Zimny prysznic rano czy wieczorem? Zalety oraz przeciwwskazania

Większość z nas bierze ciepły prysznic, aby spowodować, że kąpiel jest jeszcze bardziej przyjemna. Prysznic wydaje się podstawową czynnością, niepochłaniającej dużo czasu, jednak duże znaczenie ma, czy zdecydujemy się użyć ciepłej, czy zimnej wody. Ponadto, istotna jest również pora dnia, w której wykonujemy tę czynność.

Zimny prysznic rano – zalety

Jeśli zastanawiamy się nad używaniem zimnej wody rano, możemy w wyszukiwarkę wpisać frazę „zimny prysznic zalety”. Dowiemy się, że Główną zaletą zimnego prysznica o poranku jest wybudzenie się z resztek snu i nabranie energii na cały dzień. Niektórzy twierdzą, że zimna woda działa na nich lepiej niż kawa. Mimo że wejście pod prysznic z zimną wodą zaraz po obudzeniu się nie należy do prostych zadań, jednak już po chwili poczujemy świeżość. Ponadto, zimny prysznic wzmacnia naszą odporność i hartuje organizm. Możemy go określić jako fizyczne ćwiczenia dla naszego ciała. Zimna woda sprawia także, że krążenie krwi jest zwiększone, dzięki czemu działa korzystne na układ krążenia i poprawę zdrowia. Kolejną zaletą brania zimnego prysznica rano jest podniesienie poziomu testosteronu, szczególnie u mężczyzn. Przekłada się to na zwiększenie popędu seksualnego, poprawienie samopoczucie oraz dodanie energii. Zimny prysznic powoduje także utratę wagi, ponieważ stymuluje tkankę tłuszczową. Ponadto, zwiększa dotlenienie organizmu, ponieważ zimna woda wywołuje w organizmie szok i zaczynamy wtedy głębiej oddychać. Dzięki temu szybciej nabywamy energii.

Zimny prysznic wieczorem – zalety

Branie zimnego prysznica wieczorem również ma swoje zalety. Zimna woda działa obniżająco na stres, więc po całym dniu możemy się zrelaksować i zapomnieć o stresujących sytuacjach. Zimny prysznic wieczorem zalecany jest również sportowcom, ponieważ po ciężkim treningu zimna woda poprawia krążenie. Ponadto, redukuje ilość kwasu mlekowego, tym samym przyspieszając proces regeneracji organizmu, jednocześnie zmniejszając nieprzyjemne uczucie zakwasów. Zimny prysznic poprawia kondycję skóry i włosów, więc jeżeli myjemy włosy wieczorem, zimna woda sprawi, że nasza fryzura będzie wyglądać bardziej promiennie i zdrowo. Udowodniono również, że kilkuminutowy zimny prysznic przyczynia się do lepszego snu oraz działa uspokajająco. Dzięki temu mamy zapewnioną spokojną i dobrze przespaną noc.

Zimny prysznic rano – wady

Jedną z głównych wad zimnego prysznica rano jest nieprzyjemne uczucie, którego doznajemy podczas pierwszych kilku lub kilkunastu sekund polewania się zimną wodą. Co za tym idzie, nasz organizm może doświadczyć szoku termicznego, mogą pojawić się dreszcze. Szczególnie prawdopodobne jest to, gdy wejdziemy pod zimny strumień prosto z ciepłego łóżka, gdy nasz organizm jest rozgrzany. Z tego powodu warto regulować temperaturę wody stopniowo oraz nie spędzać bardzo dużo czasu pod zimną wodą. Mycie głowy bardzo zimną wodą również nie jest zalecane, ponieważ może to spowodować zapalenie zatok i przeziębienie. Nie bierzmy zimnego prysznica również sytuacji, gdy jesteśmy chorzy, ponieważ gdy mamy wysoką temperaturę, ciało jest bardzo rozgrzane, więc zimny prysznic może spowodować pogorszenie się naszego stanu zdrowia.

Zimny prysznic wieczorem – wady

Wady zimnego prysznica branego wieczorem również są związane z temperaturą ciała. Jeżeli jesteśmy spoceni po całym dniu lub po intensywnym treningu i wejdziemy pod zimną wodą, nie zadziała to korzystnie na nasz organizm. Organizm dozna szoku termicznego i możemy się przeziębić. Ponadto, zimny prysznic najlepiej jest brać na czczo, co nie jest możliwe wieczorem. Zimnego prysznica powinny także unikać osoby, które są bardzo wrażliwe na zmianę temperatur, ponieważ zimna woda może zaszkodzić ich zdrowiu.

Zimny prysznic ma swoje wady i zalety w zależności od pory dnia, której go bierzemy. Jeżeli chcemy spróbować prysznica w zimnej wodzie, musimy pamiętać o stopniowej zmianie temperatury, aby nie narazić organizmu na szok oraz nie wywołać choroby. Ważne jest także, aby nie przedłużać zimnych pryszniców. Najlepiej, jeżeli trwają kilka minut. Mimo nieprzyjemnego uczucia na samym początku, zimny strumień z pewnością podziała na ans odświeżająco.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest