Suchość oka – przyczyny, objawy i leczenie

Zespół suchego oka to zapalenie spojówek i rogówki spowodowane nieprawidłowym nawilżeniem gałki ocznej. Polega on na niedostatecznym wydzielaniu łez lub zaburzeniu składu filmu łzowego. Przyczyną takiego stanu może być wiele czynników, jednak najpopularniejszymi są długa praca przy komputerze, czytanie, oglądanie telewizji, które prowadzą do obniżenia częstotliwości mrugania i niewystarczającej ilości łez, długie przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych lub ogrzewanych, zanieczyszczenie powietrza, choroby autoimmunologiczne. Syndrom suchego oka leczony jest objawowo, przez podawanie, np. sztucznych łez, które nawilżają gałkę oczną i łagodzą dolegliwości.

Przyczyny suchości oka

Generalnie istnieją dwie grupy czynników, które doprowadzają do ZSO. Elementy biologiczne związane z naszą fizjologią, chorobami, które nam doskwierają i lekami, które zażywamy, należą do pierwszej grupy. Wahania hormonów może wywoływać zmiany w filmie łzowym, np. kiedy zażywamy antykoncepcję hormonalną, jesteśmy w okresie menopauzy albo nawet brakuje nam witaminy A, może to wpływać, że doskwiera nam suchość oka. Zmniejszona produkcja łez, również może być powodem dolegliwości.

Pamiętajmy również, że do czynników, które mogą wywołać zespół suchego oka należą: cukrzyca, choroby tarczycy i skóry (np.trądzik), alergia, białaczka, choroby onkologiczne, schorzenia neurologiczne, AIDS i oparzenia oczu. Czasami powodem suchości może być wpływ przyjmowanych leków.

 

suchosc oka 1000x620

Do drugiej grupy czynników wpływających na ZSO, są przyczyny środowiskowe, czyli miejsca, w których przebywamy. Najczęściej zespół suchego oka dopada osoby, które przebywają w suchych i klimatyzowanych pomieszczeniach, a także tym, którzy spędzają dużo czasu przed komputerem, czytają w nieodpowiednim oświetleniu oraz osobom, które używają kropli do oczu z konserwantami. Niebezpieczne dla oczu są też pomieszczenia wypełnione dymem papierosowym oraz kurzem. Osoby, które noszą długotrwale soczewki kontaktowe, również mogą mieć ZSO. Ważne jest, żebyśmy pamiętali, że chociaż czynniki środowiskowe nie są powodem problemów z oczami, to mogą je potęgować i utrudniać leczenie.

Objawy powstawania zespołu suchości oka

Do głównych objawów, które zazwyczaj odczuwają osoby cierpiące na zespół suchego oka to przede wszystkim dyskomfort i uczucie ciała obcego w oku, pieczenie i kłucie. Bardzo często u osób oczy stają się przekrwione i wrażliwe na światło. Jednak najbardziej charakterystycznymi objawami jest także uczucie, które potocznie nazywane jest piaskiem pod powiekami, a także po prostu odczuwanie dużej suchości oczu.

Leczenie zespołu suchego oka

Zespół suchego oka diagnozowany jest przez lekarza okulistę m.in. na podstawie testów i badań. Zespół suchego oka leczy się objawowo. Celem leczenia ZSO jest poprawa komfortu widzenia i unikanie czynników sprzyjających wystąpieniu dolegliwości. W leczeniu suchości oka stosuje się krople tzw. sztuczne łzy, które mają za zadanie nawilżyć oko. Tego typu krople składają się z wody i nawilżających substancji lepkich m.in.: kwasu hialuronowego, karbomeru, to one umożliwiają wiązanie cząsteczek wody i zatrzymywanie ich na powierzchni gałki ocznej.

Zespół suchego oka – badania i testy

Pierwszy test Schirmera pozwala ocenić, ile łez produkuje oko w ciągu 5  minut. Okulista umieszcza w oku pod dolną powieką paseczek bibułki, która ma nasiąknąć łzami. Jeśli pasek jest zamoczony na długości ponad 15 mm – oko jest dobrze nawilżone. Granica normy to wynik od 6 do 14 mm, poniżej 5 mm to informacja i zbyt małej produkcji łez.

Test jakości łez polega na sprawdzeniu jak długo łza pozostaje na powierzchni oka. Pacjent zasada przed biomikroskopem, a okulista wpuszcza do worka spojówkowego kroplę specjalnego barwnika. Wiązka niebieskiego światła prosi nas o mrugnięcie. Lekarz mierzy czas między ostatnim mrugnięciem a pojawieniem się na powierzchni gałki ocznej miejsc, na których nie ma już barwnika. Jeśli mierzony czas przekracza 10 sekund – wówczas wszystko jest w porządku. Jeśli krótszy – cierpisz na suchość oka.

Domowe sposoby leczenia suchości oka

Mowa tutaj o odpowiedniej higienie i pielęgnacji okolic oczu. Najczęściej polega na masażu powiek czystymi opuszkami palców. Podczas pracy przy komputerze warto co godzinę oderwać wzrok od monitora i spojrzeć w odległy kąt pokoju. Istotną rolę odgrywa także dieta, w której nie powinno zabraknąć nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Wpływają ona na poprawną pracę oczu oraz wzmacniają układ krwionośny.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest