Jak mówi stare angielskie przysłowie: „pijane dni zawsze mają swe jutra”. Jednak czy na pewno zawsze musi to oznaczać cierpienie i beznadziejną walkę z objawami ?
Zanim zaczniemy pisać o sposobach na zwalczenie tego przykrego stanu, odpowiemy sobie na pytanie: co to właściwie jest ten ‘’kac’’, zwany także syndromem dnia poprzedniego ? I jak się taki stan objawia ?
Mianowicie z fizjologicznego punktu widzenia, winę ponosi: aldehyd octowy, czyli główny produkt rozkładu alkoholu, odkładający się w wątrobie. Jest to związek toksyczny, który pozostaje w naszym organizmie, aż zostanie przetworzony do mniej toksycznego kwasu octowego w procesie dehydrogenazy. Swój udział w powstałych objawach ma także odwodnienie organizmu powstałe na skutek spożycia dużej ilości alkoholu. Najczęstszymi objawami kaca są: bóle głowy, nadwrażliwość na hałas i światło, nudności, biegunka i apatia.
Spis treści
Jak walczyć z kacem zanim zaczniesz spożywać alkohol?
Jak mówią słowa przysięgi lekarskiej: „lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Poniżej znajdziecie kilka prostych zasad, których zachowanie pozwoli zminimalizować objawy kaca:
- Nie pij na pusty żołądek: odpowiednia ‘’podkładka’’ jest bardzo ważna, jedz zwłaszcza posiłki bogate w witaminy i minerały , aby przygotować organizm na ciężki wieczór i zmagazynować odpowiednią ilość przeciwutleniaczy, które pomogą szybciej zneutralizować negatywne skutki spożywania alkoholu. Bezpośrednio przed piciem, świetnie sprawdzi się zupa warzywna.
- Unikaj napojów w wersji light. Badania australijskich naukowców, wykazały że takie napoje zwiększają znacznie wchłanianie alkoholu do krwi i tym samym mogą spotęgować nasze negatywne odczucia.
- Podczas picia staraj się wybierać tłuste i bogate w witaminy przekąski. Unikaj dużych ilości chipsów i tego rodzaju solonych przekąsek, ponieważ podrażniają one nasz żołądek i zawarte w nich duże ilości sodu mogą rozregulować naszą gospodarkę wodno-mineralną.
- Pij wodę z cytryną pomiędzy kolejnymi dawkami alkoholu, pozwoli to uzupełnić cenne elektrolity i zminimalizować nasze odwodnienie.
- Nie mieszaj kilku rodzajów alkoholu i nie przesadzaj z ilością…
- … a jeśli jest już za późno to nie siedź w miejscu ! Tańcz, spaceruj, wyjdź na świeże powietrze. W ten sposób pobudzisz swój metabolizm i pomożesz szybciej uporać się ze zgromadzonym alkoholem.
Domowe sposoby na kaca
Co jednak zrobić, jeśli wczoraj zapomniałeś/aś o powyższych zasadach i doświadczasz właśnie jednego z cięższych dni swojego życia ?
- Odżywianie: każdy kto doświadczył syndromu dnia poprzedniego, wie że apetyt w takie dni się praktycznie wyłącza. Pewnie nie brakuje osób, które pierwszy posiłek zjedzą w takich okolicznościach dopiero wieczorem. Jednak jest to spory błąd, ponieważ jedząc odpowiednie rzeczy, jesteśmy w stanie pozbyć się kaca, lub co najmniej znacznie go skrócić. W swoim żywieniu warto tego dnia spożywać produkty zawierające N-acetylocysteinę, czyli aminokwas świetnie wspomagający detoksykację naszego organizmu. Związek ten możemy zakupić w formie suplementu diety, ale znajdziemy go też w produktach wysokobiałkowych, takich jak: mięso, ryby, twaróg, jajka; a także w warzywach takich jak na przykład: brokuły, papryka i cebula. Warto więc mimo braku apetytu, zmusić się do spożycia posiłku zawierającego powyższe składniki i popić płynem bogatym w elektrolity.
- Wypłukiwanie alkoholu z organizmu: kolejny sposób na walkę z kacem, polega na piciu dużej ilości wody niegazowanej, najlepiej z dodatkiem soku z cytryny. W ten sposób możemy ‘’wypłukać’’ alkohol z organizmu i dodatkowo zwiększyć nasze nawodnienie. Dodatek soku z cytryny dodatkowo zapewni nam uzupełnienie witamin, które są niezbędne jeśli zależy nam na dobrym samopoczuciu. Świetny w walce z kacem jest też sok pomidorowy, który pozwoli nam na uzupełnienie potasu i tym samym wyregulowanie gospodarki wodnej naszego organizmu, oraz kefir, który wspomoże funkcjonowanie naszego przewodu pokarmowego.
- Odnowa biologiczna: wiele osób chwali sobie zbawienne działanie sauny w zwalczaniu kaca. Jednak sauna może nie być najlepszym wyjściem dla każdego, a zwłaszcza po spożyciu dużej dawki alkoholu. Natomiast świetnym sposobem na złagodzenie objawów są kąpiele zmiennocieplne. Polegają one na zanurzaniu się (lub opłukiwaniu pod prysznicem) na przemian w bardzo zimnej (20 – 40 sekund) i gorącej wodzie (40 – 150 sekund). Wspomoże to przepływ krwi, tym samym poprawiając sprawność działania wszystkich naszych organów. Choć może na początku zanurzanie się w lodowatej wodzie nie będzie dla was największą przyjemnością, z czasem na pewno odkryjecie relaksacyjne właściwości takiego zabiegu.
Te sposoby wybawiły już nie jedną osobę z chciwych szponów kaca. Następnym razem, kiedy czekać Cię będzie szalony wieczór, zajrzyj do tego artykułu, na pewno podziękujesz sobie kolejnego dnia.