powstaje podczas prażenia kukurydzy nie musi być niezdrowa. Zawiera ona w swoim składzie dużo błonnika i pierwiastków potrzebnych naszemu organizmowi, takich jak żelazo, potas, magnez, a nawet witaminę B! Wszystko zależy od przygotowania. Wybierajmy pakowane ziarnka kukurydzy gotowe do przygotowania popcornu, jednak bez dodatków. Na sklepowych pułkach pełno jest popcornu do przygotowania w kuchence mikrofalowej czy nawet gotowy produkt zapakowany jak chipsy! Tego typu przekąsek należy się wystrzegać. Prawdopodobnie będą przyprawione i ich smak będzie się wydawał lepszy, jednak cenne właściwości zostaną zastąpione przez cukier, kalorie, sól i konserwanty.
Samodzielne przygotowanie w domu
Najlepiej wykorzystać przygotowaną nieprzyprawioną kukurydzę do popcornu. Popcorn można przygotować w specjalnej maszynie przeznaczonej, na patelni lub po prostu w garnku. Aby ziarnka kukurydzy się nie przypaliły, praż ją na małym ogniu. Możesz dodać łyżeczkę ulubionego oleju na przykład płynnego kokosowego. Aby popcorn miał lepszy smak, możesz dodać odrobię soli himalajskiej albo morskiej. Popcorn najlepiej smażyć pod przykryciem. Po przygotowaniu możesz dodatkowo odsączyć przekąskę na ręczniku papierowym, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu.
Popcorn a dieta
Czy można spożywać popcorn podczas diety? Jak już wiesz sam popcorn może być źródlem cennych pierwiastków i witamin. Kiedy jesteś na diecie, Twój jadłospis składa się głównie z rzeczy niskokalorycznych, z małą ilością soli czy niezdrowych wspomagaczy smaku. Po pewnym czasie kubki smakowe zaczynają się zmieniać. Co za tym idzie, Twój smak jest inny. Przed dietą popcorn z niewielką ilością soli byłby niesmaczny, jednak gdy podczas diety posolisz popcorn tak jak jadłeś go przed dietą, jego smak nie będzie Ci odpowiadał. Twoje kubki smakowe odzwyczaiły się od takiej ilości soli czy dodatków. Twój układ trawienny również, dlatego pamiętaj, że może inaczej zachowywać się po spożyciu niezdrowej przekąski. Do tej pory jadłeś rzeczy zdrowe, które wpływały na dobre samopoczucie i siłę czy koncentrację. Zjadając coś niezdrowego podczas długo trwającej diety możesz czuć się źle bez siły do działania. Dlatego jeśli uwielbiasz popcorn i jesteś na diecie, możesz spróbować przygotować go w zdrowszy sposób! Odchudzona wersja będzie smaczna i przede wszystkim zdrowsza.