Zmęczenie i senność – sprawdź jak odzyskać energię!

Uczucie senności, brak koncentracji, osłabienie organizmu, bóle głowy – to wszystko jest skutkiem przemęczenia. Powoduje je zbyt intensywny tryb życia, długotrwały wysiłek fizyczny i psychiczny oraz duża ilość stresu. Zazwyczaj wystarczy odprężająca kąpiel i długi, regenerujący sen, jednak te sposoby nie zawsze się sprawdzają. Czasem stan przemęczenia utrzymuje się znacznie dłużej. Co zrobić, by rozluźnić nasze ciało i odsunąć od siebie niepokoje i lęki? Sprawdź nasze sposoby na to, jak poradzić sobie z ciągłym zmęczeniem.

Jak odzyskać energię! Kilka prostych sposobów!

Zacznij uprawiać sporty i wdychaj orzeźwiające zapachy

Ciągłe zmęczenie i senność dezorganizuje nasz czas. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest natłok obowiązków i silny stres, który przestaje być naszym sprzymierzeńcem i czynnikiem motywującym, a przemienia się w ataki paniki lub nieprzyjemne spięcia.

Aby poczuć odprężenie dobrym sposobem okaże się aktywność fizyczna. Zamiast narzekać na brak czasu po prostu ubierz się w wygodne dresy i wyjdź na spacer albo zapisz się na siłownię, fitness lub basen. Możliwości jest naprawdę wiele. Niedotlenienie mózgu i zastygnięte mięśnie z pewnością przyczyniają się do uczucia ciężkości i permanentnego odczuwania zmęczenia. Kiedy jesteśmy ospali najlepszą metodą na pobudzenie jest ruch. W ten sposób zregenerujemy siły i nabierzemy nowej energii. A po aktywnym treningu z pewnością nie będziemy mieć problemów z zaśnięciem. Wystarczy zaledwie pół godziny ćwiczeń, by poprawić wytrzymałość i dotlenić organizm.

Dobrym sposobem w walce ze zmęczeniem jest również aromaterapia. Szczególnie korzystne w poprawie koncentracji i pobudzeniu ciała są olejki cytrusowe i cynamonowe. Wystarczy kilka kropel podgrzanych w specjalnym kominku, by unosząca się woń dostarczyła nam orzeźwienia i poprawiła nasz nastrój. Jeśli chcesz zapewnić sobie zastrzyk energii z samego rana, przed śniadaniem wypij szklankę wody ze świeżo wyciśniętym sokiem z połówki cytryny. Zawarte w owocu witaminy (w szczególności witamina C) magnez, potas, żelazo i wapń pobudzą organizm i doskonale oczyszczą go z toksyn, a Ty nabierzesz nowej energii i pozytywnie rozpoczniesz nowy dzień.

Brak energii a ciąża

Zmęczenie w ciąży odczuwa wiele kobiet. Jest to bardzo często związane z podwyższonym w tym czasie progesteronem. Hormon ten jest odpowiedzialny za uczucie senności, ciągły brak energii i obniżoną koncentrację. W tym okresie kobieta musi w sposób szczególny dbać o siebie i swoje dziecko, dlatego najlepszym rozwiązaniem okaże się odpoczynek. Krótkie drzemki w ciągu dnia są konieczne, by organizm mógł się zregenerować. Kolejnym, bardzo przyjemnym sposobem na dostarczenie energii jest jedzenie czekolady. Najlepsza będzie oczywiście gorzka, ponieważ zawiera w sobie dużo magnezu, który pomaga w przywróceniu koncentracji, a zawarte w niej polifenole pomagają zwiększyć produkcję serotoniny w organizmie czyli hormonu odpowiedzialnego za poprawę naszego samopoczucia. Ale jak każdy smakołyk, nawet ciemna czekolada zawiera w sobie sporo tłuszczy i węglowodanów, dlatego jej przyjmowanie powinno odbywać się z umiarem.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest