Dieta genotypowa – zasady, efekty i opinie

Diety to nieodłączny element zdrowego trybu życia. Każda ma swoje zasady, ale większość zazwyczaj układana jest ze względu na nasze preferencje żywieniowe, alergie czy cel jaki chcemy osiągnąć, A jakby tak dopasować dietę pod względem naszych cech fizycznych i psychologicznych? Brzmi ciekawie, dlatego pod lupę bierzemy dzisiaj dietę genotypową.

Czym jest dieta genotypowa?

Jej autorem jest Peter D’Adamo, który kilka lat wcześniej opracował dietę uzależnioną od naszej grupy krwi. Dieta genotypowa bazuje na 6 GenoTypach, czyli grupach genów określających cechy naszego wyglądu, między innymi: kształt głowy, zębów czy układ linii papilarnych. Aby dopasować się do poszczególnego GenoTypu, należy wykonać kilka pomiarów. Możemy to zrobić w systemie uproszczonym lub zaawansowanym.

W przeliczniku uproszczonym należy ustalić między innymi: długość nóg i tułowia, długość palców środkowych i serdecznych oraz znajomość naszej grupy krwi. W przypadku dokładniejszego badania sprawdzamy dodatkowo kształt siekaczy, status smakowy czy kształt szczęki.

GenoTypy opisane przez autora diety

  • Łowca – grupa krwi 0, pełny energii, lubiący dużo ćwiczyć, często działa pod wpływem adrenaliny. Produkty zalecane to: drób, czerwone mięso, fasola, ryż, kasze, warzywa i grzyby. Produkty przeciwwskazane: mleko, śmietana, słodzone napoje i kawa.
  • Zbieracz – grupa krwi B lub 0, miewa kłopoty z utrzymaniem szczupłej sylwetki, nie przepada za aktywnością fizyczną. Produkty zalecane: czerwone mięso, jaja, ryby, groch, owoce i warzywa. Produkty przeciwwskazane: drób, nabiał, napoje słodzone.
  • Nauczyciel – grupa krwi A lub AB, konsekwentny w prowadzeniu zdrowego trybu życia, silny i muskularny. Cechuje się szybką przemianą materii i sprawnością fizyczną. Produkty zalecane: drób, jaja, jogurty, soja, ryż, kasza i owoce. Produkty przeciwwskazane: czerwone mięso, mleko, sery, śmietana.
  • Badacz – może mieć dowolną grupę krwi, wrażliwy na zapachy, wszystko chce „zrobić po swojemu”. Cechuje się szybką przemianą materii i jet wrażliwy na zaburzenia hormonalne. Produkty zalecane: mięso czerwone, drób, ryby, jaja, warzywa i owoce. Produkty przeciwwskazane: sery pleśniowe, napoje słodzone i kawa.
  • Wojownik – grupa krwi A lub AB, bywa wybuchowy, szczupły w młodości, ale zaczyna mieć problemy z wiekiem. Produkty zalecane: jaja, sery, soja, owoce i warzywa. Produkty przeciwwskazane: czerwone mięso, napoje słodzone.
  • Koczownik – grupa krwi B lub AB, niekonfliktowy, skryty, bywa często zmęczony. Produkty zalecane: czerwone mięso, jaja, ryby i owoce morza, owoce i grzyby. Produkty przeciwwskazane: drób, produkty glutenowe, napoje słodzone, kawa.

Dieta genotypowa zasady

  • bogata w owoce i warzywa
  • nie można zjeść głównego posiłku po godzinie 19
  • przynajmniej 3 porcje ryby na tydzień
  • nie należy jeść pod wpływem stresu
  • regularnie ćwiczyć, ale nie do całkowitego wyczerpania
  • unikać cukru

Dieta genotypowa może trwać całe życie, dzięki czemu zapewnia zdrowie oraz utratę niepotrzebnych kilogramów. Ważne jest jednak, aby pamiętać o aktywności fizycznej. Dieta ta to nic innego jak racjonalne odżywianie, wykorzystując produkty, które pozytywnie wpływają na nasz organizm. Mowa tutaj o owocach i warzywach, które są pełne witamin i błonnika pokarmowego.

Ważnym aspektem jest ograniczenie żywności organicznie wysokoprzetworzonej, które są źródłem cukru, konserwantów i składników sztucznych.

Dieta genotypowa opinie

Większość osób stosujących dietę genotypową ma pozytywne opinie na jej temat. Możemy zauważyć spadek wagi jak i poprawę kondycji zdrowia. Jednak dieta z pewnością wymaga przetestowania, ponieważ u każdego z nas może sprawdzić się inaczej.
Dużym plusem jest dosyć indywidualne podejście do odżywiania oraz możliwość eliminowania chorób poprzez sposób odżywiania. Możemy dostosować do swojego organizmu dosłownie każdy produkt spożywczy. Dieta jest przeznaczona dla osób, które chcą zacząć po prostu zdrowo się odżywiać, ale także dla tych chcących stracić na wadze i poprawić wygląd swojej sylwetki. Należy jednak pamiętać, że każdą dietę musimy stosować z głową i najlepiej łączyć ją z aktywnością fizyczną. Wtedy zauważymy satysfakcjonujące efekty.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest