Sól fizjologiczna i jej wykorzystanie. Do czego służy?

Sól fizjologiczna jest preparatem, który możemy uzyskać w aptece. Sól fizjologiczna może kojarzyć się z kroplówką. Jednak jest to produkt, którego można zwyczajnie kupić a aptece. Sól fizjologiczna określana jest mianem płynu fizjologicznego. Sól fizjologiczna jest izotonicznym, wodnym roztworem chlorku sodu. W aptekach dostępne są roztwory o stężeniu 0,9 proc. chlorku sodu.

Sól fizjologiczna szerokie zastosowanie ma w medycynie. Stosowana jest jako środek nawadniający oraz skuteczny uzupełniacz elektrolitów. W postaci kroplówek występuje ona w szpitalach. Wykorzystywana jest również jako płyn do przemywania. Sól fizjologiczna zawiera również płyn międzykomórkowy. Płyn międzykomórkowy występuję naturalnie w ludzkim organizmie.

Najczęstsze zastosowanie soli fizjologicznej

Sól fizjologiczna inhalacji. Sól fizjologiczna do nebulizacji.

Sól fizjologiczną stosuje się w procesach nebulizacji i inhalacji. Inhalacje są wykorzystywane przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Wtedy kiedy w zatokach zalega wydzielina. Wydzielina utrudnia swobodne oddychanie. Można przeprowadzić inhalacje za pomocą soli fizjologicznej. Należy napełnić miskę gorącą wodą i dodać do niej roztwór soli fizjologicznej. Następna czynność to pochylenie się nad miską. Głowę zakrywamy ręcznikiem, by para nie uciekała. Powstałe opary wdychamy przez 15 minut.

Jeżeli chodzi o nebulizacje, to wykorzystuje się urządzenie zwane neubilizator. Przy jego pomocy podaje się leki drogą wziewną. Trafia bezpośrednio do oskrzeli i płuc, co ułatwia ich działanie. Wiele z tych leków właśnie rozprowadza się w soli fizjologicznej. Jednak nalezy pamiętać, że neubilitizacje można też przeprowadzić tylko na jej bazie. Można uznać to za skuteczny sposób na nawilżenie śluzówki dróg oddechowych i udrożnienie nosa.

Osobą, które pracują w klimatyzowanych i ogrzewanych pomieszczeniach poleca się inhalacje i neubilizacje z użyciem soli fizjologicznej. Sprzyja to przesuszaniu śluzówki dróg oddechowych. Także poleca się również osobą, które zmagają się z częstymi infekcjami dróg oddechowych i asmatyków. Nie każdy jednak może stosować inhalacje lub neubilizacje z soli fizjologicznej. Niewskazany jest ten zabieg dla osób chorujących na gruźlicę, ropne zapalenie zatok lub migdałów, nowotwory, niewydolność oddechową lub krążeniową. Jak i równie nie zaleca się osobą, które mają stany zapalne górnych dróg oddechowych przebiegające z wysoką gorączką.

Sól fizjologiczna do oczu

Przemywanie oczu solą fizjologiczną to bardzo bezpieczny zabieg. Oko natomiast przemywa się, kiedy dostanie się do niego rzęsa, jakieś zanieczyszenie lub alegren. W ten właśnie sposób wypłukujemy ciało obce. Ciało obce bowiem jest przyczyną dyskomfortu. Dzięki soli fizjologicznej nie podrażniamy gałki ocznej i śluzówki. Sól fizjologiczna ma również właściwości nawilżajace. Sprawdza się więc, gdy nasze oczy potrzebują nawilżenia. W przebiegu zespołu suchego oka również się sprawdza. Można używać go także u noworodków przy higienie oczu. Do ich przemywania należy żuwać jałowych gazików.

Sól fizjologiczna do śluzówki nosa

Sól fizjologiczna nawilża błonę śluzową nosa. Jak i również można ją wykorzystać do udrażniania nosa, kiedy zmagamy się z uciążliwym katarem. Sól fizjologiczną można zakropić za pomocą kroplomierza. Można także kupić gotowy produkt izotoniczny w sprayu.

Oczyszczanie skóry solą fizjologiczna

Sól fizjologiczna jest bezpieczna dla skóry, ze względu na skład. Ani nie wywołuje reakcji alergicznych, ani nie zmienia Ph skóry. Może być dobrą alternatywą dla płynów micelarnych i toników. Sól fizjologiczna oczyszcza skórę, nawilża ją i przygotwuje do kolejnych zabiegów pielęgnacyjnych. Działa bardzo dobrze na skórę przesuszoną i skłonną do podrażnień. Sprawdza się również u osób z cerą naczynkową. Sól fizjologiczna to także dobra podstawa do tworzenia niektórych kosmetyków domowych.

Sól fizjologiczna do przemywania ran

Sól fizjologiczna, w przeciwieństwa do wody utlenionej- nie podrażnia i doskonale nadaje się do przemywania uszkodzeń na skórze.

Sól fizjologiczna cena

Przykłady cen soli fizjologicznej:
Sól fizjologiczna 0,9% NaCl sterylna w pojemniku plastikowym – warianty
Cena netto:15,33 zł
Roztwór soli fizjologicznej do płukania Queen’s Saline 500 ml
Cena netto:29.89zł

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest