Nadmierne uczucie suchości, inaczej znane jako kserostomia, nie jest zbyt przyjemnym objawem. Czynnikiem to powodującym może być zarówno niegroźne w skutkach schorzenie, jak i poważna choroba… Bardzo często wynika to jednak z intensywnego wysiłku, chwilowego braku płynów w naszej diecie lub wysokiej temperatury. Jeżeli problem ten mija w krótkim czasie, nie mamy powodów do obaw. Jeśli jednak regularnie skarżysz się na uciążliwe dolegliwości, a gorzki smak w ustach pozostaje nawet po dokładnym umyciu jamy ustnej, czym prędzej udaj się na konsultację lekarską!
Spis treści
Kserotomia – przyczyny
Częstym źródłem zmniejszonego wydzielania śliny są używki, leki, a nawet stres lub słabo zbilansowana dieta. Zwalczanie tego rodzaju objawów jest procesem dość uciążliwym i długotrwałym, jednakże wartym uwagi, gdyż nieleczone mogą doprowadzić do wystąpienia afty czy próchnicy…
Osoby będące w trakcie chemioterapii, radioterapii lub zmagające się z zaburzeniami hormonalnymi, anoreksją i bulimią, mogą skarżyć się na tę dolegliwość. Podobnie sytuacja klaruje się wśród palaczy oraz osób nadużywających alkoholu i innego rodzaju używek. Zauważono także negatywny wpływ leków przeciwhistaminowych oraz preparatów antyseptycznych, dostępnych bez recepty… Gdzie więc szukać prawidłowej przyczyny?
Nieprzyjemny zapach z ust…
Rola śliny w jamie ustnej jest niezwykle ważna. Nawilża oraz reguluje nasz poziom pH, który odpowiada za prawidłową pracę kubków smakowych. Dodatkowo dzięki zawartej w nim amylazie, znakomicie oddziałuje na procesy trawienne organizmu, w tym właśnie trawienie cukrów. Brak niedostatecznej ilości śliny, sprzyja powstawaniu uczucia lepkości, pieczenia języka oraz bolesnych zmian w tych okolicach. Oprócz tego może w znacznym stopniu utrudnić nam mówienie i wpłynąć na zlikwidowanie bariery ochronnej, przez co rozwój bakterii i różnego rodzaju wirusów nie zostanie zahamowany.
Suchość jamy ustnej – jak zapobiegać?
Najprostszym, a zarazem najszybszym sposobem na sprawdzenie przyczyny suchości, jest odstawienie szkodliwych produktów oraz zmiana dotychczasowych nawyków. Sól, cukier oraz ostre przyprawy znacząco wpływają na nasz układ trawienny oraz jamę ustną. Warto również wspomóc się naturalnymi składnikami. Bezcukrowa guma do żucia, suszone śliwki czy regularne picie siemienia lnianego, zwykle zwiększają ilość produkowanej śliny. Możesz także zastosować napary służące jako tzw. płukanki do ust. Biorąc pod uwagę negatywne działanie alkoholu, zmiana pasty do zębów bez jego zawartości, jest słusznym rozwiązaniem. Produkty te, nie zaburzą działania naturalnego pH… Przyczyn może być jednak znacznie więcej. Nawadnianie organizmu poprzez picie 2 litrów wody niegazowanej dziennie czy wspomaganie się elektrolitami oraz witaminami również może choć w małym stopniu wyeliminować nieprzyjemne dotąd dolegliwości.
… a może przyczyna leży gdzie indziej?
Niekiedy suchość w jamie ustnej, to sygnał wysyłany przez nasz organizm o groźnych dla niego zmianach. Przy nieustających objawach, istotna jest specjalistyczna konsultacja. Lekarz, po dokładnym wywiadzie z pacjentem ustali konkretny kierunek badań i wkrótce podejmie dalsze działanie, umożliwiające pozbycie się problemu. Zazwyczaj zlecane są badania na choroby jamy ustnej, cukrzycę, choroby nerek i innych narządów.
Poważnym schorzeniem, które jest w dużym stopniu związane z suchością, jest zespół Sjorgrena. Organizm wytwarza wówczas przeciwciała przeciw własnym białkom, czego skutki szybko zauważymy w zmianach zapalnych oraz zaburzonej pracy gruczołów wydzielania zewnętrznego. Choroba ta również objawia się pieczeniem oczu i światłowstrętem. Jeśli zatem dostrzeżesz pewne nietypowe objawy, skontaktuj się z lekarzem! Nieleczone uczucie suchości z pewnością utrudni ci wykonywanie zwykłych, codziennych czynności!