Dieta na płaski brzuch – zasady, efekty, ćwiczenia i jadłospis

Tłuszcz odkładający się w okolicach brzucha jest zazwyczaj wynikiem spożywania zbyt dużej ilości pokarmów o wysokim indeksie glikemicznym, do których należą przede wszystkim słodycze, wyroby mączne i potrawy smażone na głębokim tłuszczu. Otyłość brzuszna jest niebezpieczna dlatego, iż jest jednym z głównych czynników sprzyjających powstawaniu chorób metabolicznych, takich jak cukrzyca, miażdżyca i wysoki poziom cholesterolu. Są to jedne z głównych przyczyn zgonów, dlatego warto cały czas dbać o swój jadłospis i kontrolować masę ciała.

Wystający brzuch: jak poradzić sobie z tym problemem?

Problemy z wystającym brzuchem dotyczą także osób, które mają wzdęcia, spowodowane wzmożoną fermentacją i zwolnionym przemieszczaniem się mas kałowych. Zazwyczaj jest to wynik ciężkostrawnej diety, nietolerancji laktozy, spożywania zbyt dużej ilości produktów wzdymających i bogatych błonnik. W tym przypadku należy przeprowadzić kilkutygodniową dietę eliminacyjną, a potem stopniowo wprowadzać do jadłospisu określone produkty i sprawdzać, które z nich wywołują dany efekt, a następnie usunąć je ze swojego spisu potraw.

Należy unikać również mocno solonych potraw, ponieważ zatrzymują wodę w organizmie oraz picia gazowanych napojów, które poprzez zawartość dwutlenku węgla rozpychają ściany żołądka. W razie wystąpienia powyższych dolegliwości pamiętajmy o dobroczynnym działaniu ziół, które przyśpieszają trawienie i łagodzą wzdęcia , np. majeranek, gorczyca, napary z mięty, rumianku oraz kopru.

Dieta na płaski brzuch

Dieta na płaski brzuch nie jest zbytnio skomplikowana, gdyż wymaga on nas jedynie samodyscypliny w wybieraniu odpowiednich produktów spożywczych o niskim indeksie glikemicznym, bogatych w białko oraz nienasycone kwasy tłuszczowe NNKT, takich jak omega-3 i omega-6, gdyż mają one wpływ na zmniejszenie masy ciała. Źródłem białka powinno być przede wszystkim gotowane lub grillowane chude mięso lub ryby.

images 5

Pozytywny wpływ na płaski brzuch ma także przyjmowanie probiotyków – znajdują się one zarówno w produktach fermentowanych i kiszonych (ogórki kiszone, kapusta kiszona), a także w jogurtach, kefirach i kapsułkach dostępnych w aptece. W trosce o idealnie płaski brzuch należy pamiętać o tym, aby zjadać 4 – 5 posiłków dziennie, które należy spożywać w regularnych 3 – 4-godzinnych odstępach czasu. Nasze posiłki powinny być małej objętości, wówczas szybciej się strawią i nie będą zalegać w przewodzie pokarmowym. Dieta na płaski brzuch powinna zawierać również odpowiednią ilość płynów, które mogą być dostarczane w postaci wody mineralnej oraz herbat ziołowych.

Osoby, które chcą mieć płaski brzuch, powinny unikać spożywania produktów wzdymających (kapusta, fasola, kukurydza, bób, groch). Ponadto nie należy spożywać produktów tłustych takich jak: sery żółte, pasztety, kaszanki, smażone kotlety, boczek, słonina.

Głodówka, a także dieta poniżej 1000 kalorii nie są skuteczną metodą utraty zbędnych centymetrów w obwodzie pasa, gdyż spowalniają tempo metabolizmu oraz sprawiają, że stajesz się osłabiona i narażona na napady wilczego głodu, które są zgubne w walce o płaski brzuch.

Przykładowy jadłospis diety na płaski brzuch

  • śniadanie – serek ziarnisty z rzodkiewką i ogórkiem, 2 grubsze kromki chleba razowego
  • II śniadanie – banan,
  • obiad – grillowana pierś z kurczaka, ryż, bukiet warzyw gotowanych na parze
  • podwieczorek – grapefruit
  • kolacja – omlet z zielonym groszkiem

Ćwiczenia na płaski brzuch

Należy pamiętać, że sama dieta na płaski brzuch nie przyniesie zamierzonych rezultatów. Koniecznym jest również wprowadzenie codziennej aktywności fizycznej. Dieta i ćwiczenia na płaski brzuch to konieczność, gdy chcemy cieszyć się pięknie wymodelowaną sylwetką. Najlepsze ćwiczenia na płaski brzuch to unoszenie nóg w zwisie oraz planki, które oprócz modelowania mięśni brzucha, wzmacniają także mięśnie ramion, kręgosłupa i nóg. Praca nad brzuchem to w rzeczywistości praca nad całym ciałem, dlatego też odpowiedni zestaw treningowy na płaski brzuch zawiera w sobie również skręty tułowia, skłony i krążenia bioder.

W czasie treningów skupiaj się przede wszystkim na ćwiczeniach wytrzymałościowych, gdyż to one są kluczowe w walce ze zbędnym tłuszczem. Zarówno stres jak i praca za biurkiem, powodują że na brzuchu intensywniej odkłada się tkanka tłuszczowa, dlatego oprócz zdrowej diety i aktywności fizycznej musimy również pamiętać o zapewnieniu sobie odpowiedniej dawki relaksu oraz odpoczynku, aby odpowiednio zregenerować umysł i ciało.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest