Moda na bieganie

Na zachodzie, a w szczególności w Ameryce, moda na bieganie trwa już od wielu, wielu lat. U nas, nie aż tak dawno sport ten zyskał ogromną popularność i z każdym dniem zwolenników biegania przybywa.

Sport niby banalny, do którego, można by pomyśleć nic wielkiego nie jest nam potrzebne – wystarczą tylko trampki, spodnie, koszulka i jazda. Otóż jeśli naprawdę chcemy zacząć biegać musimy się do tego odpowiednio przygotować.

BUTY!!! – Najważniejsza część garderoby biegacza.

Wstrząsy towarzyszą każdemu zetknięciu stopy z podłożem, dlatego musimy wybrać odpowiednie buty, które będą nas przed tym chroniły, bo o kontuzję nie trudno. Wybierając obuwie musisz znaleźć odpowiednie do swojego rodzaju stopy, wagi oraz terenu po jakim planujesz najczęściej biegać.
Planujesz biegać po drogach, chodnikach, wybierz te mocno amortyzujące. Muszą w końcu amortyzować wszelkie wstrząsy i „niwelować” ewentualne nierówności. Chcesz biegać po lesie, wybierz te mocniej stabilizujące. Nigdy nie wiesz czy jakiś konar nie stanie Ci na drodze.
Jeśli masz wysokie podbicie, twoja stopa potrzebuje większej amortyzacji niezależnie od tego gdzie biegasz.
Normalne podbicie – możesz biegać w wielu rodzajach butów. Przy wyborze kieruj się swoją wagą oraz nawierzchnią po której planujesz biegać.
Niskie podbicie bardziej niż inne potrzebuje stabilizacji.

Pamiętaj że buty do biegania muszą być o jeden rozmiar większe, niż te które nosimy na co dzień – dzięki temu zabezpieczymy paznokcie przed sinieniem.

Na rynku jest wiele marek oferujących buty do biegania, sam musisz zdecydować, które dla Ciebie będą najwygodniejsze i najodpowiedniejsze.


STRÓJ – Legginsy dla każdego.

Podczas biegu musisz dbać przede wszystkim o komfort. Wybierając legginsy sprawdź by szwy nie uwierały Cię podczas ruchu. W luźnych dresach łatwiej o otarcia, a otarte uda to nic przyjemnego.
Kurtka. W chłodniejsze dni, takie jak teraz, zaopatrz się w wiatrówkę, która będzie chroniła cię od wiatru, odprowadzi wilgoć, a zarazem zatrzyma ciepło. Pod nią warto również założyć bieliznę termo aktywną. Jesienią wyposaż się w cienkie rękawiczki oraz cienką czapkę bądź opaskę na uszy.


Wychodząc biegać pamiętaj, aby być widocznym dla pojazdów. Wybierając odzież i obuwie zwróć uwagę, by miały odblaskowe elementy oraz zaopatrz się w odblaskowe opaski.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest