Ćwiczenia korekcyjne na kręgosłup cz.I

zWady postawy to w dzisiejszych czasach jeden z częstszych problemów zdrowotnych. Mogą one wynikać z uwarunkowań genetycznych, jednak styl życia i codzienne nawyki nie są bez znaczenia, bowiem siedzący tryb życia oraz niska aktywność fizyczna nie wpływają korzystnie na kręgosłup.

Do skrzywień może przyczynić się między innymi noszenie plecaka tylko na jednym ramieniu, co przecież jest częstym zjawiskiem wśród dzisiejszej młodzieży, a także korzystanie z komputera lub odrabianie pracy domowej przy biurku z jednoczesnym garbieniem się. Do innych czynników można zaliczyć częste noszenie zbyt ciężkich przedmiotów oraz wykonywanie sportów, bądź innych czynności angażujących tylko jedną stronę ciała. Tego typu nawyki stanowią ryzyko zwłaszcza u dzieci w wieku wczesnoszkolnym, a później podczas dojrzewania. W takiej sytuacji pomocne są ćwiczenia korekcyjne, które warto wykonywać nie tylko w celu naprawy powstałych już wad postawy, ale również po to, by im zapobiegać.

Ćwiczenia korekcyjne – pomoc dla kręgosłupa

Owe ćwiczenia są bardzo pomocne w walce z wadami postawy. Trzeba jednak pamiętać, że kręgosłup kształtuje się tylko do pewnego wieku, później kostnieje i skorygowanie krzywizny za pomocą samych ćwiczeń może być trudne do zrealizowania. Z tego względu będą one skuteczne zwłaszcza przy wczesnym ich rozpoznaniu, a więc głównie u dzieci, młodzieży i młodych dorosłych. Nie znaczy to jednak, że osoby starsze mające problemy z kręgosłupem powinny z nich zrezygnować. Ćwiczenia korekcyjne na kręgosłup pozwalają przede wszystkim zniwelować jego bóle oraz pomagają utrzymać proste plecy poprzez wzmocnienie mięśni i więzadeł stabilizujących kręgosłup. Takie ćwiczenia poprawiają także pracę układu krwionośnego oraz oddechowego.

Poniżej przedstawiamy kilka z nich:

  1. Połóż się na plecach, nogi zegnij w kolanach, a ręce ułóż wzdłuż tułowia. Twarz skieruj do sufitu. Następnie unieś nogi i zacznij wykonywać nimi duże kółka, imitując w ten sposób jazdę na rowerze. Wykonaj 10 takich ruchów.
  2. W pozycji leżącej na plecach, zegnij nogi w kolanach, złącz stopy razem i ułóż dłonie na udach. Wykonaj skłon tułowia do przodu, ku kolanom, tak jak podczas robienia brzuszków. Podczas skłonu dłonie przesuwaj po udach w kierunku kolan, a twarz skieruj do sufitu. Wytrzymaj w tej pozycji przez 3 sekundy i opuść tułów na matę. Powtórz ćwiczenie 10 razy.
  3. Połóż się na plecach, ułóż nogi w lekkim rozkroku, stopy rozstaw na szerokość bioder, a ręce spleć na karku. Wykonaj skręt prawego łokcia do lewego kolana tak żeby się wzajemnie dotknęły. W tym czasie drugi łokieć i noga powinny leżeć swobodnie na macie. Wytrzymaj w tej pozycji 3 sekundy, a następnie powtórz ćwiczenie, ale z użyciem lewego łokcia i prawej nogi. Wykonaj 10 powtórzeń.
  4. Połóż się na brzuchu i oprzyj czoło o matę. Ułóż przed sobą wyprostowane w łokciach ręce. Nogi również powinny być wyprostowane i złączone, a pięty powinny się ze sobą stykać. W takiej pozycji unoś ręce w górę od podłoża, nie odrywając przy tym klatki piersiowej i głowy. Wytrzymaj w takiej pozycji 3 sekundy i opuść ręce z powrotem na matę. Powtórz ćwiczenie 10 razy.

Te kilka prostych ćwiczeń korekcyjnych wykonywanych regularnie, przyniesie ulgę w problemach z kręgosłupem.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest