Bieganie jest doskonałym sposobem na poprawę wydolności krążeniowo-oddechowej, zdobycie doskonałej kondycji i zwiększenie siły mięśni nóg. Dzięki regularnemu treningowi biegowemu zwiększamy swoje możliwości wydolnościowe, co znacznie wpływa na zdrowie fizyczne i poprawę nastroju. Bieganie jako dyscyplina lekkoatletyczna jest jednak niezwykle wymagające, a efekty na światowym poziomie przychodzą po wielu latach intensywnych treningów, regularności i dbałości o zdrową dietę. Najszybszy człowiek świata wielokrotnie udowodnił swoją przewagę nad pozostałymi zawodnikami. Usain Bolt – rekordzista świata w biegu na 100 metrów to postać, której warto przyjrzeć się bliżej.

Usain Bolt – najszybszy człowiek świata

Rekordzistą świata w tempie biegu na 100 metrów jest Usain Bolt, biegacz i lekkoatleta, urodzony 21 sierpnia 1986 roku. Reprezentant Jamajki swoje występy na światowych imprezach sportowych rozpoczął w 2002 roku od udziału w Mistrzostwach Świata Juniorów w Kingston, gdzie na dystansie 200 metrów osiągnął czas 20,61 s. Nazywany „Błyskawicą”, Usain Bolt uznawany jest za najszybszego człowieka świata. Rekord globu w czasie osiągniętym w biegu na 100 metrów Bolt ustanowił podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku. Tam lekkoatleta w bezwietrznych warunkach pokonał dystans 100 metrów w czasie 9,58 s. Mierzący 195 cm i ważący około 94 kg ośmiokrotny mistrz olimpijski karierę biegacza zakończył w 2017 roku.

Najszybszy człowiek świata – prędkość nie do zatrzymania

Bolt ustanowił rekord w czasie biegu na 100 metrów. Zawodnik biorący udział w biegach na 100 i 200 metrów oraz w sztafecie 4×100 i 4×400 metrów w swoich najlepszych występach rozwijał prędkość 37,6 km/h, a w najszybszych momentach – nawet 44,28 km/h. Tę prędkość warto zestawić z przeciętnym tempem amatorskiego biegacza, który biegnie w tempie 6–8 km/h. Nawet, jeśli nie zależy Ci na osiągnięciu spektakularnych prędkości, warto zacząć biegać dla swojej kondycji oraz wzmocnienia wydolności i siły mięśni (promocji zdrowego trybu życia nigdy dosyć!). Człowiek może osiągać rezultaty, dopasowane do swoich uwarunkowań fizycznych, wieku oraz prowadzonego trybu życia.

Najszybsi Polacy – jakie są ich wyniki?

O tym czy bieganie obciąża stawy, pomaga budować masę mięśniową lub wpływa na utratę kilogramów warto przekonać się w drodze własnych doświadczeń i opinii osobistego trenera, gdyż każdy z nas powinien indywidualnie dobierać specyfikę treningu do swoich możliwości. Faktem jest, że satysfakcja z osiągania efektów w bieganiu może być wyjątkowa, jeśli stopniowo zwiększasz swoje możliwości. Wśród zawodowych biegaczy Polacy odnoszą wiele sukcesów. Rekordzistą Polski z 1984 roku jest Marian Woronin, który na 100 metrów pobiegł w czasie 10 sekund. Wśród kobiet rekordzistką kraju jest Ewa Kasprzyk, która w 1986 roku pobiegła na 100 metrów w czasie 10,94 s. Do rekordu zbliżyła się Ewa Swoboda podczas Memoriału Kamili Skolimowskiej w Chorzowie, zaliczanego do Diamentowej Ligi.

Bieganie – jak zacząć?

Rozpoczęcie treningów biegowych nie powinno być zbyt intensywne, by uniknąć zakwaszenia mięśni oraz zniechęcenia. Zainicjowanie takiego treningu należy dopasować tempem oraz dystansem do Twoich możliwości i na początek warto wdrożyć regularne spacery. Drugim, nomen omen, krokiem może być marszobieg, by po pewnym czasie stopniowo przejść do joggingu. Bieganie może być satysfakcjonujące – jednak jeśli chcesz osiągać wymierne rezultaty, może wymagać poświęceń oraz pokonywania swoich słabości. W zależności od celu, jaki chcesz osiągnąć, dobierz odpowiedni cykl treningowy. Nie przeciążaj swoich stawów i mięśni. Aby uniknąć przykrych konsekwencji, przed biegiem koniecznie przeprowadzaj rozgrzewkę, a po zakończeniu biegu – trening rozciągający mięśnie. Bieganie warto zestawić ze zdrową, zbilansowaną dietą oraz unikaniem szkodliwych uzależnień. Świetne efekty osiągniesz również w treningu mieszanym, łącząc bieganie z jazdą rowerem, pływaniem lub treningiem siłowym. Zwróć uwagę na sposób trenowania i jakie efekty możesz osiągnąć, by zwiększyć masę mięśniową lub stracić kilka kilogramów.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest