Bieganie – krótki poradnik dla początkujących

Na ulicach swojego miasta widzisz coraz więcej biegaczy? Zdecydowanie warto zainteresować się tego typu sportem, gdyż niesie ze sobą multum korzyści. Zanim jednak zdecydujesz się na pierwszą przebieżkę, sprawdź, dla kogo ten rodzaj aktywności fizycznej będzie odpowiedni oraz w jaki sposób prawidłowo dobrać dla siebie pierwsze buty do biegania. Zaczynamy!

Kto powinien zainteresować się bieganiem?

Bieganie to sport dla każdego – młodszych i starszych, niższych i wyższych, wytrenowanych i początkujących, dla kobiet i mężczyzn. Nie wymaga wielu nakładów finansowych (poza dobrym obuwiem), dlatego nie wiąże się z dużą barierą wejścia. Co należy wiedzieć na początku? Przede wszystkim to, żeby osoba bez kondycji, która dopiero rozważa włączenie biegania do swojego życia, zaczynała od mniejszych dystansów i tempa. Początkujący mogą rozpocząć od marszów lub marszobiegów (czyli elementów marszu przeplatanych kilkuminutowym biegiem). Bieganiem powinny zainteresować się osoby chcące zgubić kilka zbędnych kilogramów i wysmuklić ciało. Wsparciem na każdym etapie redukcji mogą być suplementy dostępne na stronie internetowej https://redin.com.pl/, które podkręcają metabolizm oraz pomagają w kontrolowaniu wagi.

Czy osoby z nadwagą lub otyłością mogą zacząć biegać? Czy jest to dla nich bezpieczne?

Osoby z lekką nadwagą jak najbardziej mogą zainteresować się bieganiem. Natomiast ci, którzy zmagają się z bardzo dużą nadwagą lub otyłością powinni najpierw wybrać dla siebie sport mniej obciążający stawy kolanowe. W czasie biegania dźwigają one całe ciało, a więc w przypadku osób o dużej masie może to prowadzić do kontuzji, naderwań ścięgien i bólu. Na początek warto zdecydować się na długie marsze lub na ćwiczenia na orbitreku (wyjątkowo bezpieczne dla stawów), a dopiero po zrzuceniu kilkunastu zbędnych kilogramów na poważnie rozpocząć swoją przygodę z bieganiem.

Jak dobrać buty do biegania?

Wybór obuwia dla biegaczy w sklepach sportowych jest ogromny. To wcale nie ułatwia podjęcia decyzji zakupowej – zwłaszcza że należy wziąć pod uwagę czynniki takie jak: typ stopy, masę ciała biegacza, rodzaj nawierzchni czy długość treningów. W opisie wielu konkretnych typów obuwia sportowego producenci uwzględniają parametr, jakim jest waga biegacza. Można znaleźć go w specyfikacji danego modelu. Wybierając buty dla siebie, weź pod uwagę te, które są dopasowane do Twojej aktualnej masy ciała. Zanim poważnie schudniesz, świetnie posłużą Ci przez wiele treningów i przebiegną z Tobą setki kilometrów. Przy podejmowaniu decyzji zakupowej istotne są również systemy amortyzacyjne, ograniczające obciążenie mięśni i stawów, a tym samym powstawanie bolesnych kontuzji w ich obrębie. Ważny jest wybór obuwia przeznaczonego do terenu, po którym zamierzasz najczęściej biegać. Do sklepu warto zabrać ze sobą jedną parę skarpetek sportowych (technicznych) i to właśnie na nie dokonywać przymiarek. Da to bardziej miarodajny obraz tego, jaki poziom komfortu będziesz odczuwać w trakcie biegania.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest