To, że sen jest nam niezbędny do prawidłowego funkcjonowania, wszyscy wiedzą, ale dlaczego jest on nam tak potrzebny?
Podczas snu obniża się temperatura ciała, spada tętno i ciśnienie krwi, zmniejsza się napięcia mięśniowe i aktywność mózgu. Wszystko to, by organizm mógł się zregenerować.
Co powoduje brak snu?
Brak dostatecznej ilości snu zwiększa ryzyko zachorowania na choroby serca, a długotrwały jego brak może nieodwracalnie uszkadzać komórki mózgu. Z przeprowadzonych badań wynika, że co czwarty Polak ma za małą ilość snu, gdzie rekomendowany przez lekarzy odpoczynek powinien wynosić co najmniej 7 godzin. Skutki niewyspania odczujemy już po jednej nieprzespanej nocy, a z wiekiem gorzej to znosimy. Może nam wtedy towarzyszyć kołatanie serca, nudności oraz zawroty głowy.
Rozleniwiony organizm przełącza się na tryb oszczędzania z powodu braku odpowiedniej ilości energii. Działa on w podobny sposób jak telefon, który zapomnieliśmy naładować i wchodząc w stan oszczędzania energii wyłącza aktywność aplikacji, pozostawiając nam najprostsze jego funkcje. Nasz organizm ma wtedy spowalniany metabolizm, krew wolniej krąży, jest nam chłodniej, ponieważ energia wykorzystywana jest przez najważniejsze organy, czyli mózg i narządy wewnętrzne.
Brak snu rozregulowuje gospodarkę hormonalną odpowiedzialną za apetyt i wagę ciała. Po nieprzespanej nocy, będziemy bardziej głodni przez cały dzień, ponieważ organizm będzie domagał się energii, a dodatkowo spowolniony metabolizm spali ponad 20% mniej kcal. Reasumując zjadamy więcej niż normalnie, a spalamy mniej niż normalnie – całkiem nie fajnie. Na domiar złego organizm domaga się cukru. Jest on bowiem źródłem energii dla mózgu, dając nam również szybki zastrzyk energii. Niestety energia z cukrów, które wtedy spożywamy znika równie szybko jak się pojawia, pozostawiając tylko puste kalorie.
Mimo, że organizm większość energii przekazuje do mózgu, on tez płata nam figle. Mamy problemy z koncentracją, z zapamiętywaniem, jesteśmy rozdrażnieni i pracujemy mniej efektywnie. Poza tym zarwaną noc zdradzi również nasza twarz, która staje się poszarzała, a oczy podkrążone z powodu nieodpowiedniego ukrwienia skóry.
Podczas przeprowadzonych badań naukowcy zaobserwowali że kobiety, które spały mniej niż 7 godzin, miały o 47% większe ryzyko rozwoju nowotworu, a wydolność niedosypiających sportowców spada nawet o 8%.
Podczas snu nasz organizm szybciej się regeneruje, a to za sprawą spowolnienia pracy niektórych układów, które w tym czasie nie pracują tak intensywnie jak podczas całego dnia. Ludzie wyspani są radośni, uśmiechnięci, wyglądają młodziej, a co za tym idzie mają lepsze ogólne samopoczucie.