Tłuszczak jest łagodnym nowotworem złożonym z tkanki tłuszczowej. Zwykle znajduje się tuż pod skórą, najczęściej na tułowiu. Jest to niezłośliwy nowotwór, który nie powoduje dolegliwości bólowych. Tłuszczak jest najczęściej rozpoznawanym łagodnym guzem tkanek miękkich.
Spis treści
Tłuszczak – przyczyny
Lekarze nie do końca znają konkretne przyczyny powstawania tłuszczaka. Jednak badania wykazują, że jednym z głównych powodów może być predyspozycja genetyczna. Oprócz tego, istnieje szereg czynników, które mają wpływ na powstawanie tłuszczaka. Jest to między innymi wiek, ponieważ osoby w wieku 40-60 lat są najbardziej narażone na zmiany chorobowe. Nadwaga także przyczynia się do rozwoju tłuszczaka, dlatego guz ten najczęściej pojawia się u osób cierpiących na otyłość. Istnieją również choroby, przy których ryzyko wystąpienia tłuszczaka jest większe. Są to między innymi choroba Dercuma, choroba Cowden (polegająca na występowaniu licznych niezłośliwych guzów) lub zespół Gardnera, który polega na obecności wielu polipów w jelicie grubym. Ponadto, jeżeli członkowie naszej rodziny mieli nowotwór w przeszłości, również powoduje to zwiększone ryzyko wystąpienia tłuszczaka. Częste urazy także przyczyniają się do jego rozwoju .
Tłuszczak – objawy
Tłuszczak na plecach jest często rozpoznawaną zmianą chorobową. W dotyku jest miękki, a podczas nacisku odkształca się, jednak nie powoduje to bólu. Ponadto nie powoduje zmian skórnych w postaci zaczerwienień lub wysypki. Ponieważ tłuszczaki nie powodują bólu, możemy stwierdzić, że stanowią tylko defekt kosmetyczny. Zaczynają być problematyczne dopiero wtedy, gdy zaczynają się rozrastać. Tłuszczaki rozwijają się stopniowo, mogą ważyć do kilku kilogramów oraz posiadać rozmiar kilkunastu centymetrów w średnicy. Ponieważ tłuszczak może wywierać ucisk na nerwy i tkanki znajdujące się obok niego, pacjenci czasami odczuwają lekki dyskomfort. Tłuszczak zazwyczaj położony jest tuż pod skórą, dlatego bardzo łatwo możemy go wyczuć. Jednak jeśli znajduje się głębiej, w okolicy narządów wewnętrznych, może wywierać na nie ucisk, a w konsekwencji doprowadzić do zaburzenia ich funkcji. Wtedy objawy mogą występować w postaci nadciśnienia tętniczego, niedokrwistości, żółtaczki, upośledzenia pracy nerek, obrzęków lub problemów z krzepliwością krwi. Tłuszczak w piersiach może powodować problemy z oddychaniem, zwłaszcza, jeżeli osiągnął duże rozmiary. Tłuszczak na głowie, szczególnie sporych rozmiarów, może stanowić poważny defekt kosmetyczny, ponieważ nie możemy przykryć go odzieżą. Pacjenci cierpiący na ten nowotwór nie doświadczają objawów takich jak złe samopoczucie lub wysoka temperatura.
Tłuszczak – leczenie
Jeżeli zauważymy na naszym ciele zmianę chorobową przypominającą tłuszczaka, powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Zazwyczaj jest on w stanie rozpoznać tłuszczaka podczas badania fizykalnego, jednak możliwe jest również wykonanie badania USG. Jeżeli lekarz podejrzewa występowanie złośliwego nowotworu tkanki tłuszczowej, może pobrać jego część, aby upewnić się co do charakteru guza. Jeżeli tłuszczak jest niewielkich rozmiarów, nie wymaga leczenia, jednak należy kontrolować jego stan, ponieważ ma tendencję do rozrastania się. Zabieg wykonywany jest w przypadku większych tłuszczaków, które są defektem kosmetycznym lub zaburzają pracę narządów wewnętrznych. Liposukcja jest jedną z najczęściej wykorzystywanych metod usuwania tłuszczaka. Polega na umieszczeniu sondy w jego okolicy i odsysaniu z niego tłuszczu. Następnie przy użyciu specjalnych kleszczyków lekarz pozbywa się torebki łącznotkankowej. Liposukcja jest bezpiecznym zabiegiem, który nie pozostawia blizn. Kolejną metodą jest wstrzykiwanie sterydów do guza. Dzięki temu zmniejsza się on, jednak nie znika całkowicie. Ten sposób nie jest często wykorzystywany, ponieważ nie pozwala na badanie zmiany pod kątem histopatologicznym. Inną metodą jest chirurgiczne wycięcie tłuszczaka, polegający na nacięciu tkanek oraz usunięciu guza oraz torebki łącznotkankowej. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym i pozostawia blizny niewielkich rozmiarów.
Tłuszczak nie jest nowotworem złośliwym, może jednak powodować dyskomfort, jeżeli się rozrasta. Ponieważ tłuszczak często wynika z predyspozycji genetycznych, nie możemy zbyt skutecznie mu zapobiegać, oprócz unikania powstawania urazów.