Każdy egzamin czy to w szkole podstawowej, matura, prawo jazdy, egzamin zawodowy, obrona pracy licencjackiej czy magisterskiej jest dla człowieka ważnym wydarzeniem, które kończący jakiś etap w życiu lub przeciwnie: wprowadza do tego życia coś nowego. Jak to przy ważnych wydarzeniach bywa, towarzyszą im emocje, nie zawsze pozytywne, a przede wszystkim stres.
Praca licencjacka to praca pisana na koniec studiów I stopnia licencjackich bądź w połowie dwustopniowych studiów magisterskich. Pozytywna recenzja pracy oraz zdanie egzaminu licencjackiego upoważnia do posługiwania się tytułem licencjata. Aby przy obronie pracy licencjackiej towarzyszyło jak najmniej negatywnych emocji, niżej podano kilka wskazówek, jak odpowiednio się do niej przygotować:
- Przede wszystkim pracę licencjacką trzeba zacząć pisać odpowiednie wcześnie i systematycznie, by nie odłożyć wszystkiego, jak to często bywa, na ostatnią chwilę.
- Należy przygotować sobie odpowiedzi na pytania, dokładnie je przepracować lub jeżeli promotor nie przedstawi przykładowych pytań, które mogą paść na obronie, należy samemu przygotować pytania, które może zadać komisja.
- Przed samą obroną należy odpocząć i porządnie się wyspać. Na stres można zaparzyć zioła uspokajające.
- W dzień obrony należy pamiętać o odpowiednim stroju, w przypadku mężczyzn najlepiej sprawdzi się garnitur, u kobiet najodpowiedniejsza będzie czarna sukienka lub biała koszula i czarna spódnica, delikatny makijaż. Trzeba jednak postawić na skromność. Krótka spódniczka zdecydowanie odpada, niedopuszczalne są także widoczne koronki rajstop, czy bardzo głębokie dekolty. Dobrą opcją będą również proste spodnie, czy spódnica w połączeniu z białą koszulą i ciemniejszym żakietem.
Spis treści
Praca licencjacka, jaki prezent dla promotora
Większość studentów, chcąc podziękować promotorom za ich pomoc i wsparcie w trakcie przygotowywania pracy licencjackiej obdarowują ich drobnym upominkiem, często są to kwiaty. Zdarza się również, że wielu studentów nie widzi potrzeby, aby w sposób symboliczny podziękować promotorowi za pomoc, np. nie uzyskali praktycznie żadnej pomocy ze strony promotora podczas pisania pracy. Przyczyną mogą być również problemy finansowe. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest złożenie się na kwiaty przez całą grupę albo te osoby, które bronią się w tym samym dniu.
Obok kwiatów, innymi prezentami, którymi można obdarować promotorów to: butelka dobrego wina, wieczne pióro, książka, kosz z owocami i słodyczami, bombonierka. Jeśli wiemy, że promotor albo recenzent nigdy nie przyjmuje prezentów, nie próbujmy go także namówić na jego przyjęcie i po prostu nie kupujmy podarunku.
Kwiaty czy inny podarunek najlepiej jest wręczyć dopiero po ogłoszeniu wyników.
Praca licencjacka przykład
W końcu nadchodzi ta chwila. Komisja wywołuje nazwisko studenta i jest on poproszony do sali. Mimo stresu trzeba pozytywnie się nastawić i wziąć głęboki oddech. Warto pamiętać o uśmiechu, a do sali wejść pewnym krokiem. Po wejściu do środka należy grzecznie się przywitać i przedstawić. Później zgodnie z programem należy przedstawić swoją prezentację. Kolejnym etapem jest odpowiedź na kilka pytań zadawanych przez komisję. Następnie opuszcza się salę i wraca na nią po ponownym przywołaniu, by usłyszeć wyniki. Po ogłoszeniu wyników wszyscy absolwenci wręczają kwiaty. Na koniec taka mała anegdota, bo jak to mówią „kilka minut wstydu, a papier jest na całe życie”, nie warto się stresować.