Grzybica paznokci – objawy, leczenie, profilaktyka, domowe sposoby

Zmiany w barwie płytki paznokcia, rozwarstwienia i łamliwość – to pierwsze oznaki grzybicy paznokcia. W przeważającej większości jest to problem, który dotyczy paznokci u nóg, jednak nieleczony szybko może rozprzestrzenić się nie tylko na kolejne palce, ale również zaatakować nasze dłonie. Brak szybkiej reakcji może doprowadzić do przykrych konsekwencji, dlatego nie należy bagatelizować żadnych jej objawów i szybko rozpocząć leczenie.

Grzybica paznokcia – jakie są objawy?

Swędząca, sucha skóra stóp lub dłoni to pierwsze objawy zakażenia. Po nich następują przebarwienia płytki, która stopniowo zmienia swój koloryt – początkowo są to białe plamki, które z czasem zaczynają żółcieć, a w zaawansowanej fazie grzybicy paznokieć zmienia kolor na brązowy. Widoczne zgrubienia i rozwarstwienia również są objawami przedostania się pod płytkę groźnych grzybów. Najczęściej do zakażenia dochodzi na basenie, saunie oraz wszędzie tam, gdzie mamy styczność z podłożem dotykanym bosą stopą. Kolejnym czynnikiem decydującym o zakażeniu może być nieodpowiednie obuwie – zbyt ciasne i nieprzepuszczające powietrza. Grzybica dłoni i nóg bardzo często jest powiązana z innymi chorobami ogólnoustrojowymi – cukrzycą, otyłością, problemami z krążeniem, zaburzonym systemem hormonalnym oraz odpornościowym.

Leczenie grzybicy

Niestety, nie da się samodzielnie wyleczyć grzybicy. Jedynie dermatologiczne rozpoznanie daje szansę na całkowite wyeliminowanie problemu. Najczęstszym grzybem atakującym płytkę są dermatofity, jednak coraz częściej dochodzi do zakażenia również innymi rodzajami. W celu dokładnego rozpoznania lekarz może zdecydować się na pobranie materiału spod paznokcia i zalecić teksty laboratoryjne. Nie zawsze bowiem mamy do czynienia z grzybicą, innymi chorobami, które mają bardzo podobne objawy są łuszczyca i drożdżyca.

Grzybica paznokci

 

Grzybica paznokci – terapia pulsowa

Po dokładnym rozpoznaniu rozpoczyna się leczenie – kuracja zazwyczaj jest bardzo długa, może trwać nawet około roku. W tym czasie przyjmuje się doustne leki, których celem jest usunięcie zalegających pod płytką atakujących ją grzybów. Jeśli jednak rozwój grzybicy jest na początkowym etapie zamiast tabletek stosuje się antygrzybiczne maści. Takie leczenie jest korzystniejsze dla pacjenta oraz pozwala uniknąć interwencji chirurga. Paznokcie wracają do normalności po około 10-12 miesiącach.

Rekonstrukcja płytki paznokcia

Kuracją uzupełniającą terpię lekową jest szlifowanie paznokcia co 2-3 tygodnie. Im więcej płytki zostanie usuniętej, tym leczenie jest skuteczniejsze. Łatwiej bowiem leki wnikają w chore miejsca. Tkanka pod paznokciem jest bardzo unerwiona, dlatego zeszlifowana płytka nie stanowi bariery ochronnej. Rekonstrukcja płytki polega na nałożeniu na nią specjalnej masy, która dopasowuje się do ubytku. Czynność tą ponawia się, aż do momentu uzyskania odpowiedniej grubości.

Profilaktyka leczenia grzybicy paznokci

Grzybica paznokcia to wbrew pozorom bardzo częsty problem. Najczęściej dotyczy on mężczyzn i osób starszych. Środowiskiem, w którym rozwijają się zarazki, jest przede wszystkim wilgotne, ciepłe podłoże. Dlatego tak ważne jest staranne wycieranie nóg po prysznicu czy kąpieli. Pod żadnym pozorem nie należy również wymieniać się przyborami kosmetycznymi, skarpetkami, butami ani ręczniakami. Grzybica bardzo łatwo się rozprzestrzenia, jednak jej leczenie może okazać się żmudnym i bardzo długim procesem.

Jeśli chcemy zadbać o prawidłowy wygląd paznokci i zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby, warto jest co jakiś czas skorzystać ze sprawdzonych, domowych sposobów. Jednym z nich jest masaż stóp i dłoni z użyciem olejku z drzewa herbacianego. Ma on silne właściwości bakteriobójcze, dodatkowo wymieszany z kilkoma kroplami oliwy dobrze nawilży nasza skórę. Innym, równie skutecznym działaniem profilaktycznym, jest jogurt naturalny. Posiada on w swoim składzie żywe kultury bakterii, które świetnie radzą sobie w walce z grzybami. Wystarczy nanieść kilka łyżek na paznokcie a po kilku minutach zmyć je wodą. Innym domowym sposobem jest dodatnie szczypty sody oczyszczonej do obuwia. Skutecznie odkazi ona wnętrze buta i zwalczy potencjalne środowisko powstawania grzybów.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest